Mount Everestil avatakse esimene internetipunkt

Mount Everestil avatakse esimene internetipunkt

Villu Arak – 16. veebruar, 2003 Vabaeuroopa.com

Tänavu möödub 50 aastat Džomolungma ehk Mount Everesti esmakordsest vallutamisest uusmeremaalase Edmund Hillary ja tema šerpast kaaslase Tenzing Norgay poolt. Nende jälgedes mäetipu poole tõusnud alpinistid on aga jätnud maha tohutus koguses prahti. Oma panuse rämpsust vabanemiseks annab peagi avatav maailma parima vaatega internetipunkt.

– – – – –

Poole sajandi tagune raadiouudis teavitas kuulajaid maailma kõrgeima mäetipu esmakordsest vallutamisest. Kangelasteks olid tookord Edmund Hillary ja Tenzing Norgay. Neile järgnesid aga tuhanded kuulsa tandemi retkest innustust saanud huvilised, kes võtsid Everestilt kaasa unustamatud mälestused, ent jätsid maha tonnide kaupa tühje konservipurke, pudeleid ja muud träni.

Probleemil on haaranud sarvist noor Nepaali ärimees Tsering Gyalzen, ning seda üsna uuenduslikul moel. Märtsi algul — mõni kuu enne Hillary ja Norgay ajaloolise mäkketõusu 50. juubelit — avab ta Everesti esimese küberkohviku.

Tegemist pole tavapärase, Everesti kuulsa ajaloo turjal ratsutava rahamasinaga. Kogu internetipunkti kasum läheb mäele jäetud rämpsu eemaldavale mittetulundusühingule. Küberkohvikut oodatakse kasutama ka kohalikke elanikke ja koolilapsi, et anda neile võimalus oma silmaringi avardamiseks.

Praegu ootab Gyalzen Nepaali võimude jah-sõna satelliitsaatja ning muu varustuse ülespanekuks. Tulevane netipunkt ise kerkib 5000 meetri kõrgusel asuvasse baaslaagrisse. Tuhandete tulevaste Everesti vallutajate emailid ja fotod jõuavad sealt raadiosaatjate abil kahe tunni teekonna kaugusel asuvasse tehnikahütti ning sealt satelliitside kaudu välismaailma.

Poole projekti 600 000 kroonisest maksumusest kannab idee algataja Tsering Gyalzen ise. Varustuse ja tehnikaga aitavad teda mitmed rahvusvahelised firmad.

33-aastase ettevõtja sõnul kiidaks netikohviku avamise heaks ka tema vanaisa Gyalzen Sherpa, kes andis 1953. aastal abipersonali koosseisus Hillary ja Norgay kuulsale Everesti vallutusretkele ka oma panuse.

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.