VE: Oru lapsed

Orul lapsed külmetavad kütmata lasteaias
Majandus Seitse kraadi üle nulli – nii vähe sooja on Oru lasteaias seetõttu, et soojusvõrk polnud kütteperioodiks valmis.

Soojadesse riietesse mähitud põnnid ei tunne end sugugi hästi.

“Palusime kütmist juba septembris alustada, sest rühmades on väikesed lapsed,” selgitas juhataja asetäitja Irina Babkina. “Ka lastevanemad helistasid ASi Oru Kodu, kuid vastus oli üks – las mikrorajooni elanikud maksavad oma võlad ära. See on mõistetav, kui jutt on elumajadest, kuid mis lasteaed siia puutub?”

Külm Muinasjutt

Lasteaednikud selgitasid, et ei hakanud edasi kaebama, sest september oli suhteliselt soe ja sai veel kuidagi hakkama. 5. oktoobril olnud ülemaailmne õpetajate päev oli lasteaias Muinasjutt topeltpidulik – radiaatorid läksid soojaks. Kuid järgmise päeva õhtuks olid need taas külmad. Nädalavahetuse jahe ilm jahutas maja hoopis maha – rühmatubades ei tõstnud ka mitu tundi sees olnud elektriradiaatorid temperaturi üle kümne kraadi.

Nimekirja järgi on Muinasjutus 70 last, iga päev on neist kohal 45-50. Teisipäeval oli põnne lasteaias alla 30 – olukorrast kuulnud, eelistas osa vanemaid lapsed koju jätta. Viis sõimerühma last on otsekui jääs – paksudesse villastesse kampsunitesse, karupükstesse, sallidesse ja kapuutsidesse mähitud muidu paigalpüsimatud põnnid ei taha nüüd sammugi teha. Õpetajaabide sõnul vahetatakse lastel enne magamaminekut terve kollektiiviga riideid, sest paksud rõivad tuleb kiiresti ära võtta ja pidþaama kohe asemele tõmmata.

“Meil on suured ruumid, mida ka kõige parema tahtmise korral vanade õliradiaatoritega soojaks ei saa,” sõnavad õpetajad, kes on samuti soojalt riides. “Võimsamad aparaadid on lastevanemate toodud, kuid elektrivarustussüsteem ei pea neile vastu ning elektrienergia ülekulu eest saame samuti pahandada.”

Mitukümmend aastat Muinasjutus ametis olnud laohoidja Valentina Rõbalkina on mures nii laste kui ka teiste hoolealuste pärast – soojalembesed kasvuhoonetaimed taluvad sellist “karastamist” halvasti. Lasteaias on palju taimi, mis rõõmustavad silma ja kaunistavad remonti vajavaid seinu. Töötajate sõnul olid neil varem ka väikeloomad – lapsed hoolitsesid meeleldi lindude ja loomakeste eest, kuid pärast seda, kui Orul algasid küttekatkestused, tuli need kodudesse anda. “Oleks hea, kui ka keegi meie avokaadole peavarju annaks,” palub Valentina. “Kasvatasime selle hoole ja armastusega seemnest üles, kahju, kui hukka saab, annaksime selle hea meelega hoolsatele inimestele.”

Hoolekogu esimees Irina Gluðkova lisab, et ASi Oru Kodu töötajad põhjendasid olukorda trassil juhtunud avariiga. “Kuid lasteaia töötajaid ei hoiatatud ette, et soojust nii kaua ei ole,” on ta pahane. “Kõikidel pole võimalust last koju jätta. Miks suvel midagi ette ei võetud? Torud pole ju paberist ega lagune ühe hetkega, majandusjuhataja sõnul aga surveproovi ei tehtud.”

ASi Oru Maja juhataja Anatoli Kondurov pole etteheidetega nõus, sest niipea, kui kool palus, olevat nad trassi tööle pannud. Orulaste soov kütteperioodi algusega viivitada on mõistetav – võlg on suur ning seda suurendavad lisaks hooletutele maksjatele ka tühjad korterid. Paljud majad on siiani kütteta, mida aga teha siis, kui 38 korterist maksab korralikult ainult 6?

Lähiajal peaks lasteaed sooja saama

Teisipäeva päeval kinnitas Anatoli Kondurov, et vanas torustikus keevitatakse augud kinni ja lasteaed saab sooja, loomulikult siis, kui uut auku ei teki. Torud püsivat veel vaevu koos.

Ka Kohtla-Järve linnapea Jevgeni Solovjov on asjast teadlik. Tema sõnul on ASile Oru Kodu tehtud ülesandeks soojavarustus kiiresti taastada ja kolmapäeva hommikuks ruumid soojaks saada.

“Need on ajutised abinõud, torustiku olukord osutus väga kehvaks, seepärast otsustati uus panna,” selgitab ta. “Eelmise kütteperioodi lõpul polnud märke avariiolukorrast, seepärast ei tehtud ka suvel midagi. Kuid linn on valmis uue trassi ehitusele kulutama 50 000 krooni ringis ja on eraisikust ettevõtjaga juba kokkuleppele jõudnud, et töö 1. novembriks valmis saaks. Uus osa ühendatakse teise, normaalses olukorras oleva torustikuga ja loodan, et pärast seda lasteaias enam soojakatkestusi pole. ASi Oru Kodu töötajate argumendid, mis orulaste võlgu puudutavad, pole asjakohased – lasteasutusi tuleb kütta, kuid ükski orulane pole lasteaia ega kooli kütmise alustamisega viivitamise tõttu varem linnavalitsusse pöördunud.”

IRINA KIVISELG
Kolmapäev, 13.10.2004

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.