VE: bin Laden, Osama – tagaotsituim terrorist

Osama bin Ladenile meeldib võrkpallReuters/BNS/SLÕL, 6. märts 2004 

Dokumentaalfilm Osama bin Ladeniga tihedalt seotud Kanada perekonnast kujutab terrorivõrgustiku al Qaeda juhti bin Ladenit heatahtliku perepeana, kes ei luba joogi sisse jääd panna, kellele meeldib võrkpall ja kes näeb vaeva laste vaoshoidmisega.
 

Kanada telekanalis CBC kolmapäeva õhtul näidatud tõsielufilm kergitas saladuskatet maailma tagaotsitavaima inimese eraelult. Linalugu sisaldab pikki intervjuusid Osama bin Ladeni Egiptuses sündinud sõbra ja al Qaeda väidetava rahastaja Ahmed Said Khadri lese ja lastega.

Khadr hukkus mullu oktoobris tulevahetuses Pakistani politseiga, tema 17aastast poega Omari hoitakse Guantanamo baasis süüdistatuna seotuses USA sõduri surmaga Afganistanis. Khadri teine poeg, 21aastane Abdurahman vabanes Guantanamost eelmise aasta lõpul ja elab praegu Torontos. Filmis iseloomustab noormees bin Ladenit normaalse inimesena. «Ta tülitseb naise ja lastega, teate küll, riiud raha pärast, lapsed ei kuula sõna, ei tee seda ja teist,» ütleb Abdurahman.

Khadri 23aastase tütre Zaynabi sõnul on bin Laden, kes 1999. aastal käis tema pulmas, sportlane. «Talle meeldib võrkpalli mängida. Ja ratsutada,» meenutab Zaynab.

Ahmed Said Khadr emigreeris 1977. aastal Kanadasse ja abiellus seal, kuid pärast seda, kui Nõukogude väed 1979. aastal Afganistani tungisid, läks nende vastu võitlema.

Khadrid elasid mitu aastat bin Ladeni valduses Jalalabadis, lahkusid sealt aga varsti pärast USA vägede rünnakut Afganistanile 2001. aastal.

Zaynab mäletab, et bin Laden kehtestas oma kolmele naisele ja lastele hulga piiranguid ega lubanud näiteks oma perekonna eluruumides elektrit kasutada. «Ta ei lubanud neil külma vett juua… Ta tahtis, et nad oleksid valmis, et kui ühel päeval külma vett ei ole, poleks see neile nii raske,» ütleb Zaynab.

Ahmed Said Khadr vahistati Pakistanis 1996. aastal, kahtlustatuna sealse Egiptuse saatkonna vastu korraldatud pommiplahvatuse rahastamises. Khadr aga väitis, et on süütu heategevusametnik, ja ta vabastati pärast tollase Kanada peaministri Jean Chretieni sekkumist.

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.