Tapal põleb kaevuvesi (VT)

Tapal põleb kaevuvesi


Aili Valdaru näitab, et kaevust võetud vedelik põleb ideaalselt. Sellele vaatamata ei looda ta kaevust pumbatava õliga rikkaks saada. Foto: Tairo Lutter

Tapa Piiri tänavu elamu kaevust hakkas joogivee asemel kolmeaastase vahe järel jälle tulema vene ajal sõjaväelennuväljal maapinda imbunud lennukikütust.

Tapa linna Piiri tänav 5 maja kaevust tuleb juba paar päeva sulaselget lennukikütust. Naabrid võtavad seda värvipintslite puhastamiseks.

Joogiveetrassi rajamine jäi seal pidama poolde tänavasse, ilma kvaliteetse joogiveeta on kolm maja.

Kollakas vedelik ja haiseb hirmsasti

Piiri tänav 5 majas elav Aili Valdaru rääkis, et esmapäeva õhtul hakkas ta kastma peenraid ja äkki tuli voolikust kollast vedelikku, mis hirmsasti haises, ja kõik, kuhu vesi langes, hakkas läikima. Valdaru jättis töö katki.

Aili Valdaru paneb elektripumba kaevu aia kõrval käima ja õige varsti hakkab voolikust tulema vahutavat ja haisvat vedelikku. Valdaru arvates on nähtus tingitud pikast põuaperioodist, mis pinna- ja põhjavee taset muutnud ja lennukikütuse jälle päevavalgele tõi.

Kaevust välja võetud vedelik põleb ideaalselt, nii et tilkagi ei jää järele.

Naabritelt üle tänava võeti ka proovid, kuid nende vesi pole nii hullus seisus.

Valdaru rääks, et vahepeal, kolm aastat polnud neil kaevust võetava veega mingeid probleeme, kuigi nad seda vett joogiks pole kasutanud. Pesu sai pesta, aiamaad kasta jms. Kaev on 18 meetrit sügav.

Lääne-Viru Keskkonnateenistuse juhataja Aivar Lainjärv teatas, et Tallinna laboris tehtud analüüs näitas, et Tapal Piiri tänav 5 kaevust võetud vedeliku näol on tegu lennukikütusega ja seda ei saa seostada mõni aeg tagasi Tapal raudteel juhtunud avariiga, kus pinnasesse valgus 60 tonni toornaftat.

Analüüsi tulemustest teatas Aivar Lainjärvele keskkonnaministeeriumi kantsler.

Trassivesi pole elamuni jõudnud

Teisipäeval lubas Tapa linnapea Aili Valdaru sõnul neile puhast joogivett kohe-kohe organiseerida, kuid kolmapäeva õhtupoolikul olid värava taha kogutud nõud veel kõik tühjad.

Valdaru rääkis, et vahepeal tõid nad vett tänavaotsast nn kalonkast, kuid see oli kord puhas, siis jälle täiesti pruuni värvi. See vesi pidi tulema erikooli kaevust, mitte linnatrassidest.

Linna veetrassi ehitus jäi katki pooles tänavas, sest rahad olevat otsa lõppenud. Toruveeta jäi kolm maja.

VEE ASEMEL KÜTUS:

Suured lennukikütuse kogused Tapa maapõues ja seetõttu rikutud joogivesi on raudteelinnas ammune probleem. Taani riigi abiga püüti seda maapõuest varasematel aastatel välja pumbata, kuid arvatavalt on kogused nii suured, et teatud tingimustes satub kütus jälle ja jälle puurkaevudesse. Tapa linn vajab joogiveetrasside ehitamiseks täiendavaid investeeringud.

–>Valdo Einmann
valdo@virumaateataja.ee

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.