Pärgviirusest…

Pärg- ehk koroonaviirus võtab oma, iga päevaga järjest enam…
Osa inimesi räägib viiruse salakavalusest, teine osa eitab viiruse olemasolu.
Teadlased ja eksperdid uurivad ja vaidlevad maskide tõhususe üle, valitsejad hädas otsustustega, mida ette võtta, et segadusse aetud rahvas üksmeelselt ennast pahalase eest kaitsma panna…
Pärgviiruse levimisel on mõnedki asjad palju lihtsamad ja loogilised kui arvatakse ja räägitakse.
Aerosooline piisknakkus on kindlasti põhiline ja seda väga lihtsal põhjusel. Sest pahvakuna õhku paisatuna on ta levi maksimaalne ja langemisel (sadestumisel?) ajahetkel küllalt püsiv. Usun, et ka koldeline levik sõltub viiruse osakeste suurusest ja kontsentratsioonist: eriti veel siis, kui aerosoolne piisknakkus ja inimhulga kontsentratsioon kokku langevad…
Arvan, et suurem osa inimesi on juba mõningal määral kooroona viirusega kokku puutunud, pole vahet, kas kaupluses, ühistranspordis, prallel või töökohal.
Miks siis kõik ei haigestu? Ikka sellepärast, et viiruse kontsentratsioon ja saadud viiruse doos jäi üksikisiku vastupanuvõimele alla. See käib ka laste kohta, sest toimib veel kaasasündinud immuunsus, mis ei välista aga edasinakatamist (nt oma vanematele, kasvatajatele, õpetajatele). Haigestumise sümptomeid pole ja testi ei tehta.
Viimane aga ei tähenda seda, et individuaalse doosi saanu poleks võimeline kedagi teist edasi nakatamast…

Mida ette võtta? Pole midagi efektiivsemat, kui vähendada oma väljaskäimisi (nt poole võrra). Füüsiliste kontaktide minimiseerimisega vähendate KOHESELT samavõrd nakatumise riski.
Isiklikke hügieenireeglite (kätepesu, mask ette, 2+2m) järgimine olgu loomulik. Vähimagi nakkuskahtluse korral jääda isolatsiooni ja testida.

Lõpetuseks.
Kas maskid aitavad või mitte, eks mõelge ja otsustage ise – pärgviirusega nakatanutega testijad ja covil-19 haigeid ravivad meedikud kannavad kõik kaitsemaske…
Kaitsemask pole midagi muud kui filter inimese ja keskkonna vahel, ning pole erilist vahet, kummal pool maski on pärgviirus.

Postitatud rubriiki VE. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.