VE: Korjus, Miliza – eesti päritolu maailmalauljatar

Melissa Wells annab välja ema laulupärandi
Neljapäev 31.07.2003

Melissa Wells on enne oma ema Miliza Korjuse plaadi väljaandmist võtnud ette reisi tema lapsepõlvepaikadesse

Melissa Wells, kes on endine Ameerika Ühendriikide suursaadik Eestis ja siinmail laialt teada ka kui eesti päritolu tähtlauljatari Miliza Korjuse tütar, kavatseb aasta pärast anda välja nelikplaadi oma ema lauludega.

Sellega soovib Tallinnas sündinud Wells ellu viia üht oma ammust unistust ja säilitada tulevastele põlvedele lauluhäält, mille kohta ta ütleb, et see on 20. sajandi üks kauneimaid sopraneid. Sama on öelnud ka maailma muusikaspetsialistid.

Praegu pensionipõlve pidava ja Kanaari saartel elava Melissa Wellsi tõi Tallinna reis, mille ta võttis ette oma ema lapsepõlve uurimiseks. Ta külastas Varssavit, kus Miliza Korjus sündis, ning käis Moskvas ja Kiievis, otsides nii arhiivides kui ajaloolastega kohtudes vihjeid ema minevikule.

«Ema ei rääkinud oma lapsepõlvest peaaegu üldse,» tunnistas Wells. «Vaid vahetult enne surma meenutas ta põgusalt elukäänakuid. Nüüd mõistan, millist äärmist vaesust ja kannatusi ta pidi lapsepõlves läbi elama.»

Moskvas külastas Melissa Wells kirikut, kus 7-aastane Miliza Korjus tegi arvatavasti oma esimese avaliku etteaste lauljana.

«Mul tulid pisarad silma,» tunnistas ta, «ja ma suudlesin selle hoone seinu, mis esimesena kuulsid tema häält.»

Laulude elustamine

Heliplaati tegema julgustas Wellsi dirigent Eri Klas. Ühiselt küpses neil ka mõte, et Eesti Rahvuskultuuri Fondi juurde luuakse plaadi müügitulust Miliza Korjuse allfond ja temanimeline stipendium, mis on mõeldud noorte eesti lauljate toetamiseks.

Praeguseks on kokku kogutud ja helitehniliselt restaureeritud hulk Miliza Korjuse esitatud laule, millest enamik pole varem plaatidel kõlanud.

Melissa Wells ja tema vend Richard, kes elab Californias, on tutvunud raadioarhiivides säilinud materjalidega, kogunud kokku omaaegseid kontserdisalvestusi ja kuulanud läbi hulga linte, mille nende ema ise salvestas repertuaari ette valmistades.

Lisaks sellele ei välistanud Melissa Wells, et neil õnnestub kogumikule lisada mõned laulud, mis varem on ilmunud plaadifirmade RCA ja EMI plaatidel.

Meeleheitlikult on ta filmistuudio MGM arhiivides otsinud filmi «Guns and Fiddles» tarvis salvestatud laule, kuid seni tagajärjetult. 1940. aastal vändatud seikluslik muusikafilm, kus Miliza Korjusel oli üks peaosi, pidi ületama 1938. aasta «The Great Waltzi» («Suur valss») edu, kuid siis tõmbas raske autoavarii lauljatari näitlejakarjäärile kriipsu.

Kuulsaim eesti laulja

Lisaks nelikplaadile käivad juba praegu ettevalmistused veel ühe kogumiku väljaandmiseks, kus muu hulgas peaks Korjuse esituses kõlama ka George Gershwini «Summertime», mida Melissa Wells oma ema kontsertrepertuaarist eredalt mäletab ja praegu suisa pärliks nimetab.

Kireva saatusega Miliza Korjus on seni ajalooliselt kõige silmapaistvam eesti päritolu laulja ja näitleja suurel areenil.

Maailmakuulus Miliza Korjus

• Sündis 1909 Varssavis, suri 1980 Ameerika Ühendriikides.

• Isa oli Rootsi päritolu eestlane ja ema poolatar.

• Alates 1927. aastast elas Eestis, kus eratundidega sai põhilise lauljakoolituse.

• Töötas 1930. aastatel Berliini ooperiteatrites ja siirdus 1936. aastal Ameerikasse.

• Saavutas tunnustuse koloratuursopranina, kiidetud on tema hääle kõla ja suurt hääleulatust.

• 1938. aasta menufilmis «The Great Waltz» osalemise eest nimetati kõrvalosatäitja rolliga Oscari kandidaadiks.

• 1940. aastate lõpus esines soolokontserdiga mainekas New Yorgi Carnegie Hallis.

• Salvestas hulgaliselt tuntud ooperiaariaid.

–>Immo Mihkelson
immo.mihkelson@postimees.ee

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.