Piibliköidete näitus Viru-Jaagupis (VT)

Piibliköidete näitus Viru-Jaagupis

Viru-Jaagupi kirikus on eksponeeritud kunstnik Rene Haljasmäe piibliköidete ja reliikviate näitus, esmakordselt sai väljapanekuga tutvuda 1999. aastal Tallinnas Adamson-Ericu Muuseumis.

1999. aastal lõpetas Haljasmäe cum laude Eesti Kunstiakadeemia magistrantuuri. Näitusel välja pandud kümnele Eesti Piibliseltsi poolt kirjastatud eestikeelsele piiblile valmistatud omanäolised köited kujutavadki endast magistritöö praktilist osa.

Rene Haljasmäe on toetunud XVIII sajandi eesti köitekogemusele. “Avasin trükikoja köited ning õmblesin vihikud uuesti,” seletab kunstnik töövõtted lahti. “Iga köite valmistamisel lähtusin kümne käsu ühest käsust, köiteobjektide struktuur toetab nii füüsiliselt kui visuaalselt raamatu sisu.”

Kunstniku sõnul tekkis osa köitelahendusi eksperimenteerides, osa toetub ajaloolisele köitele. Ebatavalisteks võib lugeda piibliköited, kus materjalidena on kasutatud klaasi, plastikut või ka metalli, kusjuures kunstniku taotlus oli uute materjalide vägivallatu kasutamine raamatute ümberköitmisel. “Raamatu sisu on uudne, vorm mutanteerunud, sarnaselt uute vooludega religioosses keskkonnas” selgitab kunstnik.

Piiblid on eksponeeritud Viru-Jaagupi kiriku nn paganate eeskojas. Ruumi nimetus pärineb ajalooliselt Jeruusalemma templist, ning sinna pääsesid sisse ka mittejuudid ning naisterahvad. Piiblid on asetatud XIX sajandist pärit surnuraamidele, mis näitusele veel omakorda uue mõõtme lisab.

Iga köite juurde on lisatud ka lühike õpetus, puhuks, kui kellelgi peaks tekkima huvi ise midagi sarnast valmis teha. Näiteks võiks tuua varastamist keelava käsu alla kirja pandu: “Sae tammespoonist kaantesse ornament. Õmble sisepoognad musta niidiga ristpistes. Pärgamentriba kinnita kahe spooni vahele ning liimi need omavahel puuliimiga. Pressi.”

Kunstnik Rene Haljasmäe töötab Eesti Akadeemilise Raamatukogu Restaureerimisosakonna köitesektori juhatajana, ta on osalenud paljudel installatsiooni, raamatuköidet ja –restaureerimist puudutavatel ühisnäitustel ning pälvinud tunnustust nii kodu- kui ka välismaal.

Kunstnik kuulub Eesti Köitekunstnike Ühendusse, Eesti Nahakunstnike Liitu ja ka Eesti Kunstnike Liitu. Samuti on ta muinasaegse võitluse grupi Reas liige.

Rünno Saaremäe
rynno@virumaateataja.ee

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.