VE: kettaheitjate aasta punkt Kadriorus

Maailma kettaheiteässad panevad hooajale punkti Kadriorus
27.09.2007


ERGO maailmamängude suured nimed Gerd Kanter, Virgilijus Alekna ja Aleksander Tammert 2006. aasta Göteborgi EM-i autasustamisel.
-REUTERS/SCANPIX

Neljapäeval toimuvad Tallinnas Kadrioru staadionil ERGO maailmamängud kettaheites, kus võistlustules seitse kolmeliikmelist meeskonda. Esmakordselt selgitatakse maailma parim kettaheiteriik vahetus võitluses, individuaalse maailmarekordi ületajale on ERGO aga pannud auhinnaks välja miljon eesti krooni.

Võistlustel astub üles kaks Eesti meeskonda, poolakad, venelased, sakslased, soomlased ja maailma koondis. Nimekamatest sportlastest võib Kadriorus heitmas näha värsket maailmameistrit Gerd Kanterit, Aleksander Tammertit, leedulast Virgilijus Aleknat, ungarlast Zoltan Kövagot, ameeriklast Ian Waltzi, poolakat Piotr Malachowskit ning sakslasi Robert Hartingit ja Michael Möllenbecki.

Neljaliikmelisi meeskondi poleks kokku saanud

Eelmise aasta sügisel meie seast lahkunud Aleksander Tammert seeniori auhinnavõistlusest väljakasvanud ürituse eestvedajaks on Aleksander Tammert juunior. „Idee küpses isal paar aastat, kuid minu töö oli siin siiski väike, ajasin vaid sportlased kokku,” jäi Ateena olümpiapronks tagasihoidlikuks. „Korralduse poolel andis suurima panuse Mati Lilliallik.”

Kuna Eesti kettaheide tase on aastatega tõusnud, siis algselt plaanis Tammert võistlema kutsuda neljaliikmelised tiimid. „Nüüd usun, et kolm meest on optimaalne,” rehkendas ta. „Näiteks kolm päeva tagasi polnud sakslastel veel kolmandat heitjat kuskilt võtta.”

Ässad hooaja lõpus suurtulemusi ei luba

Eeldatavalt peaks võitlus esikohale tulema Eesti ja maailma koondise vahel. Eesti esinumber Kanter ei soovi aga lootusi liiga kõrgele kruvida. „Stuttgardi GP-finaal näitas, et õiget vormi enam pole,” lausus Saksamaal 66.54-ga esikoha teeninud maailmameister. „Kindlasti tahaks kodupubliku ees võita, palju sõltub ilmast, konkurentidest ning staadionile saabuva rahva kaasaelamisest. Teisalt oli sama seis ka mullu, kuid siis põrutas Alekna 70.10. Seega on neljapäevalgi kõik võimalik.”

Taanduvat vormi tunnistas ka Alekna, kuid mainis, et vähemalt tervis on korras. „Kuskilt ei valuta, ent trauma tõttu jätab füüsis soovida,” arutles leedulane. „Minu jaoks on see tänavu viimaseks suuremaks jõuprooviks, loodan heita vähemalt sama kaugele kui hiljuti Stuttgardis ehk 66 meetrit.”

Toimub ka odavise ning kuulitõuge

Kuigi ERGO maailmamängude peaalaks on kettaheide, algab sportlik programm neljapäeval Kadriorus juba kell 13. Kõigepealt võistlevad omavahel noored, kell 14.45 toimub meeste odavise ja kell 15 meeste kuulitõuge. Meeskondliku kettaheite algus on kell 16.

Odaviskes peaks võistluse tõmbenumbriks olema eksmaailmameister Andrus Värnik ning lätlane Ainars Kovals, kuulitõukes astub üles Raigo Toompuu. Taavi Peetre kuulub seekord kettaheites Eesti teise rivistusse.

Paberil on favoriidid maailma koondis ja Eesti

Meeskondlikus kettaheites on igal tiimi liikmel neli katset, millest arvesse läheb parim. Võistkonna koondtulemus saadakse kõikide meeste parimate tulemuste liitmisel.

Paberil on favoriidiks maailma koondis, koosseisus Alekna, Kövago ja Waltz, kelle tänavuste parimate tulemuste kogusumma on 205.96 meetrit. Eesti kolmikul – Kanter, Tammert ning Märt Israel – on vastav näitaja 202.99, teised jäävad juba alla 200 meetri.

Individuaalselt on viimasel neljal aastal pikimaid kettakaari näidanud Alekna, mullu sai ta tulemuseks 70.10 ja ülemöödunud aastal 70.61. Atleetide motiveerimiseks on võistluste nimesponsor ERGO pannud 1986. aastast sakslase Jürgen Schulti nimele kuuluva maailmarekordi 74.08 ületajale auhinnarahaks miljon eesti krooni.

Eesti Televisiooni otseülekanne võistlusest algab kell 17.

Ivo Dobkevitsch

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.