VE: Desireless – prantsuse lauljatar

Hiti «Voyage, Voyage» laulja vihkab äri ja jumaldab emakeelt
SL Õhtuleht, reede. 10. oktoober 2003

Erakogu
VOYAGE, VOYAGE: Kuigi Desireless on end mugavalt sisse seadnud oma õdusas ja avaras maakodus, meeldib talle ka reisida ja laulda. Pildil on näha mustas ülikonnas lauljatari, nagu ta meile 80ndate lõpust tuttav on. Milline on aga tema uus imago, saab näha eelseisvatel Eesti kontsertidel.

«Inimesed tänaval arvavad tihti, et olen hoopis mees. Kuid olen oma androgüünse välimusega rahul – sest see olen ju mina! Ma ei saa end muuta,» ütleb 80. aastate teisel poolel kogu maailmas lauluga «Voyage, Voyage» kuulsaks saanud prantsuse lauljatar Desireless telefoniintervjuus SL Õhtulehele. Täna annab ta Tallinnas ja homme Pärnus kontserdi.
Verni Leivak

Desirelessi kaheksakümnendate lõpul tehtud fotodelt vaatab vastu ülespuhvitud siili-soenguga ülikonnastatud naine, keda tema häält kuulmata võikski meheks pidada. Lauljatar ütleb, on ta oma juuksefassongi muutnud: «Lõikasin pikad juuksed maha. Kaua sa ikka üht ja sama kannad, on ju loomulik, kui inimene 20 aasta jooksul soengut muudab.» Ning lisab, et musta ülikonna, mida kandes ta meile muusikavideotest meelde on jäänud, muretses moekunstnikuks õppinud lauljatar hoopiski second hand’i riidepoest.

Moekunstnikuna mitmes firmas töötanud Claudie Fritsch-Mentropi – just nii kõlab Desirelessi kodanikunimi – ellu tuli muutus siis, kui ta oli 27aastaseks saanud. «Pärast laulma hakkamist pole ma di-sainerina enam päevagi töötanud,» möönab ta. «Mõtlen vahel välja vaid oma esinemisrõivaid.»

«Voyage’i» edu tuli suure üllatusena

Kõik sai alguse juhusest. Claudiel oli mitu muusikust sõpra, kes parajasti otsisid oma bändi paslikku lauljatari. «Kuni selle ajani mängisin vaid kitarri ja laulsin vannitoas,» naerab ta nakatavalt. Sõbrad palusid lauljatari ansamblis kaasa lüüa, Claudiele meeldis see ning otsus saigi tehtud. «Aga milline oli mu esimene laul – ullallaa! Ei mäleta! Vist «Pourqoui Caramelle» – inglise keeles on see vist «Miks komm».»

Rahvusvahelise läbilöögi kindlustas Desirelessile tutvumine Jean Michel Rivat’ga, kes seisis produtsendina ka selliste artistide nagu Joe Dassin, Patrick Juvet, France Gall jt. taga. «Just tema oskas sütitada minus tõelise kire muusika vastu,» kinnitab Desireless. «Ta on tõeline professionaal, just tänu temale sain ka plaadistusvõimaluse. Alustada sooloartistina pole ju kerge. Ehkki põhieeldus on muidugi artisti enda soov laulda ja muusikat inimestega jagada, mitte eesmärk plaadini jõuda.»

Desireless ütleb, et tema kuulsaima lauluga singlit «Voyage, Voyage», millest tänavu on tehtud ka nüüdisremiks, müüdi omal ajal Euroopas kolm miljonit eksemp-

lari. «Olin väga, väga õnnelik, ha-ha-ha!» naerab ta mõnusalt oma pisut kurguhäälse tämbriga. «Sest ma ei osanud sellest unistadagi. Tõesti ei osanud. Kui midagi teed, siis ikka loo-dad edule, kuid tihti jäävadki lootused vaid lootusteks. Mitte ühegi laulu puhul pole võimalik ette öelda, kas see saab suureks hitiks. Minu põhimõte, mille alusel laule valin, on – see peab mulle meeldima.»

Prantsuse keeles on emotsioone rohkem

«Olen praegu 51aastane,» teatab lauljatar. «Seega olen laval olnud juba ligi 25 aastat. Kuid mul on vaid kaks albumit, sest laulude kirjutamine on suur töö. Ja mul on väga palju omakirjutatud laule. Aga ma lihtsalt ei oska plaadiäri teha ning oma põhimõtete vastaselt käituda, tihti ei istu sõubisnisega seotud inimesed mulle. Mõtlevad liiga palju rahale, ja mina ei ole ärinaine! Nad käsivad mul laulda ja teha kõike täpselt nii nagu tahavad ega pea artisti arvamust millekski.»

Desireless peab lugu eeskätt inimestest, kes teistega enda loodut jagada soovivad, on siirad ja austavad teisi enda kõrval.

«Ma olen õnnelik,» kinnitab Desireless. «Elan Lõuna-Prantsusmaal Provence’i maakonnas suures majas, siin paistab tihti – ja praegugi – päike, taevas on sinine. Teen endale meeldivat muusikat. Sõita kuhugi oma lugudega esinema on samuti äärmiselt meeldiv.»

Desireless lubab, et esineb täna õhtul Panoraami klubis ja laupäeval Pärnus Strandi hotelli klubis kahes osas. «Minu uue sõu nimi on «La Vie Belle». Esitan nii päris uusi – täpsemalt viis tuttuut lugu, mõeldud ekstra diskoteekidesse – kui ka vanu ning «Voyage’i» uue remiksi. Viies uues loos on osa tekstist ka inglise keeles.»

Lauljatar sõnab, et on elus vaid ühe otsast lõpuni inglisekeelse laulu laulnud. «Selle nimi on «I Love You». Kuid prantsuse keeles laulan just sellepärast, et see on minu keel. Ning kuigi mulle meeldib ka english väga, leian, et prantsuse keeles on rohkem tundeid ja emotsioone.»

Kuigi lauljataril on tudengist tütar, pole ta abielus. Desireless elab juba 17 aastat koos poiss-sõbraga, nagu ta ise ütleb. «Sest ühiskonnal pole kahe inimese armastusega mingit pistmist,» põhjendab ta. «Kui ma usuksin vaid üht jumalat, astuksin abiellu kas kirikus või templis. Aga ma usun mitut, ja ma ei tea täpselt, millised nad on.»

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.