Rakvere riigilipp on liiga kulukas

Rakvere riigilipp on liiga kulukas

---

BNS
9. jaanuar 2003 13:58
Lääne-Viru maavanema korraldusel Rakvere linnuses ööpäev läbi lehviv riigilipp on muutunud kulukaks ja seepärast kaalutakse selle mahavõtmist.

Lääne-Viru maasekretär Tarmo Mikkal ütles Virumaa Teatajale, et Vallimäel linnusevaremetes lehvib trikoloor ööpäev läbi maavanem Marko Pomerantsi 1997. aastal antud korralduse alusel. Mikkali andmetel on linnus peale maavalitsuse ja omavalitsuste hoonete ainuke rajatis Lääne-Virumaal, kus riigi sümboleid võib ööpäev ringi kasutada.

“Tol ajal leiti, et on tore, kui riigilipp linnuses lehvib,” meenutas Mikkal kuus aastat tagasi valitsenud meeleolusid. Nüüd aga ei kuulu linnus enam riigile, vaid anti läinud aastal loodud sihtasutusele Virumaa Muuseumid. Seepärast tuleb Mikkali sõnul kaaluda ka seal riigilipu kasutamise otstarbekust.

Sihtasutuse juhataja Ants Leemets tunnistas, et riigilipu kasutamist linnuses on sihtasutuses juba arutatud ja see pakub kõneainet tulevikuski. Tema hinnangul ei sobi trikoloor sajanditevanusele rajatisele. “Keskaegsel linnusel ei olnud Eesti vabariigi lippu,” selgitas Leemets ja lisas, et mingisugused lipud linnuses siiski olema peavad, kuid millised täpselt, seda pole veel otsustatud.

Pomerantsi vahendusel sai Rakvere linnus kasutamiseks Tallinnas Toompea lossi Pika Hermanni tornis lehvinud riigilippe. Leemetsa ütlust mööda riik enam uusi lippe ega raha nende ostmiseks ei anna. Seega muutub trikoloori lehvitamine sihtasutusele kulukaks.

Toompea lossi komandant Argo Koppel ütles Virumaa Teatajale, et üks lipp Pika Hermanni tornis maksab 1580 krooni. Tugevast sünteetilisest materjalist valmistatud trikoloor kestab seal umbes kolm kuud. “Ega ta katki lähe, ainult värvid kuluvad ära,” sõnas Koppel.

Rakvere linnus-muuseumi direktor Aivar Ojavere kurtis, et maavanema antud poolesajast lipust on järel ainult kolm. “Nendega saab läbi märtsini,” lisas ta. Ojavere andmetel kulub linnuses kaks lippu kuus. Poest saadav 200-300-kroonine trikoloor ei kesta seal päevagi.

Lipu rahastamisest on Ojavere sõnul olnud juttu mitme asutuse-ettevõtte juhiga, kuid seni pole keegi asja vastu huvi ilmutanud.

Sihtasutuse nõukogu arutab riigilipu kasutamist linnuses märtsis. Nõukogus, mida juhib Pomerants, on esindatud Virumaa Muuseumid rajajad — riik ehk kultuuriministeerium, Rakvere linn ja Vihula vald.

BNS
Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.