VE: Kaarlõp, Rein – mäeinsener

Tudengipõlve idee praktikas

Estonia kaevanduse kaldðahti ja sellega kaasneva uue tehnoloogia juurutanud mäeinsener Rein Kaarlõp pälvis aasta inseneri tiitli idee eest, mis sündis tal juba tudengipõlves.

Eesti inseneride liit omistas Eesti Põlevkivi arendusosakonna juhatajale Rein Kaarlõpile aasta inseneri tiitli veebruari algul.

“See tiitel pole mitte ainult mulle, vaid kogu meeskonnale, kes aitas seda ideed ellu viia,” ütles Kaarlõp.

Kaarlõp rääkis, et tunnustuse toonud idee sündis tema peas juba tudengipõlves. “Toona kavandati Kabala kaevandust ning sinna plaaniti ehitada just säärane kaldðaht,” rääkis Kaarlõp. “Mulle hakkas see idee meeldima ning ma arvasin, et seda võiks ka Estonia kaevanduses rakendada.”

2002. aasta suvel tõi Kaarlõp idee taas välja ning pärast vaidlusi sai kaldðahti mõte heakskiidu. Tänavu aprillis peaks kaldðaht juba täies mahus ekspluatatsiooni jõudma. Koos kaldðahtiga kaasnevad tehnoloogilised uuendused jõustuvad aga alles mõne aasta pärast. “Suurem töö on veel ees,” ütles Kaarlõp. “Kogu see uus tehnoloogia pole veel rakendunud. Aga eelkõige peavad inimesed nende uuendustega harjuma.”

Estonia kaevandusse rajatud kaldðaht võimaldab kaevanduses kasutusele võtta ratastranspordi ja loobuda raudteedest. Kaldðahti kaudu pääsevad maa alla nii uued lõhkeaineautod ja muud mäemasinad kui ka kaevurid. Seni kaevureid maa alla toimetanud lifte ja allmaaronge hakkavad asendama kaevanduse vajadusi silmas pidades ümber ehitatud mikrobussid.

Mäeinsener Kaarlõp pälvis aasta inseneri tiitli kaldðahti ja kogu Estonia kaevanduse kompleksse tehnoloogia rekonstrueerimisel tehtud inseneritegevuse eest. “See kaldðaht pole paraku küll päris minu leiutis. Maailmas on see nii madalate kaevanduste puhul pigem reegliks,” tunnistas Kaarlõp.

Kaeveõõnte lae toestamise uudsete insenerlahenduste kasutuselevõtmine toestiku paigaldamise mehhaniseerimisega suurendab oluliselt tööviljakust ja tööohutuse taset, leidis inseneride liit.

Aasta inseneri tiitlile esitas Rein Kaarlõpi Eesti mäeseltsi juhatus. “Ma olen kõigile tänulik,” ütles Kaarlõp. “Tänan kõiki, kes selle idee rakendamisele kaasa aitasid: meeskonda, Eesti Põlevkivi juhtkonda ja mäeseltsi, kes seda tähele panid.”

ARGO SOOLEP
Põhjarannik, kolmapäev, 11.02.2004

xxx

Loe lisaks Kaarlõp, Rein – kaldšahti rakendaja

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.