VE: Eesti loodus

Meeldejäävaid hetki Eestimaa looduses aastal 2003

Arne Ader ja Urmas Tartes, loodusemehed, SLÕL, laupäev. 27. detsember 2003

Taas on üks omanäoline aastaring täis saamas ja aeg on heita pilk möödunule – mis siis ikkagi meenub meile seoses aastanumbriga 2003?
 

Ühes võib olla kindel – kes pärast 6. augustil lõppenud ja ühtejärge kaks ööpäeva kestnud paduvihmasadu Valaste juga imetlema jõudis, ei unusta selle mürisevat kohinat vist mitte iialgi. Peente veepiiskade pilv ulatus joaastangust kuni mereni ja vikerkaar oleks kui taevast alla tulnud – see lamas külili vaateplatvormist allpool!

Ja 2003. aasta talv, oli see vast jäärohke! Laevateed kippusid vägisi kinni külmuma juba kesktalvel ja märtsis tuli inimestel ka luiki jäävangist päästa. Aga samas jagus kauneid jäämustreid rabalaugastele aprilli lõpuni ning sinililleõied olid veel lahti isegi mai roheluses.

Nii meenub muudkui pildi järel pilt, ja eks igaühele eelkõige see oma pildirida. Ilusaid hetki meie ilusas looduses meile kõigile ka uuel aastal!


RAHVUSLIND RAHVUSPARGIS: Juulikuus olid suitsupääsukesel Lahemaa rahvuspargis nokk ja tiivad tööd täis – pesatäis poegi ootas putukasuutäit. Vaid mõne hetke sai ta õunapuuoksal tiibu puhata.

VÄRVILINE VEEILU: Otsekui vabandades Saka küla üleujutatud maade eest, rõõmustas Valaste juga oma külalisi mõnusate vikerkaartega. Ka meri oli kalda juurest sinise asemel põnevalt poripruun.

SUVINE SUURVESI: Kevadine lumi sulas tähelepandamatult. Kui aga augustis tulnud paduvihm Saka küla põllud vee alla peitis, avanes Valaste juga kogu oma ilus ja võimsuses.

KORMORANID: Linnud, kellest meil viimasel ajal räägitakse tohutu palju ja teatakse väga vähe.

SEENERIKAS SUVI: Murumunad ja külmaseened kasvavad metsa all lausa hunnikutena.

KORRAGA KOLM KEVADÕIT: Tavaliselt näeme kõigepealt sinililli ja siis tulevad ülased. Tänavu kevadel võis maikuus Puhtulaiul nautida ka korraga kolme kevad-õit: võsaülane, kollane ülane ja sinilill.

UUS TAIMELIIK EESTIS: Saaremaa süvasadama asukohavaliku tarvis korraldatud inventooriumi käigus leidis botaanik Mari Reitalu Esimese ilmasõja aegsetest kaevikutest rohe-raunjala. See on liigi esmasleid Eestis.

HIRVEJAHT: Eredalt püsib meeles kevadine «Vereta jaht» Hiiumaal, mille käigus õnnestus paari päeva jooksul näha üle kolmekümne hirve.
Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.