Porkuni järv kosub!

Kõrbe meenutanud Porkuni järv täitub


Peaaegu nagu päris – Porkuni järv täitub ning peagi ei mäleta enam keegi kevadet, mil kuiva jalaga sai ühelt kaldalt teisele minna. Foto: Tairo Lutter

Suure tähelepanu all tilgatumaks jooksnud Porkuni järve imbub vesi tasapisi tagasi ning soojemad kevadilmad meelitavad selle äärde juba looduse nautlejaid.

Eile korjas kohalik elanik Ante Kullamaa Külmaallika lõkkeplatsilt kokku puhkajate poolt maha jäetud prahti ja vaatas künka otsast, kuidas põhjaallikad kenasti mulisevad. Veel kuu aja eest tühjana nukrutsenud järvepõhi on peaaegu kogu ulatuses kaetud umbes poolemeetrise veekihiga.

Kaldaäärsed on ilusad

Keset vett riivavad veidi silma põhjasüvendamisest tekitatud tehissaared, kuid need plaanitakse madalamaks lihvida. Kadunud on ka kuivale jäänud kalaraipeid otsinud kajakaparved ning madalas vees on end sisse seadnud kohalike meeste poolt vette lastud maimud.

Alles tänavu ehitatud kena trepp viib Külmaallikale, mis on praegu veel täiesti kuiv, kuid Porkunis loodetakse, et suvel saab järvedel juba paati tõugata.

“Saab ilus, ikka õigesti tehtud,” kiidab Ante Kullamaa Tamsalu vallavanemat, kes kuiva perioodi ära kasutades lasi trahvi trotsides järvepõhja ja kaldaid korrastada ning hulkuvaid saari ohjeldada.

Porkunlane Mati Ooskam leiab, et ega need rändavad saared kõlvanud ju kuhugi. Ta meenutas mullust seika, kui Porkuni Pillarile tulnud Rootsi tüdrukud läksid vesirattaga järve tagasoppidesse ning vett mööda tagasi ei saanudki, sest kaks saart olid nende selja taga põkkunud ja tee sulgenud.

Tavataset annab oodata

Kuigi vesi hakkas tagasi tulema juba siis, kui ümberringi käis suur kõmu, ei usu Porkunis suvitav Eigo Laur, et tänavu suvel veetase endise tasapinnani välja veab. “Kevadel suurvett ei olnud, praegu on keskmiselt pool meetrit, võib-olla vihmase suvega kaks meetrit pigistab välja,” rehkendas Laur, kes on järve ääres mitut selle kuivamist pealt näinud.

Keskmiselt olevat karstialal asuva Porkuni järve sügavus kaks ja pool meetrit.

Mati Ooskam meenutab, et 1976. aastal tuli tollane koolijuht Pilt 15. aprillil jalgsi piki järvepõhja, kuid 1. maiks oli juba vesi sees.

Tänavu kindlasti nii kiirelt ei lähe. Porkuni järves tõuseb veetase tavaliselt kuni jaanipäevani ning seejärel hakkab alanema.

Mis saab valla vapiüritusest – Porkuni tünnisõidust -, pole veel teada.

Aarne Mäe
aarne@virumaateataja.ee

Lisan ka 2. juuni veeseisu iseloomustava foto

Porkuni, 02.juuni.jpg:

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.