VE: PBK – Baltimaade venekeelne telekanal

(30.10.2003)

Eestlased ei võta Baltimaade Vene telekanalit omaks
Mari Rebane

Uudise pilt
Baltimaade Vene telekanali päevases programmis on kindel aeg ka lemmikloomasaadetel.
Foto: Marko Mumm

Pervõi Baltiiski Kanali Eesti esindaja Margus Merima räägib kanalist, mis kolmandast tegutsemisaastast hoolimata eesti publiku hulgas üsna vähe tuntud.

Eesti vaataja tunneb seda Venemaa kanalina, mille filmidel eestikeelsed subtiitrid all.

Vaatajaskond

Pervõi Baltiiski Kanal (PBK) on kõige populaarsem venekeelne telekanal Eestis, Lätis ja Leedus. Turu-uuringute firma EMOR septembrikuistel andmetel oli PBK osakaal 24,7 protsenti mitte-eestlaste seas, samas kui eestlaste hulgas oli sama näitaja 1,1 protsenti.

Telekanali programm põhineb 2/3 ulatuses Venemaa vaadatuima telekanali Pervõi Kanal (endine ORT) saatekaval, 1/3 programmist moodustab kanali enda tellitud ja ostetud materjal. Eestis ja Leedus tegutseb PBK kolmandat aastat, Lätis ulatub kanali ajalugu juba seitsme aastani.

PBK omanikfirma on Lätis registreeritud Pirmais Baltijas Kanals, mis koostab programmi, kasutades selleks retransleerimislepingu alusel Pervõi Kanali programmi ning ostes ülejäänud osa kavast rahvusvahelistelt programmiturgudelt või Balti riikide programmitootjatelt. Eestis korraldab PBK tegevust lepingu alusel Eesti firma Telereklaami OÜ.

Pervõi Baltiiski tehniline keskus asub Riias, kust satelliidi kaudu edastatakse kanali signaal Balti riikide kaabeltelevisioonioperaatoritele, kes omakorda pakuvad seda oma abonentidele.

Kuna kanali peamine sihtrühm elab enamjaolt linnades, samuti asuvad linnades kaablivõrgud, jõuab PBK igal nädalal ligi 80 protsendini Eesti venekeelsest elanikkonnast. Tallinnas on PBK-l vaatajaid umbes samapalju kui TV3-l või Kanal 2-l.

Pervõi Baltiiski Kanal

• Eestis ja Leedus tegutseb kolmandat aastat, Lätis seitse aastat
• Telekava põhineb 2/3 ulatuses Venemaa Pervõi Kanali (endine ORT) saatekaval, 1/3 programmist on kanali enda tellitud ja ostetud
• Programmis uudised ja publitsistika, telemängud, meelelahutussaated, vestlusaated, autorisaated, kultuur ja sport, Venemaa ning muu maailma filmid ja seriaalid, kontsertide ülekanded, lastesaated, dokumentaalprojektid.
• Eetris kella 6–2.30.

Programm

Programm on klassikalise telekanali formaadis: uudised ja publitsistika, telemängud ja meelelahutussaated, jutushow’d, autorisaated, kultuur ja sport, filmid ja seriaalid, kontsertide ülekanded, lastesaated, dokumentaalprojektid. Saated algavad hommikul kell 6 ning lõpevad orienteerivalt kell 2.30.
Paljud menusaated on PBK-l samad, mis eesti kanalitelgi: miljonimäng (“Kto hotðet statj milionerom”), “Robinsonid” (“Poslednji geroi”), “Õnneratas” (“Pole tðudes”). Palju on oma saateid (“Bolðaja stirka”, “Osnovnoi instinkt”). Väga populaarsed on uued vene filmid ja seriaalid (“Spetsnaz”, “Uboinaja sila” jt), samuti uudistesaated.

Kui varem oli PBK programm kolmes riigis sisuliselt identne, siis tänavusel aastal on igas riigis lisandunud kohalikke saateid. Eestis oli esimene selline vabariigi presidendi uusaastatervitus, varustatud venekeelse tõlkega, alates augusti lõpust on igal pühapäeval eetris pooletunnine Tallinna linnauudiste saade. “Mitmed uued projektid on ettevalmistusjärgus, näiteks kohalik igapäevane uudistesaade,” sõnas Merima.

Reklaam on alati olnud igas riigis kohalik, sest kanali signaal edastatakse kolmele riigile eraldi.

Rahvusvaheline leviala

PBK-l on olemas ka rahvusvaheline programm, Channel One. Russia, mis on satelliidi kaudu kättesaadav kogu Euroopas ja kaugemalgi. Selles sisaldub aga vaid see osa Pervõi Kanali programmist, mille edastamiseks on olemas autoriõigus väljaspool Venemaad.

Allikas
Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.