VE: Leichter, Karl – muusikateadlane

Rakvere tähistas muusikateadlase sajandat sünniaastapäeva meenutustehetkega

Üleeile tähistati Rakvere Gümnaasiumis auväärse vilistlase ja tunnustatud muusikateadlase Karl Leichteri sajandat sünniaastapäeva sõbraliku istumisega, mis kandis pealkirja “Keset muusikat”.

Muusikalisel pärastlõunal oli kohal Rakverest võrsunud kuulsuse abikaasa Laine Leichter ning mitme põlvkonna jagu järeltulijaid: tütar Epp Karin, tütrepoeg Leho Karin ja tütrepojapoeg Enn Karin.

Laine Leichter, Eesti üks tuntumaid tshelloõpetajaid õpetab oma kõrgele vanusele vaatamata veel praegugi Eesti Muusikaakadeemia (EMA) tudengeid. Epp Karin on ERSO-s viiuldaja, Leho Karin nimekas tshellist ja tshelloõpetaja, koolipoiss Enn Karin õpib samuti vanavanaema juhendamisel tshellot mängima.

Leho Karin musitseeris vaheldumisi Karl Leihteri elukäiku valgustanud sõnavõttude ja meenutustega, võttes appi Villu Vihermäe ning pianistid Martti Raide ja Jana Peäske. Muusikalises osas lõid kaasa ka Aluvere Põhikooli ja Rakvere Gümnaasiumi õpilased.

Karl Leichteri eluloost rääkis mälestusüritusel EMA teadur Maris Kirme, muuseumi vanemteadur Odette Kirss jutustas 13. oktoobril 1902. aastal Sõmeru mõisas sündinud teeneka muusikamehe õpingutest Rakvere kõrgemas algkoolis ja Rakvere gümnaasiumis, mille Karl Leichter lõpetas 1923. aastal.

Tolleaegset keskkonda iseloomustades märkis Kirss, et Rakvere oli väike kiiresti arenev linnake, kus vaatamata sellele, et koolidel oli raskusi muusikaõpetajate leidmisega, kees vilgas muusikaelu: tegutsesid koolipoiste asutatud koorid, käidi üldlaulupidudel.

Muusikapedagoog Anne Peäske, Karl Leichteri õpilane, luges ette viis aastat tagasi trükivalgust näinud artikli, milles nimetas konservatooriumis kaasaegse muusika loenguid pidanud ning rohkesti muusikateaduslikke kirjutisi üllitanud Karl Leichterit oma ajast kümmekond aastat ees olnud õppejõuks.

“Teda peeti patriarhiks, aga see pole õige määratlus,” märkis Peäske.

–>Aivi Pargi
aivi@virumaateataja.ee

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.