VE: Juhanson, Ain-Alar – triatlonist-Ironman

Juhanson valis Ironmani Estonial hukkunud sõprade mälestuseks
Andres Kalvik
15.10.2004

Ruut Triatlon

Uudise pilt
Ain-Alar Juhanson Langkawi Ironmanil.

Ain-Alar Juhanson stardib homme ala unelmate jõuproovil Havai Ironmanil.

Otsuse täispikale distantsile, moodsamas keeles Ironmanile keskenduda langetas Juhanson kahe aasta eest. Enne seda üritas ta koos Marko Albertiga pääseda Ateena olümpiale, kuid kehvapoolse ujumise tõttu oli eesmärki rohkem kui raske täita. Albertil õnnestus see viimasel hetkel wild card’i abil.

Kui Eesti meedias on Juhanson ala vahetust põhjendanud sportlikust vaatevinklist lähtudes, siis asja tuum peitub hoopis sügavamal. Nii selgub Juhansoni antud intervjuus internetileheküljelt Ironmanlive.

Teatavasti on Juhanson üks 137 õnnelikust, kel õnnetus pääseda 1994. aasta 27. septembril põhja läinud parvlaevalt Estonia.

Sel saatuslikul päeval asusid toona 17-aastane Juhanson ning kaks täispikale distantsile keskendunud kogenumat atleeti, Jaan Pehk ja Kristian Raiend, koos sõpradega teele Saksamaa poole, et osaleda Spalti Powermani duatlonil. See võistlus jäi neil pidamata. Veelgi enam – Pehki ja Raiendi maine teekond sai ühes katastroofiga otsa.

Tagasihoidliku rahakoti tõttu olid triatleedid sunnitud ööbima laeva allosas olevates kajutites. “Mäletan paanikat. Inimesed tormasid mööda koridore aluspesus. Teadsin, et pean jõudma võimalikult kiiresti ülesse. Treppidel valitses kohutav korralagedus ja seetõttu kaotasin sõbrad silmist,” meenutab Juhanson.

“Suurte jõupingutustega jõudsin lõpuks viiendale tasandile laeva servale. Mõni hetk hiljem keeras Estonia ennast külili. Ma ei tahtnud alla hüpata, sest vesi oli külm. Lõpuks olin sunnitud seda tegema. Kõrgus võis olla 25-30 meetrit. Vees olles leidsin mingi eseme, millest kinni hoida. Mõni hetk hiljem jõudsin päästeparvede hoidmiseks mõeldud puukastini. Ronisin sisse ja olin seal tund aega. Lõpuks pääsesin päästeparve, kus oli peale minu veel viis inimest,” lisab Juhanson.

Ta veetis Läänemerel seitse-kaheksa tundi, enne kui päästeti. Kuid Pehki ja Raiendit ei näinud ta enam kunagi. Ka nende surnukehasid mitte. Triatleetide seltskonnast pääses lisaks Juhansonile vaid Anti Arak.

Rohkem kui lihtsalt ellujääja

Juhansoni elu muutus silmapilkselt. Teismelisena oli raske harjuda mõttega, et tema kõrval pole enam sõpru, eeskujusid ja võistluskaaslasi. “Järgmised kaks aastat olin endast väljas. Mu endine elu ja sõbrad olid läinud. Läksin kooli kokandust õppima. Elukutse omandatud, siirdusin aega teenima. Seal avastasin enda jaoks uuesti elu. Sellise, nagu see peaks olema. Hakkasin uuesti harjutama. Sain kokkuleppele treener Jüri Käeniga, kes juhendab mind siiani. Sealtmaalt olen igal aastal arenguhüppe teinud,” on 196 cm pikkune vägilasemõõtu sportlane rahul.

Kuid hukkunud sõpradele on Juhanson siiski midagi võlgu. Nii ta vähemasti ise ütleb. “Just sõprade pärast valisin täispika distantsi ja tahan võistelda Havai Ironmanil, sest neil see ei õnnestunud,” lausub Juhanson. “See on põhjus number üks. Teiseks – seni kuni ma olen elukutseline sportlane alal, mida ma armastan ja mille eest saan väikest tasu, on tegu meeldiva elustiiliga ning saab ka reisida.”

Paidest pärit Juhanson tunneb kodupaiga üle uhkust. “Tegu on sõbraliku linnaga, mida kutsutakse Eestimaa südameks. Lisaks toetusele toimub seal igal suvel triatlonivõistlus,” teatab Juhanson uhkelt.

Ain-Alar on palju, palju rohkem kui lihtsalt ellujääja. Ta on musternäide inimesest, kes hindab tõelist sõprust. Kui te juhtute Juhansoni nägema Havai Ironmanil võistlemas, siis teadke, et teda toetavad kaks jõulist sõpra, mõlemad jälgimas teda teisest kohast.

Havai ilm soosib Juhansoni

•• Internetiportaali Yahoo ennustuse kohaselt on täna Havail sooja 6-13 kraadi ja sajab vihma. Laupäeval peaks ilm olema aga vahelduva pilvisusega ja kraadiklaas näitama 6-12 kraadi. Ligi kahemeetrisele suure kondiga Juhansonile peaksid olud sobima.
•• Mullune debüüt Havail tõi Juhansonile 93. koha. Tulemus olnuks kindlasti parem, kui kümme kilomeetrit enne rattasõidu lõppu poleks jalgrattal purunenud kumm, mille tõttu läks kaotsi umbes viis minutit.
•• Juhanson on tänavu osalenud kahel täispikal distantsil. Elu parimat etteastet oli ta sooritamas veebruari lõpus Malaisias Langkawi Ironmanil. Ta tegi rattasõiduga tasa ujumises kaotatud ligi üheksa minutit ja läks maratoni jooksma liidrina. Paraku pidi Juhanson seedehäirete tõttu võistluse tosina kilomeetri järel pooleli jätma. Kohalik toit oli teinud oma töö. Havai pileti teenis ta mai lõpus Lanzarotel saavutatud viienda kohaga.

Allikas

xxx

Havaii Ironmanil saavutatud 50. kohta tuleb pidada on Ain-Alari igati kordaläinud võistluse tulemuseks

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.