VE: Liping, Aigar – Võrumaa kaitseliitlane

Aigar Lipingu kohtuprotsess läheneb lõpule
 

Arved Breidaks
arved@vorumaateataja.ee

 
Praegu mittetulundusühingut Eesti Ellujäämisselts juhatav Aigar Liping usub, et on suutnud enda pihta suunatud süüdistused tõrjuda.
Foto: Kaido Jakobi

Aastaid kestnud kohtuprotsess Kaitseliidu Võru maleva endise pealiku Aigar Lipingu üle on jõudnud esimese vahefiniðini, sest homme toimub Võru maakohtus kohtuvaidlus ja pärast seda jääb üle kohtuotsuse väljakuulutamist oodata.

Umbes kolm aastat tagasi alanud protsess hõlmab kaht väidetavat seaduserikkumist. Endisele malevapealikule pannakse süüks Sänna baasis 2000. aasta kevadel toimunud ebaseadusliku metsaraie võimaldamist ning Kaitseliidu töötajate lisatasu omastamist. Liping end kummaski episoodis süüdlaseks ei pea ning usub, et on suutnud ning suudab seda ka kohtus tõestada.

„Mulle on  neli-viis korda pakutud lihtmenetluse võimalust, aga ma olen sellest loobunud,” ütles Liping. Lihtmenetlusega nõustumise korral pakuti Lipingule võimalust kergem karistus saada, kuid tema sõnul on asi põhimõtteline.

„See on põhimõtte küsimus. Kui mõistetakse süüdi, siis süüdi, aga ma ei saa end vabatahtlikult tunnistada süüdi tegudes, mida ma pole teinud,” sõnas Liping.
Tema saatust tugevasti mõjutanud sündmused on seotud Sänna baasi, seal kasvanud metsa ja sealset vara valvanud meestega.

2000. aasta kevadel võeti baasis viiel hektaril raieküps mets maha. Hiljem selgus, et metsa võeti valest kohast ning rohkem, kui oli lubatud. Tol ajal oli Sänna baas Kaitseliidu kasutuses ning toimunu eest seati vastutama toonane pealik Liping.
Riigil jäi metsa eest umbes paarsada tuhat krooni tulu saamata, keskkonnale tekitatud kahju jääb samasse suurusjärku.

„Mingit tulu ma sellest ei saanud,” ütles Liping. Tema sõnul tunnistas metsaraie toimepanija juba kolm aastat tagasi oma teo üles, samuti on olemas dokumendid, mis vabastavad Lipingu vastutusest.

„Irooniline,” lisas Liping. „Minu loo puhul on jutt viiest hektarist, aga kolm aastat hiljem võeti sealsamas peaaegu kogu mets maha.”

Eelmise aasta alguses müüs kaitseministeerium Sänna linnakus 83,4 hektaril kasvanud 19 064 tihumeetri metsa raieõiguse maha 1,8 miljoni krooni eest ehk neli-viis korda turuhinnast madalamalt. 83 hektaril tehti lageraie mullu kevadel. Kaitsepolitsei jätkab pressiesindaja Henno Kuurmani sõnul asja uurimist.

Viie-hektari-kohtulugu on Lipingu sõnul mahukas olnud. „Selle jooksul on kaks kohtunikku end taandanud, prokurör on vahetunud, uurija on Võrumaalt minema saadetud,” lausus ta.

Homme peaks Lipingu pikk kohtutee vahefiniðisse jõudma. Kui prokurör on oma süüdistuskõne ning kaitsja kaitsekõne pidanud, asub maakohus otsust tegema. Palju see aega võtab, oleneb kohtu otsusest.

„Kes huvi tunneb, tulgu kohale ja kuulaku, miks see protsess toimub, kuidas see alguse sai ja kellele see kasulik on,” lausus Liping. „Nii minu kaitsja kui minu enda kõnes lahatakse seda põhjalikult,” lubas ta.

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.