VE: MacArthur, Ellen – ümbermaailma soolopurjetaja

Inglanna tegi maakerale peale rekordiliselt kiire tiiru

10:51 08.02.2005

PARIIS, 8. veebruar (EPLO) – Ellen MacArthurist sai kiireim purjetaja, kes seilanud vahepeatuseta ümber maakera.

28aastane inglanna jõudis ööl vastu teisipäeva Prantsusmaa rannikule Ushanti ja kulutas seega ümbermaailmatiirule 71 päeva, 15 tundi, 49 minutit ja 20 sekundit, teatas sportnet.ee.

Eelmine rekord kuulus prantslasele Francis Joyonile, kelle maratonreis kestis üle 31 tunni kauem.

Esimest korda sõideti peatuseta ümber maailma aastatel 1968-1969, mil britt Robin Knox-Johnston sai sellega hakkama 312 päevaga.

Eesti Päevaleht Online

xxx

EllebMacArthur.jpg: Foto Elleni koduleheküljelt

 

Ellen MacArthur: omadega läbi, kuid ülevas meeleolus

Andrus Allika, 09.02.2005

Ruut Purjetamine

Inglanna tegi maakerale tiiru peale 71 päeva, 14 tunni, 18 minuti ja 33 sekundiga.

28-aastane inglanna Ellen MacArthur jõudis eile tagasi kodumaale, olles üksinda ja peatusteta purjetanud ümber maailma rekordilise kiirusega. Ta ületas 2004. aastast prantslasele Francis Joyonile mullu veebruarist kuuluva tippmargi 33 tunniga. Joyonil kulus reisiks 72 päeva, 22 tundi, 54 minutit ja 22 sekundit. Prantslane parandas toona rekordit koguni 20 päevaga.

Enam kui 27 348 miili läbinud MacArthur ületas finišijoone Prantsusmaal asuva Ushanti ja Lizard Pointi vahel Cornwallis Inglismaal esmaspäeval kell 22.29 GMT. Eile jõudis ta suure laevaeskordi saatel Falmouthi. “Sellisel hetkel saad aru, millega oled hakkama saanud, mida oled saavutanud,” ütles MacArthur vastuvõtjatele.

“Olen omadega täiesti läbi, kuid väga ülevas meeleolus, et olen kohale jõudnud. See oli uskumatu reis,” rääkis MacArthur BBC-le. “Reis oli tohutult kurnav, igasuguseid mõtteid tiirles mu peas. On suurepärane, et võin nüüd ajud välja lülitada ja saan puhata inimeste seltskonnas, kellest olen puudust tundnud.”

MacArthur lisas, et uskus kogu aeg Joyoni rekordi ületamise võimalikkusesse. “Kuid ma ei uskunud, et suudan seda kohe esimesel katsel,” lausus inglanna. “Atlandi ookeani lõunaosa oli kohutav, sealt kuni lõpuni oli kõik vaid üks suur katsumus. Kui ületasin lõpujoone, tundsin, et langen jahi põrandale ja jään magama. Olin täiesti kutu.”

MacArthuri projektijuht Mark Turner lisas: “Teadsime, et läheb väga raskeks ja arvestasime, et rekordi purustamiseks tuleb teha kaks või kolm katset. Olen õnnelik, et suutsime seda kohe esimesel katsel, sest ma pole kindel, kas suutnuksime kõike teist korda ette võtta.”

Võitles raskustega

Viimased hädad tabasid MacArthurit pühapäeval, mille jooksul tema trimaraan B&Q liikus finišile lähemale vaid 30 miili. Esmaspäeval aga tõusid tugevad tuuled ja lubasid rekordtempos finišeerida.

MacArthur alustas oma teekonda mullu 28. novembril. Ta põrmustas veel viis vaherekordit, jõudes kõige kiiremini ekvaatorini, Hea Lootuse neemeni, Naturalisti neemeni, Hoorni neemeni ja uuesti ekvaatorini.

Ta pidi parandama murdunud masti, 63. päeval pääses napilt kokkupõrkest vaalaga. Kogu reisi vältel magas MacArthur 20–30 minuti kaupa umbes 4 tundi ööpäevas.

Eesti Päevaleht
Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.