VE: Hanson, Margus – kaitseminister

Hansoni doktriin: jagu Narvas, pataljon Bagdadis

Priit Simson, RVE, 4. september, 2003 20:33

Kaitseministeeriumi läbi viidav kaitsejõudude reform, mis mängib ressursid ümber Eesti riigi kaitselt NATO ühismissioonide kasuks ja kujutab endast sisulist kurssi palgaarmeele, viiakse läbi liiga kiiresti ja liiga pealiskaudsete põhjendustega. Lisaks poliitilistele kaalutlustele tuleks arvesse võtta ka mõtlemist sõjalistes kategooriates.

– – – – –

Kui kaitseminister Margus Hanson paari nädala eest lubas, et juba veebruarist värvatakse ajateenijaid kaitseväkke poole vähem, tundus see Euroopa relvajõudude pikaldaste reformide taustal rekordkiire kursimuutus. Tänane valitsuse istung viitas, et kaitseministeeriumil on veelgi kiirem. Faktiliselt ei alga ajateenijate kojujätmine mitte veebruarist, vaid kohe, sest juba septembrikuise värbamisega otsustati jätta teenistusse võtmata 360 teenistuskohuslast.

360 ajateenijat on rohkem kui kümnendik kogu aasta värbamisnormist ja tervelt kolmandik tavapärasest sügisesest määrast. Põhjendused on antud juhul tehnilised, ei jätku piisavalt kasarmukohti, Saksamaale ei saa veel saata hiljem ajateenijaid treenima hakkavaid suurtükiinstruktoreid ja jka teistes väljaõppeplaanides tehakse korrektuure. Kuid peatselt seisavad ees palju suuremad ümberkorraldused teel palgarmee poole – ressursside ulatuslik ümbermängimine ajateenijatelt elukutselistele, sisuliselt kohalikust kaitsevõimest loobumine välisabile lootmise asemel, Vene ohu madalamaks hindamine välismissioonide rõhutamise kasuks.

Kaitseminister astub seega sisuliselt samme palgaarmee suunas, vaatamata sellele, et valimistel relvajõudude reform arutlusteemaks polnud ja ka nüüd ei anta debatitekitajatele reageerimisaega. Isegi üks valitsusparteidest pole veel otsustada jõudnud, mis hoiaku ta reformi suhtes võtab, õiguskantsler hoiatab vastuolude eest põhiseadusega, kuid reform pannakse kähku käima ja oponendid seatakse fakti ette. Hansonil pole seega reformi läbiviimiseks mingit mandaati, kuid mandaati asendab tempo.

Kogu suur ja äkiline ümberkorraldus viiakse läbi põhjendusega, et ressursse kõigeks ei jätku ja sel juhul on etem kulutada suuremaid summasid mitte ajateenijate väljaõppeks, vaid väheste välismaal teenivate proffide ette valmistamiseks. Ja hea suhe NATOga on julgeoleku tagajana etem kui ükskõik milline Eesti enda kohalik pingutus.

Hansoni doktriini järgi kuuluvad tuleviku kaitsejõud ennekõike proffidele, kuid Eesti enda profisõdalased ei suhtu käimasolevasse reformi sugugi üksmeelse vaimustusega kui ainsasse loogilisse käiku. Hansoniga liitunud endise kaitseministri Sven Mikseri põhjendused ajateenijate armee aegumisest tunduvad väheveenvad – nii näiteks oleks samasugust aegunud süsteemi kasutava Soome ründamine ülesanne, mille eest kohkuks tagasi ilmselt isegi näiteks Venemaa. Ka kõik teised riigid, mis tõsisemalt arvestavad sissetungiga oma põhiterritooriumile, kasutavad kohustuslikku ajateenistust.

Kogu kontseptsioonimuudatus saab tuge ainult poliitilistest argumentidest ja põlastab mõtlemist “raua ja vere” kategooriates. Kuid seesama madal mõtlemine on omane meie parimatele liitlastele, kes vahetult enne NATO tippkohtumist panid Tallinna reidile igaks juhuks seisma rasket sõjatehnikat täis eelpaiknemislaevad. Ilmselt selleks, et välistada laienemisvastaste riikide provokatsioonid.

Jah, NATO partnerid huvituvad tõepoolest ennekõike ja peamiselt sellest, mida eestlastel ühismissioonideks välja on panna. See on nende huvi. Kuid Eesti huvi peaks olema ka neile vajalikul hetkel ei öelda ja arvestada ka otsese enesekaitse kaalutlustega. See pole peasekretär Roberstoni asi öelda eestlastele, et mõelge enda peale ka. Küll aga nõuab NATO leppe kolmas paragrahv liikmesmaadelt võimet tegutseda “individuaalselt ja kollektiivselt”, “üksikult ja ühiselt”. Tundub, et kaitseministeerium kuuleb neist sõnapaaridest ainult ühte poolt.

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.