VE: Lennart Meri mälestuskonverentsid

Lennart Meri pühendusüritus tõi taas kokku kõlavad esinejad

 

28.03.2008 00:01Vahur Koorits, Postimees 
Tänasel Lennart Meri mälestuskonverentsil kogunevad poliitikud ja analüütikud arutama, mis saab Venemaast, kuidas arenevad Euroopa Liidu ja USA suhted ning kuhumaani tuleks NATOt laiendada.

 
L.Meri.jpg:
Presidendina suutis Lennart Meri teha Eesti lipu suurvõimude kõrval nähtavaks.
Foto: Liis Treimann

President Lennart Meri nimelise konverentsi teemaks on sel aastal «tabamata Euroopa» ning peamist tähelepanu pööratakse küsimusele, kui ohtlikud on liberaalsetele demokraatlikele riikidele autoritaarsed kapitalistlikud riigid.

Tallinnas terve nädalavahetuse kestval konverentsil arutavad sel teemal teiste seas näiteks Euroopa Komisjoni asepresident Siim Kallas, Eesti president Toomas Hendrik Ilves, peagi ameti loovutava Venemaa riigipea Vladimir Putini majandusnõunik Andrei Illarionov ning ajakirja Economist Ida-Euroopa korrespondent Edward Lucas.

Viimasel ajal on rahvusvahelistele suhetele pühendatud aruteludes esile kerkinud mure, et mis juhtub, kui külma sõja ajal ebaefektiivse kommunismi all kannatanud Venemaa ja Hiina võtavad omaks kapitalismi ning arenevad majanduslikult kiirelt, kuid ei demokratiseeru? Kas nad muutuvad demokraatlike riikide rivaaliks ning kui jah, siis kui ohtlikuks?

Samas ei keskenduta konverentsil ainult autoritaarsele kapitalismile, vaid tegeldakse kõigi Eesti julgeolekule oluliste teemadega, lausus konverentsi korraldava Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse (RKK) juhataja Kadri Liik. Teemad pole väga spetsiifilised, sest säärane konverents ei saa olla liiga kitsa fookusega, selgitas Liik.

Seetõttu arutatakse näiteks seda, miks pole Soome ja Rootsi liitunud NATOga, millistest riikidest peaksid saama NATO liikmed ning kuhu arenevad Euroopa Liidu ja USA suhted. Samuti osalevad aruteludes teiste seas näiteks Mart Laar, Venemaa opositsioonipoliitik Boriss Nemtsov ja Taani endine välisminister Uffe Ellemann-Jensen.

Liigi sõnul on huvi konverentsi vastu Eestis suur ning auditooriumikohad pealtvaatajatele ammu täis, mistõttu pannakse ärakirjad aruteludest mõne nädala pärast RKK kodulehele üles. Ta sõnas, et ka eelmisel aastal esimesel Meri konverentsil käinud tahtsid tagasi tulla ja kahetsesid siiralt, kui see võimalik polnud.

Samuti on konverentsi vastu hakatud suuremat huvi tundma Soomes ja Lätis. Kaugemalt on Liigi sõnul juba raskem esinejaid kutsuda, aga tullakse siiski.

Eelmisel aastal toimus esimene Meri konverents, kus osalesid teiste seas näiteks Soome president Tarja Halonen ja endise NATO liitlasvägede ülemjuhataja Euroopas kindral Wesley K. Clark.

Ka sotsidel suur kogunemine

Homme toimub esinduslik konverents ka Reval Hotell Olümpia konverentsisaalis, kus arutatakse sotsiaaldemokraatia tulevikku.

Europarlamendi sotsiaaldemokraatliku delegatsiooni ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) korraldatava konverentsi peaesinejateks on Briti Tööpartei peaideoloog ja Kolmanda Tee nimelise liikumise alusepanijaid Anthony Giddens ning Taani endine peaminister Poul Nyrup Rasmussen. Samuti osaleb enamik SDE juhtidest.

Osalejatele peab tervitussõnavõtu president Toomas Hendrik Ilves. (PM)

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.