VE: Kalevipoja kalm

Folklorist prof. Eduard Laugaste kommentaaride kohaselt on Kalevipoja haua paigaks enamasti Kuremäe ümbrus. Kõige kindlamini mainitakse, et Kalevipoja haud asub Kivinõmme metsas.

Ühe legendivariandi järgi raiunud vaenlased lahingust väsinud Kalevipoja jalad põlvist saadik maha, kui vägilane maganud. Kalevipoeg ajanud veel põlvenukkidelgi vaenlasi kuni Kivinõmmeni taga, seal aga lõppenud tema ramm. Vägilase keha maetud siis Kivinõmme metsa, tema jalad aga Kuremäele suure tamme alla.

Kalevipoja kalm, Illuka. I aastatuhande II pool.jpg:

Kalevipoja hauakünka kohta, esitab asjaliku kirjelduse J. Lilienbach 1896. a. “Kalevipoja haud on versta kuus Kuremäelt lõuna pool, Kivinõmme metsas. Künka kõrgus on jalga neli, põhjapoolsest otsast kõrgem ning künka pikkus harja pealt seitse sülda”.

Uskumus, et Kalevipoja hauas leidub suuri aardeid – kolm tündrit kulda ja kuldmõõk ning kulduur – on elanud kaua rahva seas. On võetud ette kaevamisi, mille tulemusena on leitud hauast suuri küljeluid. Tegelikult oli seal ilmselt tegemist keskmisest rauaajast pärit vadjalaste kääbastega, mis praeguseks on paraku kergeusklike kullahimuliste poolt ära rikutud.

Kalevipoeg ja riik223.jpg:  Tänapäeval tähistab seda kohta mälestuskivi kirjaga “Kalevipoja kalm” ja tahvel, millel sisalduv info viitab riigimeestele teada oleva Kalevipoja oletatavale eluajale…

 

 

 

 

 

 

 

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.