Tappo, Liis – Miss Estonia

«Liis on kui õrnuse ja helluse unelm. Ta on kui haldjate kuninganna.»Verni Leivak, 10. aprill 2004 

Mati Hiis (arhiiv)
MISSIDE MISS: «Mulle endale sümpatiseerivad missidest need, kellega ise siiani lävin – Heli Metsaga, Miss Tallinna Anu Tõnistega ja Erika Baueriga,» toob Liis Tappo-Treial välja oma lemmikud.

«Liis särab oma loomuliku iluga. Kui küsida väikestelt tüdrukutelt, kelle sarnaseks nad tahavad saada, siis on vastus kindel – Liis Tappo. See näitab, kuidas Liisi hinnatakse. Arvan, et Liis on Eesti missi etalon./…/ Tal on koduski kolm kaunitari – kolm tulevast Eesti missi,» kirjutab Linda Talu Abja-Paluojalt – üks sadadest SL Õhtulehe lugejatest, kes aitasid valida Eesti kauneimat missi.

Täname kõiki lugejaid, kes poolteise nädala jooksul ei pidanud paljuks öelda välja oma arvamust, kes kahekümne neljast taasiseseisvunud Eestis valitud missist on kauneim ning oma tiitlit enim õigustanud. Inimesi, kes meiega ühendust võtsid, oli kõikvõimalikelt elualadelt ja eri vanuses – noorim arvamuseavaldaja oli viieaastane Kirkke Eliise Lauri Vasalemmast, vanim 84aastane Vassili Madal Saaremaalt.

Lugejate arvates on Eesti missidest kauneim Miss Estonia 1990 Liis Tappo.

Mida temast arvati?

L. Tammisaar Kuivastust: «Kõik, mis on maailmas kaunist, on alguse saanud emast. Kõik, mis meis endis on helget, on emade antud. Väga kaunis ja tubli ema! Ei ole esile tükkinud ega tagaplaanile jäänud. Temas ei ole midagi palju ega midagi vähe!»

Laine Raidaru Kiisalt: «Põhjamaine range ilu, väga loomulik blond. Naeratab õigel ajal ja õiges kohas, mis on alati loomulik, ei jäta sunnitud naeratuse muljet, ei kiirga teesklust. Ei koketeeri üleliia, kuid tal on väga hea naiselik sarm. Tõeline eesti naine, kes hindab perekonda, mitte vabaabielu.»

Heili Kiik Saaremaalt: «Liis on kui õrnuse ja helluse unelm. Ta on haldjate kuninganna.»

Aime Roots Tallinnast: «Kõige kaunim miss läbi aegade. Ääretult armsa ja puhta olekuga. Kõige eestilikum välimus. Tõeline kaunitar muinasjutust!»

Linda Tikman Põlva maakonnast: «Lausa iludus! Palju jõudnud korda saata, positiivse ellusuhtumisega, ja seda kõike õpetab lastele. On jäänud sama kauniks kui aastal 1990, oskab enda eest hoolitseda nagu peab.»

Marika Troon. «Kaunis naeratus, mis võlub, aga mitte ei peleta. Tema ilu ei kahanda isegi 14 aasta tagune fotokunst.»

Merje: «Juba tol aastal, kui ta valiti, hoidsin ma talle algusest peale pöialt ning olin tema võidus veendunud. Samuti olin ma kindel, et ta on pannud maha niisuguse märgi, mida keegi enam ületada ei saa, ja niimoodi läkski. Ta on lihtsalt nii ilus – nagu muinasjutuprintsess! Selline naine, nagu me kõik olla tahame, aga vähesed oleme./…/ Loodan, et tema kolm tütart pärivad oma ema ilu.»

Taive Kessel Paliverest: «Naiselik, ilus ja tundub olevat tark ning meeldiv inimene. Kuna ka tema elust on rohkem teada antud ja see pole seotud skandaalidega, siis on selge, et ta on õnnelik pereema. Samuti on ta suutnud säilitada oma hea maine ja välimuse.»

Meril Peetsalu: «Olin viieaastane, kui Liis Tappo sai Miss Estoniaks. /…/ Kui mu õde sai kuueaastaseks, kingiti talle valgete juustega nukk, kellele ta Liis nimeks pani. Missivõistlusel korrutati aga kogu aeg lauset: «Neiu Liis, number viis!», mis kinnistus mu mällu.»

Helmut Kurvits: «Eestimaa misside miss on Liis Tappo! Temast ilusamat missi rohkem ei tule!»

Regina Roos: «Liis on suutnud jääda säravaks, kauniks daamiks. Olles laste ema, suudab ta endiselt oma ilu ja sarmiga võluda. Ei hakanud ta pärast missiks saamist suurt sinilindu püüdma, temast enesest on noortel neidudel palju ilusat ja kasulikku õppida. Kui mul oleks temataoline tütar (mul on neli poega), oleksin ikka uhke küll. Liis oleks maailma kauneim minia – kuid mu pojad on juba ise leidnud need kaunimad.»

Aime Kaasik Õismäelt: «Harva on ilu ja mõistus looduse poolt koos antud. Ta on tõeline ehe Eestimaale!»

H. Filatova: «Värvilistel fotodel oli enamik misse veripunaseks värvitud suuga ja 24st 22 näitasid hambaid.

Kinnise suuga oli vaid kaks missi, neist ilusaim oli Liis Tappo. Temal ka huulevärv sobis juuksevärviga, s.t. roosa. See on peamine argument, miks ma pean teda kõige ilusamaks missiks, kes on pärast sõda Eestis valitud.

Tal on veel mitmeid plusspunkte teiste ees – pole läinud välismaale ega kogunud kuulsust kellegi abikaasana, vaid ise püsinud tähelepanu all küll filminäitlejana, küll televisioonis laste laulusaate juhina; ka pesupulbri reklaam ei lase teda unustada.

Peale selle on ainult kahel missil kolm last, ja üks neist on Liis. Nii et teisi elimineerides jääbki järele – kõige meeldivam ja auväärsem Eesti miss Liis Tappo.»

Muinasjutt Helist

Arvamuseavaldajate vahel kingime SL Õhtulehe termoskruusi Einar Hillepile, kelle poolehoid kuulus esimesele taasiseseisvunud Eesti missile, Miss Estoniale 1988 Heli Metsale. Härra Hillep pühendas Heli Metsale muinasjutu.

««Ilu ei sünni patta panna!», «Ilu on vaataja silmades!». On väga palju ütlusi, mis käivad ilu kohta. Seetõttu on SL Õhtuleht pannud oma lugejale raske ülesande turjale. Kõige kergem tee sellest ülesandest vabanemiseks on jätta need kaunid inimesed üldse tähelepanuta ning pöörata järgmine leht. See oleks aga ilmne ebaviisakus. Seega, valik on minu. Ja see number on……1! Heli Mets!

Millegipärast on saatus tema vastu olnud ebaõiglane ning paljude värviliste fotode kõrval on tema oma üks väheseid, mis mustvalge. Teisalt öeldakse, et just mustvalge foto toob sellel oleva paremini esile. Heli Metsa kasuks räägivad järgmised asjaolud.

Esiteks. Heli Mets oli esimene, kes pidi teistele teerajajaks olema, täpselt nagu Helle Meri pidi olema see, kes presidendi abikaasaks olemist Eesti rahvale näitas, kujundas traditsioone jne. Selles suhtes võiks kaaluda ka Helile medali andmist.

Teiseks. Heli Mets oli esimene julge, kes sellele missikarussellile astus ning seda edukalt tegi.

Kolmandaks. Heli Metsa naeratus ja malbe olek on just sellised, mis toovad silme ette pildi printsessist, keda võib kohata muinasjuttudes. Ta ei meenuta mitte upsakat printsessi, kes ei saanud magada herneteral, või printsessi, kes riiakalt nõuab oma soovide täitmist ning eitava vastuse korral laseb kavaleri pea maha raiuda. Ei, Heli Mets jätab mulje printsessist, kes on hea ja lahke, valmis väsinud rändurile pakkuma sõõmu vett ning kääru leiba, valmis puhuma haigele kohale ning lohutama haiget hinge.

Vaat selline ongi muinasjutt Helist.»

Liis Tappo-Treial: «Jumal tänatud, et pole suuri muresid olnud…»

«Väga meeldiv, poleks oodanud!» hüüatab Liis Tappo-Treial vaid talle omasel malbel ja tagasihoidlikul viisil, kui talle teatame, et just tema valisid meie lugejad taasiseseisvunud Eesti kauneimaks missiks.

Kuidas on 14 aasta tagune missiks kroonimine teie elu mõjutanud?

«Raske öelda… Nüüd ehk vähem kui varem. Oma elu tuleb ju peale, aga noh, omal ajal oli see noore neiu jaoks kindlasti suur asi!»

Paljud lugejad põhjendavad teie eelistamist sellega, et olete hea abikaasa ja tubli ema.

«Ahhaa?! Selles mõttes on see naljakas – et huvitav, kas siis teised missid, kes abielus ja kellel lapsed, kas nemad siis ei ole head abikaasad ja emad? Ilmselt nad ikka on!»

Tuntakse huvi sellegi vastu, milles on teie hea välimuse saladus?

«Ei oskagi selle kohta midagi öelda. Pigem arvad ju ikka, et saad vanemaks ja ega kõik samamoodi säili…

Aga noh, kui enam-vähem on, siis on isegi hästi.

Ega ma mingeid erilisi nippe välimuse jaoks küll ei kasuta.»

Te ei tee selleks midagi?

«Ei, absoluutselt! Seda ehk pole ilus öeldagi, et midagi ei tee, sest tavaliselt ju kõik teevad, ja hästi palju… Aeg on kuidagi nii ära kulunud. Ikkagi pere ja lapsed ja töö… Ei jää ju aega üle.

Aga muidugi võiks. Ise mõtlen ka vahel, et oleks ju hea, kui kas või mõne spordialaga vahel tegelda. Võib-olla hakkan. Aga praegu ma küll ei tegele.»

Mitu aastat olete lastega kodus olnud?

«Kümme aastat. Kui Kirke sündis, oli aasta 1992. Tööle läksin siis, kui Katariin läks lasteaeda… Olin järjest kõigiga kodus nii kaua, kuni nad said lasteaiaealiseks.

Kirke on juba 11aastane, Krõõt seitsmene ja Katariin veel neljane, aga saab juba aprilli lõpus viieseks. Meie keskmine tütar sai just edukalt Prantsuse lütseumi sisse, vanem tütar juba käib seal. On väga hea meel, et ka teist last on peetud selle kooli vääriliseks.»

Saite järelikult lastega pikalt tegelda, pole ime, et nad eliitkooli sisse said?

«Jah. Kui esimene kooli läks, oli ikka vaja koduseid töid kontrollida ja õppida aidata. Nüüd tuleb keskmise tütrega taas otsast alata. Aga ma arvan, et see on lastele väga kasulik, kui ema saab nendega kodus olla. Et kohe ikkagi ei pea tööle minema.»

Mis tööd praegu teete?

«Töötan sellises väikses firmas nagu Ökosahver, vahendame looduslikult puhtaid toiduaineid, pesuvahendeid ja kosmeetikume. (Naerdes.) Usun, et see töökoht peaks mu imagoga suhteliselt hästi kokku sobima… Kuigi see ei olnud nii mõeldud. Olen tegevjuht, teen kõike, mida vaja – asjaajamist, paberitööd, suhtlen klientidega… Osalt on Ökosahver meie perefirma, abikaasa Rene on selles üks osanik. (Rene Treial tegeleb kinnisvaradirektorina Mave Varahalduses – toim.) Otseselt polegi ma varem ametis olnud, rohkem lepinguliselt asju teinud. Vabal ajal tegelen lisaks Aino Järvesoo nimelise fondiga, viimati korraldasime tema sünniaastapäeval näituse Tallinna Keskraamatukogus. Nii et sedasi, väikestviisi.»

Kõrvaltvaatajale jääb mulje, et teie elu on ideaalilähedane… Muresid teil vist polegi?

«Noh eks igapäevased asjad ikka… Igapäevased mured. Ei nende eest pääse keegi. Eks lastega tekib alatasa probleeme, tuleb neid lahendada. Võin öelda, et jumal tänatud: suuri muresid pole olnud… See on ikka kole, kui kellelgi tekivad perekonnas mingid terviseprobleemid või mis iganes. Seda küll ei tahaks. Ehk jumal annab, et ei tule suuri probleeme…»

SL Õhtulehe lugejad järjestasid missid niiviisi:

Liis Tappo

Cathy Korju

Cathy töötas aastaid Kanadas ja Saksamaal, nüüd tegeleb kodumaal ettevõtlusega. Abikaasa Gennadi Tullkvistiga kasvatab kaht last.

Kadri Väljaots

Pärast abiellumist liibanonlase Munir Uwaydahiga sündis perre tütar. Ajab koos kaasaga hobuseäri.

Helen Mahmastol

Korraldab mitmeid noorteüritusi – tantsupidusid ja moekonkursse. Elukaaslaseks ärimees Kuno Tehva.

Enel Eha ja Heli Mets

Enel moodustas pärast missiks valimist Mari-Lin Poomiga dueti Miss II Miss. Elab helilooja Ivar Mustaga, kasvatab tütart. Heli täiendab end Tartu Ülikoolis. Abielus ärimees Gunnar Kraftiga, peres kasvab kolm last.

Karin Laasmäe

Viimasel ajal on Karin andnud huvilistele mõtteainet, kas ta on oma rindu suurendanud või ei.

Mairit Roosaar

Mairitil on peale Miss Eesti tiitli ette näidata veel teinegi – nimelt on endine 2 Quick Starti tantsutüdruk ka aeroobikakuninganna.

Eva-Maria Laan

Koduperenaine, kasvatab poega ja tütart. Abikaasa Raivo on ärimees.

Kristiina Gabor ja Inna Roos

Hea tantsuoskusega Kristiina õpib Pedagoogikaülikoolis referendiks-toimetajaks. Inna on juba mõnda aega kihlatud, karjääri teeb ametnikuna.

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.