VE: Kovaljov, Sergei – biofüüsik, inimõiguslane

Vene inimõiguslane: Venemaa protest on vale tipp

03.05.2007 10:21

Vene inimõiguste eest võitleja Sergei Kovaljov ütles Poola ajalehele, et Venemaa protest mälestussamba ümberpaigutamise vastu Tallinnas on vale ja topeltstandardite tipp.

Kovaljovi sõnul protesteerib Venemaa, kuna seda valitsevad stalinliku ajastu järglased, kes ei palunud andeks selle eest, et Nõukogude Liit muutis Ida-Euroopa koonduslaagriks, ja neile ei tule pähegi, et Stalin ei vabastanud Eestit, vaid vallutas selle julmalt, vahendas Vene netisait inosmi.ru ajalehte  Gazeta Wyborcza.

“Venemaa õnnetus on selles, et erinevalt teistest rahvastest ei ole meil “rahvusliku süü” või “ajaloolise süü” mõistet,” ütles Kovaljov. “Ja see ei ole kommunismi, vaid varasemate epohhide leiutis.”

Kovaljov rääkis, et Venemaa tegevust õigustati impeeriumi ehitamisega ja ideega kõiki slaavlasi tsaari valitsuskepi alla koondava kolmanda Rooma loomisest Moskvas, ning kommunism võttis selle mentaalsuse üle.

“Kui meil oleks ajaloolise süü tunne, siis oleks Stalini kuritegude täideviijaid karistatud või vähemalt oleksid nad saanud hukkamõistu osaliseks,” ütles Kovaljov ning lisas, et pärast kommunismi langemist ei toimunud Venemaal midagi analoogset Saksamaa denatsifitseerimisele. 

77aastane biofüüsik Sergei Kovaljov osaleb võitluses inimõiguste eest alates 1968. aastast. 1974. aastal ta arreteeriti ning mõisteti aasta hiljem seitsmeks aastaks range režiimiga laagrisse ja kolmeks aastaks asumisele.

Heikki Aasaru

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.