VE: spämm, spämmpost

Täna saab spämm 26-aastaseks
Sergo Selder03.05.2004


Väidetavalt saadeti maailma esimene dokumenteeritud spam ehk rämpspostitus ehk spämm tänasel päeval 1978. aastal, mil seda selle nimega siiski veel ei kutsutud.

Spämmi ajalugu uurinud Brad Templeton on suutnud kindlaks teha, et kõige esimene spämm saadeti 3. mail 1978. aastal. Kirjutati see juba 1. mail.

1978. aastaks oli saadud Arpanetis e-posti saata paljudele ülikoolidele ja valitsusasutustele juba kuus aastat, e-postitused moodustasid Arpaneti suurima liikluse. Paar aastat varem oli Dave Farber loonud MsgGroupi, esimese meililisti.

Arvutitootja DEC turustaja Gary Thuerk otsustas saata kõigile Arpaneti lääneranniku kasutajatele teate uute arvutite presentatsiooni toimumise kohta. Arpanetis oli olemas kasutajate nimekiri, kuhu see teade saadetigi.
Thuerk lasi oma abil Carl Gartleyl saata teate enda aadressilt pärast mitmeid üritusi. Nagu arvata võibki, järgnes kirjale korralik vastukaja, mis oli mitu korda suurem kui spämm ise.

Nimi pärit sketðist

Sel ajal olid Arpaneti kasutamiseks kindlad reeglid, mis sätestasid, et seda võib kasutada uurimistöödeks ja hariduslikel eesmärkidel. Nii et see kiri oli päris selge reeglite rikkumine ning DCA, kes Arpaneti üleval hoidis, tegi Thuerki bossile tõsise märkuse. Eeskirju järgiti sel ajal hoolikalt ning järgmist spämmi tuli oodata mitu aastat. Thuerki kirja näol oli tegemist spämmiga, kuigi seda terminit ei kasutatud rämpsposti kohta enne kui alles 15 aasta pärast.

Kust sai spämm sellise nime?

Internetis levivad legendid, et termin sai alguse ühest “Monty Pythoni lendava tsirkuse” sketðist, kus ühes restoranis pakutakse kogu sööki ainult spämmiga ning ettekandja kordab lõpmatuseni seda sõna, kirjeldades menüüd. (Spam toiduainena on lihakonserv, arvatavalt tuletatud sõnadest shoulder pork and ham ning spiced ham.) Samal ajal laulavad viikingid baaris laulu: “Spam, spam, spam, spam, spam, spam, spam, spam, lovely spam!” Sealt tulevat tähendus sõnale: midagi, mis muudkui kordab ennast tüütuseni.

MUDa mängijate termin

Termin olevat muutunud populaarseks 1994. aasta aprillis, kui kaks Phoenixi advokaati, Canter ja Siegel, postitasid reklaami. Nad olid oma kirja saatnud paar korda varemgi, aga 12. aprillil palkasid nad programmeerija, kes kirjutas lihtsa programmi, mis saatis nende kirja igasse listi USENETis, mis on maailma suurim online-suhtlussüsteem.

Brad Templeton on aga välja uurinud, et termin oli kasutuses juba mõnda aega enne seda juhtumit. 1980. aastate lõpupoole kasutati mõistet spämm MUDa mängijate seas tähistamaks teatud tegevusi. Üks oli arvuti umbe ajamine infoga üleujutamise teel. Teine tegevus oli programmi abil sealses online-keskkonnas suures koguses objektide loomine. Spämmi kasutati ka märkimaks olukorda, kus jutu vahele ujutati massiliselt teksti või kopeeriti mingi faili sisu.
Allikas: internet

Monty Pythoni sketð:
http://www.detritus.org/spam/skit.html

Allikas
Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.