Tule needus…

Tule needus rõhub Viljandimaa suurperet
Marko Püüa, reporter, 29.04.2004

Viljandimaal Viiratsi vallas lukustatud koduukse taga koolitükke teinud 10-aastane Janis oli üleeile esimene tunnistaja tulekahjule, mis jättis tema seitse venda ja vanemad taas kord peavarjuta.
Alles mullu novembris oma kodust ilma jäänud kaheksa lapse vanemad Andres ja Marget Pihu olid teisipäeva õhtul koos kahe pojaga Viljandis, kui said teate, et äsja läks põlema ka maja, kus Viiratsi vald neil ajutiselt elada lubas.

Valma külas asuv ühekorruseline viilkatusega puumaja oli tuld võtnud õhtul veidi enne kella poolt seitset, kui 10-aastane Janis oli väikses toas ja õppis ning tema ülejäänud vennad õues külalastega mängisid.

Janise oli luku taha jätnud vanem vend, sest neil olid tekkinud õppimise teemal eriarvamused. Tuppa jäetud poiss jälgis aknast, kuidas teised õues mängivad, kui äkki märkas, et kõrvaltoast tuleb nõrka suitsu.

Suure elutoa ukse poole minnes sattus ta silmitsi juba paksu suitsuga ning jooksis siis aknale ja hakkas karjudes vastu klaasi taguma. Janise 13-aastane vend märkas seda ja aitas oma noorema velje majast välja.

Vanem vend ronis põlevasse majja ja üritas gaasiballooni välja tirida, kuid ei saanud gaasivoolikut lahti ja balloon jäigi majja. Mõne aja pärast balloon plahvatas ning tuletõrjujate saabudes oli maja lausleekides.

Umbes nii kirjeldasid vennad teisipäevaõhtuste sündmuste käiku põlengut uurivale Viljandimaa päästeteenistuse juhtivinspektorile Jüri Põllumäele, kelle jutul nad eile pärastlõunal koos vanematega käisid.

Õnnetust esimeste hulgas märganud 12-aastane Kerli Tirka, kes mängis samas poistega palli, teadis vaid lisada, et maja köögipoolne ots juba põles, kui vennad Janise välja lasid. «Tuli läks hästi kiiresti edasi. Lind ja rott jäid majja sisse, aga koer pääses välja,» rääkis Tirka ajalehele Sakala.

Lapsed jooksid kohe paarikümne meetri kaugusel asuvasse majja abi kutsuma, kuid seal polnud kedagi kodus. Seejärel kiirustasid nad veidi kaugemal elavate naabrite juurde, kes tuletõrje välja kutsusid.

Juhtivinspektor Põllumäe nentis, et siis polnud seal enam päästa midagi, sest gaasiballooni plahvatus lisas tulele veelgi hoogu. Hävis kogu pere varandus, valla majast jäid järele vaid söestunud seinad ja kaks korstnat.

Selleks hetkeks kui viimane tuletõrjeauto õhtul kella kolmveerand üheteistkümne ajal maja rusude juurest lahkus, oli uurijatele juba selge, et tuli sai alguse elutoast. Põllumäe ütles eile Postimehele, et tal on põlengu põhjuste kohta oma versioon olemas, kuid enne, kui see pole kaljukindel, ta seda välja ei ütle.

Põllumäe märkis vaid, et kui Pihude pere maja mullu novembris maha põles, siis oli asi lihtsam. Elamu külge ehitatud laudast, kust tuli tookord alguse sai, leiti pärast põlengut tukkide vahelt asitõendina laevalgusti.

Asja ka tookord uurinud Põllumäe sõnul jõuti peagi järeldusele, et tulekahju põhjustas rike elektriseadmetes. «Lauda laevalgusti läks kas lühisesse või puutus kokku kergesti süttivaga esemega,» sõnas ta.

Nüüd on põlengu uurimine Põllumäe sõnul keerulisem, sest asitõendeid on vähem. Pererahva väitel ühtegi küttekeha suures toas polnud. Ruumis oli vaid kodutehnika ning sügavkülma kirst, mis eelmisest põlengust päästeti.

K ogu eilse päeva spekuleerisid ajalehtede võrguväljaannetes kommenteerijad ka võimalusega, et äkki mängis koju jäetud poiss ise tulega. Põllumäe sõnul ei saa midagi välistada, kuid tema seda hetkel ei usu.

«Saatus on julm, muud ei oska hetkel midagi lisada,» lausus päästeteenistuse juhtivinspektor. Tal on esialgu kümme päeva aega, et selgitada välja põhjus, mis päästis valla Pihude pere juba teist korda peavarjuta jätnud tule.

Põlengujärgse öö koos perega Viljandi lähedal oma naiseõe juures veetnud Andres Pihu ei soovinud juhtunut Sakalale kommenteerida. Samas ei osanud temagi arvata, millest põleng alguse võis saada.

Mulluse põlengu järel Pihudele ajutise peavarju leidnud Viiratsi vallavanem Väino Luik tõdes eile päeval Postimehele, et ilmselt tuleb vallal kuskilt Pihudele uus elamine vaadata, kuigi vallal endal neid enam pole.

Õhtul Andres Pihuga kohtudes sai ta teada, et seda polegi vaja. «Nad arvasid, et üürivad suveks Viljandi linnas korteri, veedavad suve linnakorteris ning ehitavad sügiseks oma maja valmis,» vahendas vallavanem.

Luik lisas, et Pihudel on vist ehitajaga juba ka leping sõlmitud ning uus elamine peaks kerkima mullu 12. novembril Valma külas maha põlenud maja kõrvale. Rahagi peaks selleks olemas olema, sest lisaks mullu hävinud maja 300 000 krooni suurusele kindlustusele annetasid inimesed kogu Eestist Pihudele 400 000 krooni.

Luik lisas, et nii tema kui ka paljud teised vallaelanikud loodavad nüüd, et õnn lõpuks ka Pihudele naeratab. «Oleme seda siin isekeskis arutanud ja praegu tundub küll, et jumal on neile selja pööranud,» tunnistas ta.

Perekond Pihude traagiline saatus

• 12. november 2003 – Viiratsi vallas Valma külas põles maani maha Rätsepa talu maja, kus elas Andres ja Marget Pihu kaheksalapseline pere. Tulle jäi suur osa varast. Lauta jäi emis ja 13 põrsast, lammas kahe tallega, kaks hane, 35 kana ja kolm siga.

• 13. november – Viiratsi vallavalitsus otsustas anda Pihudele 5000 krooni, mille eest nad saaksid osta hädavajalikud asjad.

• 17. november – Punase Risti Viljandimaa Selts pani Männimäe Selverisse üles annetuskera põlengus kannatada saanud lastele toetuse kogumiseks.

• 3. detsember – Pihud elavad viimaseid päevi Valma külas Vanasauna puhkemajas, kolides siis vallale kuuluvasse Valma külamajja, kus vald on nende jaoks lasknud remonti teha.

• 3. detsember – uue maja ehituseks on Pihude perel koos 800 000 krooni, millest 300 000 saadakse hävinud maja kindlustuse eest. 400 000 krooni on kogunenud annetustest, mille inimesed kandsid kolme nädala jooksul pere kontole. 50 000 kroonile oli kindlustatud nende kodune vara, sama suure summa kandis arvele Viiratsi vald. Pereisa Andres Pihu räägib Postimehes, et kui vähegi õnnestub, saab peagi uue maja ehitusega pihta hakata.

• 31. detsember – ajaleht Sakala nimetas aasta tegijaks hea inimese, pidades silmas neid, kes tõttasid Pihude perele appi.

• 27. aprill 2004 – süttis ja põles maani maha Valma külamaja, mis oli Pihude pere ajutine elupaik. Inimesed tules kannatada ei saanud.

Allikas: PM/Sakala

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.