VE: Õunapuu, Jaan – regionaalminister

Õunapuu maavanemate loetelu üllatas võimuliitu
Toomas Sildam, vanemtoimetaja,17.06.2004

Regionaalminister Jaan Õunapuu haaras eile ohjad – ta lõpetas kuid väldanud arutelud uute maavanemate üle ja teatas, et hakkab võimupartnerite arvamust ootamata maavanemate kandidaate omavalitsustele esitlema.

12-st nimest maakondade juhtide kohale tekitasid kümme üllatust Õunapuu koduparteis Rahvaliidus ning tormi võimuliitlastes, Res Publicas ja Reformierakonnas.

«See nimekiri ei ole meiega läbi arutatud, me ei saa aru, mis toimub,» tunnistas peaministri ja Res Publica esimehe Juhan Partsi nõunik Allar Tankler.

«Üllatus!» ütles ka Reformierakonna aseesimees, majandus- ja kommunikatsiooniminister Meelis Atonen. «On kindel, et kõigile kümnele nimele valitsus nõusolekut ei anna.»

See ei ole Rahvaliidu ametlik poliitika, rahustas erakonna esimees, keskkonnaminister Villu Reiljan eile võimupartnereid ja väidetavalt kutsus tänaseks kokku Rahvaliidu juhatuse erakorralise koosoleku.

Õunapuu ohjade haaramisele eelnes kuudepikkune arutelu valitsuses, kes ja kuidas peaks täitma ligi aasta kohusetäitjatega kaetud 12 maavanemakohta.

Res Publica survel korraldati avalik konkurss, mis jättis sõelale 47 kandidaati, kuid võimupoliitikud ei teinud sisevestlustes saladust, et enam ei saa rääkida maavanematest kui apoliitilistest spetsialistidest, vaid kui poliitilistest ametikohtadest.

Poliitilised maavanemad

Näiteks reformierakondlased ei varja, et maavanemad politiseerusid juba niigi enne mullukevadisi parlamendivalimisi, mil mitu populaarset maakonnajuhti liitus erakondadega ja viis neist osutus suhteliselt kergelt valituks Riigikogusse.

«Kas tahate ausat selgitust?» küsis üks koalitsioonipoliitik parlamendi koridoris. «Kui iga võimuerakond saab praegu endale viis maavanema kohta, siis võib see teoreetiliselt tähendada juba ette viit kohta järgmises parlamendis.»

Õunapuu tutvustas eelmise nädala alguses Partsile ja Atonenile oma kava, mis viinuks maakondi juhtima seitse parteitut ja viis erakondadesse kuuluvat inimest, enamik neist juba maavanemate kohusetäitjad. Parts ja Atonen näitasid Õunapuu plaanile punast tuld.

Õunapuu tõstis käed

Üleeile pärastlõunaks tõstis Õunapuu käed. «Nüüd on selge, et suund on poliitiliste maavanemate peale,» nentis ta. «Avalik konkurss osutus farsiks.»

Veel otsekohesemalt rääkis minister sama päeva õhtul kodupartei, Rahvaliidu parlamendifraktsioonis.

Mitu rahvaliitlast ütles Postimehele, et nemad said üleeileõhtusest arutelust aru nii, et lähipäevil kohtuvad nn kolm isa – Rahvaliidu, Reformierakonna ja Res Publica liidrid ning jagavad omavahel maakonnad ära.

Eile õhtupoolikuks oli aga Õunapuu ümber mõelnud ja astus valitsusliidu enamuse kokkuleppimis-poliitikale vastu, avalikustades kümme maavanemakandidaati, kelle kohta asub ta küsima omavalitsuste arvamusi, et valitsus jõuaks nad 8. juuliks ametisse nimetada.

«Valikul lähtusin kandidaatide asjatundlikkusest ja kogemustest, mitte poliitilisusest,» selgitas Õunapuu. «Välja pakutud 12 kandidaadist kaheksa erakondadesse ei kuulu, pooled kandidaatidest on senised maavanema kohusetäitjad.»

Õunapuu hinnangul võib suurimaid vaidlusi võimuliidus tekitada Pärnu ja Saare maavanema küsimus, küll aga loodab ta, et Tartumaal panevad Rahvaliit ja Reformierakond seljad kokku Res Publica vastu, kelle kandidaat on senine Jõgeva maavanem Margus Oro.

Õunapuu kandidaadid

Regionaalminister Jaan Õunapuu ettepanekud maavanemate ametisse määramiseks:

Valgamaa – Georg Troðanov

Põlvamaa – Urmas Klaas

Saaremaa – Hans Teiv

Tartumaa – Eha Pärn

Jõgevamaa – Aivar Kokk

Raplamaa – Tõnis Blank (Rahvaliit)

Pärnumaa – Toomas Kivimägi

Ida-Virumaa – Ago Silde

Lääne-Virumaa – Urmas Tamm (Res Publica)

Järvamaa – Üllar Vahtramäe (Reformierakond)

Viljandimaa – Kalle Küttis*

Hiiumaa – Hannes Maasel (Reformierakond)*

* Koalitsiooniparteid on seni olnud nõus vaid kahe viimase kandidaadi määramisega

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.