VE: loomapiinaja

Loomapiinaja kohtupingisJaan Väljaots, SLÕL, 7. aprill 2004

Mati Hiis
LOOMAPIDAJA VÕI -PIINAJA? Politsei taotleb Svetlana Lihotopilt loomapidamise õiguse äravõtmist.

Hipodroomi läheduses plekiga ülelöödud garaa?ides kolme hobust pidanud ja neist ühe surnuks näljutanud Svetlana Lihotop, kellelt politsei tahab loomapidamise õigust kohtu kaudu ära võtta, näeb lauljatar Nancy ja teiste hobusekasvatajate ettevõtmise taga konkurentsivõitlust.
 

Mädanevate kapjadega, nälginud ja kopsupõletikus hobuste päästjaile kõlab see arusaamatuna.

«Meil on ratsaspordiklubi,» vastas Nancy Rink Lihotopi kaitsja Oleg Niðajevi küsimusele, kas konkurendist ei taheta lihtsalt lahti saada ja hobuseid endale võtta.

Tiiu Saag, kelle renditud tallis kaks päästetud hobust praegu kosuvad, kinnitas, et nad ei vea ega kavatse hakata vanalinnas vankriga inimesi sõidutama. «Mul on kaheksa hobust ja ma ei ole neist kahest huvitatud. Me tegeleme ratsahobustega, need on aga rakendihobused. Meie huvi on selles, et kui loom on hädas, tuleb sekkuda.»

Konkurentideks saab pidada Lihotopi kuuride naabruses samuti veohobuseid pidavaid vene noorikuid, ent nemad ei saa olla hobuste nälgimise põhjustajaiks. Pigem vastupidi. Tunnistajana kohtus esinenud Jelena kinnitas, et kui Lihotopil heinad sügisel lõppesid, vaatasid nad läbi sõrmede sellele, kui naabrid nende heinu võtmas käisid. «Eks me keelasime, aga kahju ju loomadest.»

Svetlana Lihotop ise väitis kohtule, et tema hobused olid hoitud ja toidetud. Sööta oli kõrvalgaraa?is konteinerites piisavalt. Politsei polevat vaevunud korralikult vaatama, praeguseks olevat see aga ära varastatud.

«Tähendab mina ja kõik teised kohal käinud olid pimedad!» pahvatas kohtus hobuste kaitsel ja politsei poolel seisev vandeadvokaat Monika Mägi. «Seal ei olnud kõrtki heina.»

Rääkides hobuste mädanevatest jalgadest, tunnistas Lihotop probleemi, kuid väitis, et selle põhjustas saekaatritööliste ühispuhkus, mistõttu jäi kuu aega saamata vajalik allapanusaepuru. Hiljem teadis üks tunnistaja rääkida, et probleem oli selles, et saepuru eest jäi maksmata.

Ühe kulunud kapjadega hobuse sootuks rautamata jätmist õigustas aga Lihotop väitega, et «maal ja kolhoosides ei rautatagi hobuseid». Neljandat põlve hobustega tegelev Monika Mägi tegi selle väite pihuks ja põrmuks.

«Kui palju teil korteris loomi on?» jätkas Mägi rünnakut.

«Kaks suurt koera,» vastas Lihotop.

«Miks teie naabrid helistavad ja ütlevad, et teil on viis koera ja kassid?»

«Jääme taotluse piiresse,» tuletas kohtunik Leo Kunman meelde, et politsei taotleb kahe hobuse äravõtmist.

«Me taotleme igasuguse loomapidamise õiguse äravõtmist kümneks aastaks. Ainult prussakate ja lutikate asjus ei ole taotlust,» müristas Mägi.

Kohus jätkab tunnistajate kuulamist 29. aprillil.

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.