VE: Marbella rahapesuring

Hispaania politsei tabas Marbellas 250 miljoni eurose rahapesuringi

Heiki Suurkask
14.03.2005

Ruut Marbellas toimunud ulatusliku rahapesuga olevat seotud ka Vene naftakontsern Jukos.

Uudise pilt
1999. aastal mõisteti vangi Jesus Gil, kes Marbella linnapeana oli kandnud kolm miljonit dollarit linna raha üle jalgpalliklubile Atletico Madrid.
Foto: Reuters

Hispaania, Vene ja Hollandi võimude koostöös vahistati nädalavahetusel 41 inimest, keda seostatakse ulatusliku rahapesuga.

Kinni võeti kuue riigi kodanikke, täpsemalt hispaanlasi, marokolasi, prantslasi, soomlasi, venelasi ja ukrainlasi.

Kohtu otsusel arestiti operatsiooni käigus üks mootorpaat, kaks lennukit, 42 luksautot ja 251 nimetust kinnisvara, samuti pangaarveid, millel kümneid miljoneid dollareid.

Hispaania võimud on võtnud tähelepaneliku uurimise alla ühe Marbella õigusabibüroo, Del Valle Abogadose, mis on pakkunud oma teenuseid vähemalt üheksale organisatsioonile. Hispaania ajaleht El Mundo väitis, et rahapesurühmitus suunas kuritegelikust maailmast pärit 250 miljonit eurot kinnisvaraärisse.

“See turismilinn (Marbella) pole olnud kurjategijatele mitte ainult kohaks, kus elada ja puhata, vaid pigem tsooniks, mis pakub raha peitmise ja pesemise teenuseid,” märkis Hispaania siseministeerium. 
<SCRIPT language=javascript src=”http://reklaam.www.ee/cgi-bin/rot_fe.fcgi?env=EPL&country=EE-ET&zone=epl12&m=2″> </SCRIPT>

Seekordse haaranguga lõppes üks etapp juba 18 kuud ette valmistatud Vene ja Hispaania ühisoperatsioonist “Valge vaal”, millesse olid kaasatud ka Interpol ja Europol. Hispaania siseministeerium kuulutas seekordse kohtuprotsessi aga oma ajaloo suurimaks juurdluseks.

Jukose raha Marbellas

Hispaania võimud väitsid ka, et rahapesusse on olnud segatud naftagigant Jukos, kuigi info selle kohta pärines ilmselt Venemaalt. Senistel andmetel on Jukoselt pärit raha ühe Hollandi firma kaudu jõudnud ka Marbella kinnisvaraärisse.

Venemaal riigivõimu rünnaku alla langenud ja USA-st edutult abi otsinud naftagigant Jukos lükkas kohe tagasi kõik süüdistused seotusest Marbella rahapesuga. “See on absurd. Sama hästi võiks väita, et me pesime raha Marsil,” kinnitas Jukose pressiesindaja Aleksandr ·edrin uudisteagentuurile Ria Novosti.

“Jukos on peamisi uurimis-aluseid, kuna naftafirma oli Del Valle Abogadose põhikliente,” teatas Hispaania uudisteagentuur EFE.

Päikeserannik rahakatele

•• Hispaania lõunaosas, nn päikeserannikul paiknev kuurort Marbella on aastaid olnud eelistatud suvituskoht jõukatele inimestele, kellest kõik pole aga oma varandust ausal teel kogunud. Venemaa kuritegelikud rühmitused on Marbellal kanda kinnitanud, seal on elanud ka Eestist pärit kurjategijaid.
•• Marbella on samal ajal ka paljude maailmakuulsate staaride meelissuvituskohti. Saudi õu-kond on korduvalt kasutanud võimalust seal miljoneid dollareid kulutada.
•• Marbella kuritegevus pole olnud alati väljast sisse toodud. 1999. aastal saadeti näiteks vangi linnapea Jesus Gil, kes oli seadusvastaselt kandnud linnakassast kolm miljonit dollarit üle temale kuulunud jalgpalliklubile Atletico Madrid.

Eesti Päevaleht
Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.