VE: Läti nõuab deklaratsiooni

Läti nõuab deklaratsiooni

www.DELFI.ee
2. mai 2005 14:35
Läti valitsus ei kavatse loobuda Läti-Vene piirilepingu juurde kuuluvast deklaratsioonist, mis on ajanud raevu Vene välisministeeriumi.

Reedel teatas Vene välisminister Sergei Lavrov telefoni teel Läti kolleegile, et piirileppe allakirjutamine võib kõne alla tulla vaid Läti loobumisel deklaratsioonist, mis esitavat Venemaale alandavaid territoriaalseid nõudmisi, vahendab ETV.

Peaminister Aigars Kalvitise esindaja teatas Läti uudiseagentuurile LETA, et deklaratsioonis selgitatakse Läti ajalugu ning Läti ei avalda seal midagi sellist, mida Vene pool juba ei teaks.

Ka välisminister Artis Pabriks teatas, et Läti piirileppele ilma deklaratsioonita alla ei kirjuta. Ta teatas ka, et Lätil on täielik õigus vastaspoolele deklaratsioone esitada ja Läti jätkab konsultatsioone Venemaaga piirileppe sõlmimiseks. Samas teatas Pabriks, et Venemaa välisministeerium pole oma vastuseisu deklaratsioonile ametlikult edastanud. Pabriks märkis, et deklaratsioonis tuuakse esile Läti seisukohad, millised jäävad muutumatuks. Läti kavatseb Vene poole deklaratsioonist keeldumisel asuda seda tutvustama rahvusvahelisele avalikkusele.

Läti-Vene piirilepe on seniste plaanide järgi kavas allkirjastada välisministrite poolt Moskvas 10. mail. Välisminister Pabriksi hinnangud on ðansid nende kavade teostumisks 50:50.

Läti välisministri poolt läinud nädalal avalikustatud deklaratsiooni sisuks on Venemaa väitel Läti territoriaalsed nõudmised. Riia deklaratsiooniprojektis nimetatakse idapiiri üht osa piirijooneks. Tegu on äralõikega Abrene piirkonnast, mille Venemaa võttis endale pärast Teist maailmasõda.

www.DELFI.ee
Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.