VE: Kundla, Rene – ajakirjanik

E-riik peaks asenduma i-riigigaRene Kundla, Ida-Virumaa IT-nõukogu liige     
SLÕL, laupäev. 10. jaanuar 2004 

 
Selleks, et kollektiivse arvamuskohana ehk kollektiivse ajuna välja käidud kommenteerimisvõimalusega portaalid võidaks tagasi usalduse ja täidaks oma algset eesmärki, peaks seal kommenteerimine olema isikustatud.

Praegusel juhul, kui inimesed võivad kommenteerimisel valida suvalise arvu nimesid, on võimalik eri nimede all mingit teemat ühes või teises suunas mõjutada, sest kõrvaltvaatajale jääb mulje, et ühel meelel on eri inimesed. On võimalus ka iseendaga eri nimede all vaielda, tekitades mulje, et teema on tõesti põletav.

Pahatahtlikumad on hakanud juba selles keskkonnas sissetöötanud võõraste nimede all kirjutama ning külastajad on segaduses, millal avaldas arvamust tõeline ehk esimesena Peetri nime all kommenteerinu ja millal kribib arvamusi liba-Peeter. Kokkuvõttes kannatab keskkonna usaldusväärsus ja see jääb vaid väljaelamiskohaks, mitte aga mõtete genereerimise paigaks.

Kõige lihtsam oleks kasutada isikustamisel turvalisi teid, näiteks ID-kaardi abi. Kui inimene siseneb keskkonda, siis isikustab ta end enne kommenteerima asumist kaardi abil. Võib säilitada ka võimaluse, et kel soovi, ei pruugi veebis kasutada oma tavanime, vaid veebinime (nii, nagu kirjanikel on kirjanikunimed), kuid ühe nime valinuna peab ta selle all kommenteerima kogu keskkonna eksisteerimise aja jooksul.

Seega asenduks praegune e-riik (e – ebaaus, e – ebainimlik) i-riigiga, kus «i» tähendaks lisaks internetile inimlikkust ja osaliselt ka intelligentsust. Veeb ei tohi saada kohaks, kus ringi käies pead kartma, et keegi hull on sind tembeldanud näiteks lapsepilastajaks, kandmata selle eest mingit vastutust.

Selle idee vastastel on argumendiks, et kasutajate registreerimisel tekitatakse kasutajate üle kontroll. See on ohuks aga vaid neile, kes kasutavad internetti kukluksklanlaste põhimõttel. Neil, kes ausalt mõtteid tahavad vahetada, kaob isikustatud kommentaare lugedes ära oht sattuda mõne sappi purskava anonüümse kasutaja peale.

Kõik eeltoodu ei tähenda, et isikustama peab end kohe veebikeskkonda sisenedes. Kuni kommenteerimise alguseni võib keskkonnas senisel moel ringi vaadata.

Sel portaalitegijal, kes tahab jätta külalistele võimaluse anonüümselt kirjutada, võib see vabadus jääda. Kuid külastaja peab saama lisaks kõikide kommentaaride lugemisele valida, kas tahetakse vaadata üksnes isikustatud inimeste või üksnes anonüümselt kirjutanute kommentaare.

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.