Rakveres tegutseb suur arvutitootja

Rakveres tegutseb suur arvutitootja


PT Mikro juht Peeter Trutsi kiitis, et vedelkristallmonitoride hinnad on normaalsemaks läinud ja ostmine Mikromaailma kauplustes kõvasti kasvanud.

Vinnist pärinev aktsiaselts PT Mikro koos oma Mikromaailma kauplusteketiga on viinud Rakvere Eesti tähtsamate arvutitootmiskeskuste sekka.

Kodumaiste arvutitootjate ja -müüjate pingereas asub PT Mikro stabiilselt kolmandal kuni kuuendal kohal. Hoolimata laienemisest üle Eesti, asub ettevõtte peakontor endiselt Rakveres.

Mikromaailma poode leidub Narvas, Jõhvis, Kohtla-Järvel, Tartus, Viljandis, Tallinnas ja Rakveres. Kodulinnas on ettevõttel koguni kaks kauplust. PT Mikro annab tööd 44 inimesele.

Marketing kasvatas käivet

“Käibe tõus on olnud sel aastal eriti hea,” märkis ettevõtte juht Peeter Trutsi rahulolevalt. “Septembri käive tuli isegi 104 protsenti ehk kaks korda rohkem mullusest septembrist.”

PT Mikro eelmise aasta käive oli 55 miljonit krooni, tänavuseks ennustavad senised tulemused 75-miljonilist käivet. Ettevõtte juhtkonna hinnangul on ilmselt tegu kõige kiiremini kasvava kodumaise arvutitootjaga.

“Paranenud on marketing ja tõusnud kvaliteet,” rääkis firmajuht Trutsi. “Võtsime tööle eraldi marketingi-inimese. See tähendab paremat reklaami ja paremaid pakkumisi tarnijatelt. Väikesel firmal, nagu meie, on muidugi lihtsam kiiresti kasvada.”

Jupid Idast ja Läänest

Enamik detaile, millest arvuti komplekteeritakse, on toodetud Kaug-Ida maades. PT Mikro toob palju detaile ise maale, osa ostab aga Eestis asuvatelt vahendajatelt. Eesti distribuutorite kaudu tulevad põhiliselt protsessorid, mälud ja kõvakettad. “Osa asjade peal oleme ise Eestis ainsad esindajad ja müüme neid teistele arvutifirmadele edasi,” kirjeldas Peeter Trutsi. “Samuti toome maale asju, millele meil pole esindusõigust.”

Väiksed ja kallid detailid PT Mirko poodides müüdavate arvutite tarvis tuuakse Kaug-Idast ja mujalt lennukiga. “Korpused ja muud suuremad asjad tulevad merekonteineriga,” lisas Trutsi. “Osa asju Euroopast autodega.”

Arvutikomponentide eksportimine võimaldab PT Mikrol kulusid kokku hoida, seda enam, et alla 10 000 dollari ehk ilma käibemaksu arvestamata umbes 150 000-krooniste tellimustega ei võeta tootjate juures tavaliselt üldse jutule.

Suuremaid püsipartnereid on PT Mikrol ligi kolmkümmend. Partnerite nimistus seisavad kõrvuti Taivani, Hong-Kongi, USA, Hollandi, Saksamaa, Inglismaa ja Soome ettevõtted.

Kontaktid välisfirmadega sõlmitakse enamjaolt märtsikuus Saksamaal toimuval maailma suurimal arvutimessil CEBIT. “Otsime internetist partnereid ka, aga pilt ekraanil ei näita veel kõike,” sõnas Peeter Trutsi. “Pärast võib selguda, et asi pole tegelikult üldse nii ilus ega partner nii usaldusväärne, kui internetis paistab. Elussuhe on tähtis.”

Partnerite valikul on 1992. aastal tegevust alustanud PT Mikro “ämbrisse astunud” vaid kaks korda ning siis ka üpris valutult. Nüüdseks on ettevõte leidnud usaldusväärsed partnerid ning tõestanud ennast nendegi jaoks. “Meile tulevad juba pakkumised soliidsetelt firmadelt,” rõõmustas Peeter Trutsi. “Pakutakse ainuesindamist Eestis, toodete levitamist – kõike ei jõua enam vastu võtta, teeme mingi valiku.”

Mitusada arvutit kuus

Arvutite komplekteerimine toimub Rakveres, Tartus ja Tallinnas. Mikromaailma kauplusteketi kõrval lähevad PT Mikros kokku pandud arvutid ka edasimüüjatele.

PT Mikro tootmisnäitajad on järjest kasvanud. Kui eelmisel aastal toodeti umbes 150 arvutit kuus, siis sel aastal on jõutud keskmiselt 300 arvutini kuus. “Septembris tegime isegi 500 arvutit,” tundis Peeter Truts uhkust.

“See aasta, ma arvan, läheb toodang kokku kolme-nelja tuhande juurde, eelmine aasta oli 1800.”

Mikromaailma poodide eesmärk on teha nii, et inimene tuleks, ostaks ja saaks kauba kohe kätte.

Enamikus teistes poodides tuleb tellitud arvutit mitu päeva, isegi nädal või üle selle, oodata.

“Ilmselt tänu sellele on ka kasv tulnud,” arvas firmajuht Trutsi. “Meil on omalaadne nishsh täita.”

Lisaks edukale jaekaubandusele on PT Mikrol vedanud riigihankekonkurssidel. Viljandimaa koolidele läheb sel sügisel kokku 140 arvutit ja monitori koos võrguseadmetega. “Oleme varustanud koole arvutitega ka Jõhvis, Kundas, Vinnis, Võsul, Otepää kandis, Tartumaal,” ei tahtnud Peeter Trutsi pikka edukat loetelu kuidagi lõpetada.

AS PT MIKRO:

Arvuteid tootvas ja müüvas aktsiaseltsis PT Mikro töötab 44 inimest, kellest kolm tegelevad ainult arvutite komplekteerimisega. Käesoleval aastal loodab Rakverest juhitav ettevõte müüa kuni 4000 arvutit.

–>Vahur Afanasjev
vahur@virumaateataja.ee

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.