VE: kiirusautomudelism

Nõmmel kihutavad mudelid on vormelitest kiiremad

Askur Alas
13.08.2004

Ruut Nõmmel käivatele maailmameistrivõistlustele on oodatud kõik huvilised.

Täna algavad Nõmmel kolm päeva kestvad kiirusautomudelite maailmameistrivõistlused, kus on oodata nii huvitavat vaatemängu kui uusi maailmarekordeid.

Nõmme Noortemaja kiirusautomudelite ringrajal toimuvatele võistlustele on kohale sõitnud 130 külalist 16 riigist, sealhulgas ka USA-st ja Austraaliast. Autosid on võidusõidul 160, sest mõni osaleja on võtnud kaasa mitu autot – nimelt jagunevad autod kaalu ja mootori võimsuse järgi viide klassi.

„Eks ta üks liikuv mürsk on. Sellepärast on meil ka ohutusnõuded väga kõrged, pealtvaatajad peavad jääma klaasi taha,” ütles võistluste peakorraldaja Lembit Vaher.

Vaatajad näevad trossi otsas hirmsa vingumisega mööda ringrada tormavat jämedalt 30 cm pikkust neljarattalist torpeedot, mida üritab trossi abil taltsutada auto omanik. Tabloodel näeb ära ka iga ringi keskmise kiiruse.

Kuigi autode kahetaktiliste mootorite maht küünib vaid 10 kuupsentimeetrini, on võimsamate autode kiiruseks mõõdetud ligi 340 kilomeetrit tunnis. 1-3 kilo kaaluvad autod sõidavad spetsiaalsel betooni ja klaasiga piiratud väliringrajal, võidumeheks tunnistatakse see, kelle auto kaheksa ringi ehk poole kilomeetri peale kõige parema keskmise kiiruse saavutab.

Sportlane peab autole algul ka trossi keerutades hoo sisse saama. „Mees teeb ära auto käigukasti töö ning peab olema päris heas füüsilises vormis,” ütles Vaher.

Eestis noorimad harrastajad

Eestis on maailma noorimad selle spordialaga tegelejad, sest Nõmme noortemaja annab selleks suurepärase võimaluse. Vaatamata noorusele on eestlaste käes ametlikud maailmarekordid 3,5 ja 5 kuupsentimeetriste autode klassis.

Mis on kiirusautomudel?

•• Kiirusautomudel on umbes 30cm pikkune 1,5-10- kuupsentimeetrise kahetaktilise mootoriga neljarattaline torpeedot meenutav sõiduk. Autod kaaluvad 1-3 kilo.

•• Võimsamate autode kiiruseks mõõdetud ligi 340 kilomeetrit tunnis, tavalised on kiirused üle 300 km/h.

•• Mootor teeb kuni 45 000 pööret minutis, süütemoment toimub 700 korda sekundis.

•• Autode osad on spetsiaalsest sulamist, sest väljalasketoru läheb sõidu ajal lillakaks, näidates, et temperatuur on 700-800 kraadi, mootori temperatuur on veelgi kõrgem.

Allikas
Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.