Teine uputus jäi tulemata

 
Pärnu ranna rajoonis asuv Tervise Paradiis avas pärast nädalavahetuse tormis kannatada saamist eile veepargi ja ujula. Eile pärastlõunal, kui pildile jäänud Slava ja Julia seal lõbusalt aega veetsid, oli veekeskus külastajatest veel üsna tühi. Tervise Paradiisi hotell, restoran ning Romanticu baar on kavas avada laupäeval.
Foto: Urmas Luik

Teine üleujutus jäi õnneks tulemata
14.01.2005 00:01Ester Vilgats, Reporter

Üleeile õhtul antud tormihoiatuse tõttu palus Pärnumaa kriisikomisjon kõigil, kelle elamud pühapäeval vee alla jäid, juba õhtul turvalisemasse paika kolida, tormi ja üleujutust seekord siiski ei tulnud.

Kriisikomisjon oli teinud kõik ettevalmistused kartuses, et kordub peaaegu niisama suur uputus, kui oli laupäeva öösel vastu pühapäeva. Kui tookord tõusis veetase kaks meetrit ja 95 sentimeetrit üle Kroonlinna nulli, siis seekord oli Eesti ametlik ilmaprognoos, et vesi tõuseb 2.50 üle Kroonlinna nulli.

Tegelikult ei jõudnud vesi öösel isegi meetrini, päeva jooksul lisandus meetrile paarkümmend sentimeetrit.

Pärnumaa kriisikomisjoni esimees Toomas Kivimägi ütles, et kriisikomisjon lähtus ametlikust ilmaprognoosist, mille oli andnud Eesti meteoroloogia ja hüdroloogia instituut (EMHI).

“Ma olen siiani 100 protsenti veendunud, et komisjon käitus õigesti, ülereageerimisest siin rääkida ei saa,” ütles Kivimägi. “Esimese üleujutuse õppetund oligi see, et reageerida siis, kui vesi on juba tänavatel, on hilja. Seetõttu on meie selge seisukoht reageerida juba ohu peale.”

Kivimägi selgitust mööda tuleb sellistel puhkudel aluseks võtta kõige mustem stsenaarium. “Kui me ei oleks reageerinud, aga uputus oleks tulnud, oleks Toomas Kivimägi sõna otseses mõttes üles poodud,” tõdes ta. “Tegelikkus võib osutuda prognoosidest soodsamaks, aga karmimakski.”

Lõpliku otsuse, kas hoiatust kuulda võtta ja evakueeruda või jääda koju, teeb inimene ise. “Kui analoogne olukord peaks korduma, reageeriksime täpselt samuti. Alati on parem karta, kui kahetseda,” lisas Kivimägi.

Eile õhtul teatas kriisikomisjon, et kuna ilmaolud on stabiliseerunud ja EMHI on teatanud tormihoiatuse tühistamisest, lõpetab komisjon aktiivse tegevuse. Ilmastiku muutusi ja veetaset jäävad jälgima päästeteenistuse vastavad struktuuriüksused.

Ilmastikuolude muutumisel ning ohumärkide ilmnemisel jätkab kriisikomisjon tegevust vastavalt evakuatsiooni faaside plaanile.

Täpsustuseks eilses lehes ilmunud võimalike üleujutuspiirkondade kaardile Pärnu linnas: oranzh joon näitab ala, kui veetase lahes on tõusnud kuni 150 cm, lilla joon kuni 250 cm ja punane joon kuni 350 cm üle Kroonlinna nulli.

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.