VE: perseiidid

Ööl vastu neljapäeva võib näha tähesadu
09.08.2004 17:28BNS
Perseiidide meteoorivool on palja silmaga kõige paremini jälgitav ööl vastu neljapäeva saabuva tipphetke ajal.

AHHAA teaduskeskuse metoodik Helle Jaaniste ütles BNS-ile, et suurim perseiidide meteoorivool on tänavu ööl vastu 12. augustit, maksimaalset tähesadu ennustavad meteooriarvestajad ajavahemikus kella 23.50 kuni 11.45.

«Kõige rohkem on lootust meteoore näha ajavahemikus kella kaheteistkümnest kaheni. Varem ja hiljem jäävad nõrgemad lendtähed lihtsalt nägemata,» ütles ta.

Jaaniste sõnul võib tippajal hea ilmaga näha 30-40 meteoori tunnis. Ta lisas, et palju meteoore on üsna nõrgad ning neid märkavad vaid väga hea nägemisega inimesed.

Perseiidide meteoorivool on aktiivne kuni 25. augustini, lendtähtede sagedus suureneb oluliselt mõni päev enne maksimumi ja langeb paari päeva jooksul pärast seda.

«Lendtähtede nägemiseks tasub sel nädalal taevasse vaadata ikka kogu pimeda aja jooksul, kui öö on selge,» lisas Jaaniste.

Perseiidide meteoorivoolu tekitajaks on Swifti-Tuttle’i komeet, mille tiirlemisperiood on 130 aastat ja mis viimati külastas Päikese-lähedast ruumi kaksteist aastat tagasi.

Viimase aja suurimad tähesajud Eestis olid 1998. aastal, kui tippööl langes tunnis 45 perseiidi, ja 1999. aastal, kui tipphetkel langes tunnis ligi 200 leoniidi.

Langevateks tähtedeks kutsutud meteoorid on lendkivid, mis Maa atmosfääri sattudes süttivad.

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.