VE: pööripäev … talvine…

Lumetorm ründab Eestit (täiendatud)

www.DELFI.ee
22. detsember 2003 12:21
Lumetorm
Reuters/Scanpix

Eestit ründab üle Läänemere tormiste põhja- ja loodetuultega lumetuisk, mistõttu halveneb nähtavus ja teed muutuvad väga libedaks, häireid on ka lennu- ja laevaliikuses.

Rootsit piinanud rohke lumesajuga rajud on teel Eesti poole, kirjutab ETV Online. Rootsis on nädalavahetuse tugevate lumetormide tagajärjel siiani elektrivooluta üle 26 500 majapidamise.

Maanteeinfokeskus hoiatab halbade tee -ja ilmastikuolude eest eriti Harju maakonnas. Sajab lund, tuiskab, eriti halb on nähtavus. Teekatted on lumised ja libedad. Samuti on raskendatud liiklemine kõrvalmaanteedel.

Maanteeamet palub juhtidel olla eriti ettevaatlik. “Palun ärge ülehinnake oma juhioskusi ja sõitke talvistes tingimustes pigem aeglaselt kui lubatud 90 kilomeetri tunnis.”

Tallinna sadamas häirib lumetorm kiirlaevade liiklemist. Kiirlaeva SuperSeaCat reisid ning AutoExpressi hommikused reisid on tühistatud, ütles Tallinna Sadama infotöötaja Postimees Online´le.

Saaremaa Laevakompanii teatel katkes kohati kuni 25 meetrit sekundis puhuva tuule tõttu parvlaevaühendus Rohuküla-Heltermaa liinil, kella 12.30 reisi Heltermaa sadamast ei toimu.

Saaremaa Laevakompanii klienditeenindusjuhi Anu Lombi sõnul saavad laevad liinil taas teenindamist jätkata kui tuul vaibub. “Kuivastu-Virtsu liinil kella 12 reis Virtsust toimub, edasine sõltub sellest, kas tuul tugevneb või mitte”, lisas ta.

“Rohuküla-Sviby ja Triigi-Sõru liinil on graafikujärgselt ette nähtud reisid õhtupoolikul, ka nende väljumine sõltub ilmastikuoludest”, rääkis Lomp.

Tallinna Lennujaam ei ole Äripäev Online´i andmetel lennukite vastuvõtmist ja liinilesaatmist ilma tõttu peatanud.

Lennujaama turundusjuhi Ewa Metsise sõnul lennuliiklus toimib, kuigi hilinemisega tuleb arvestada nii väljuvate kui saabuvate lendude puhul.

Seoses halva ilmaga maandus Estonian Airi´i Moskvast Tallinnasse suundunud lennuk hoopis Riias, kust esimesel võimalusel lennatakse edasi Tallinna.

Tallinnast Hamburgi suunduva lennuki väljumisaeg oli plaani kohaselt kell 12.20 ja Tallinn Frankfurti kell 13.00. Ilmaolude tõttu võivad muutuda ka hilisemate lendude maandumis- ja õhkutõusmisajad. Täpsustatud lennuplaan on näha nii Tallinna lennujaama kui ka Estonian Airi kodulehel internetis.

Esmaspäeva hommikupoolikul on Tallinnas halvenenud ilma tõttu juhtunud seitse liiklusõnnetust, kirjutab Postimees Online.

Tallinna ühistranspordi töös on lumetormi tõttu esinenud katkestusi. Esmaspäeva ennelõunal seisnud trammiliiklus on kella 13 andemetel jälle töös.

Lumetorm on Raepressi teatel toonud Tallinna tänavatele kõik tänavahooldusfirmade 35 puisturmasinat, mis võivad kohati ka autode liiklust häirida.

Tallinna kommunaalameti heakorraosakonna juhataja Tõnu Tuppitsa sõnul jälgivad tänavapuhastusfirmad eelkõige seda, et linna tõusud oleks sõidetavad. “Kõikidel tõusudel töötavad puisturid, mis sahkavad ja puistavad graniitsõelmeid,” ütles ta.

Kuna sadu on väga tihe, siis lume sahkamine erilist tulemust ei anna ja kinnisõidetud lumi muutub puisturitest hoolimata libedaks. Autojuhtidel palutakse olla eriliselt ettevaatlik ja arvestada lumetõrjemasinate liikumisega.

“Kui on vähegi võimalik, palume autoomanikel oma sõiduk täna seisma jätta ja lühemaid sõite ühissõidukitega teha,” rõhutas abilinnapea Jüri Ratas.

“Ilmaprognoosid näitavad, et pärastlõunal, õhtuse tipptunni ajal langeb õhutemperatuur miinustesse ja siis muutub olukord liikluses veelgi raskemaks,” lisas ta.

Eesti Meteoroloogia ja Hüdroloogia Instituudi teatel tugevneb esmaspäeval põhja- ja loodetuul 12-17, rannikul 14-19, saartel puhanguti 20-24 m/s. Nähtavus tuisus paiguti alla 200 m. Teed muutuvad väga libedaks.

Esmaspäeval võib temperatuur langeda plusskraadidest Põhja- ja Kesk-Eestis kuni — 4 kraadini, Lõuna-Eestis ja saartel –2 kraadini.

Merel valitseb torm. Loode-ja põhjatuul ulatub Läänemere põhjaosas, Väinamerel, Liivi lahe põhjaosas 15-20, puhanguti 22-26 meetrini sekundis, Soome lahel 13-18, puhanguti 20 meetrini sekundis. Peipsi järvel tuul pöördub päeval loodesse 7-12, puhanguti 15 meetrini sekundis.

Talvetormid on raputanud ka Norrat, Taanit, Hollandit ja Saksamaad, kus on peale maanteeliikluse olnud häiritud ka praamiliiklus, palju sõite on ära jäetud.

www.DELFI.ee

 

xxx

(23.12.2003)

Jõululumi tekitas linnas kaose
Piret Peensoo

Tunde kestnud lumesadu lõi Tallinna liikluse eile õhtuks täielikult rivist välja – Mustamäelt kesklinna sõitmiseks kulus kolm tundi, taksosabad venisid tunni pikkuseks ja tänavapuhastajad vajasid sahale tee vabastamiseks politsei abi.

Eriti hulluks muutus olukord õhtusel tipptunnil: busside sõidugraafik oli siis nihkes üle 45 minuti, trammid ei sõitnud, taksosõit hipodroomi juurest Pronksi tänavale neelas kaks tundi ja tõi kaasa 300-kroonise arve.
Liinibusside sõidugraafik oli tööpäeva lõpuks täiesti sassis. “Bussid sõidavad nagu teod. Olenevalt liinist hilinevad bussid isegi kuni 45 minutit. Sinna ei ole midagi parata,” nentis Roht.
Bussid jäid ridamisi lumme kinni ja vajasid väljatõmbamist. “Estonia juures jäi 67. liini buss lumme, Lükati teel 5. liini buss, Lasnamäel Pikris istub buss lumes, Vabaduse väljakul ootab 18. liini buss väljatõmbamist jne,” loetles Roht kell 17. Pärastlõunaks oli bussidega juhtunud neli avariid: tagant otsasõidud ja külgriivamised. “Selle ilmaga on ime, et neid õnnetusi nii vähe on,” lisas Roht.

Trammid ja trollid hädas
Sarnaselt bussidega istusid ummikutes trollid ja trammid. Trammi- ja trollikoondise pressiesindaja Härmo Saarmi sõnul trollidega kella 19.45 seisuga õnnetusi polnud. Trammidele ohtlikuks osutus uus Viru väljaku peatus, kus eile kell 12.30 üks tramm ka rööbastelt maha sõitis. “Inimestega õnneks midagi ei juhtunud. Ilmastik ja teekate hakkasid omavahel mängima ja midagi juhtus rööpa laiusega. 27 minutiga sai asja uuesti korda,” ütles Saarm.
Täna öösel saatis trammipark lumesahad rööpaid lahti lükkama, et kinni kleepunud lumi seal ära ei jäätuks.
Tuisk tekitas tööd ka päästjatele. Pritsimehed käisid teele kukkunud puid kõrvaldamas Merivälja teel, Raudtee tänaval ja Roo tänaval ning tõmbasid Pärnu maanteel ja Tartu maanteel keskturu juures kinni jäänud veokeid liikuma. Õhtul kella seitsme ajal lendas tuulega minema Narva maantee alguses asuva Price Waterhouse Coopersi maja katus.

Kiirabi ooteaeg tund
“Eks me ka venime. Õnneks oleme mitmes tugikeskuses laiali. Kutsed ootavad tavalise 15 minuti asemel pool tundi kuni tund,” ütles Tallinna kiirabi peaarst Raul Adlas.
Kõige keerulisem oli kiirabil ligi pääseda väikseid tänavaid pidi kaubanduskeskuste juurde, kus libastunud ja luu murdnud inimesed abi ootasid.
Liikluspolitsei oli kella 20.30 seisuga saanud 48 väljakutset, õnnetustes sai vigastada kolm jalakäijat. Tänavapuhastusfirma Teho juhi Enn Proosväli sõnul valmistas kõige enam muret laost soola toomine. “Smuuli ristmikult Veerenni tänava otsa on 2,5–3 kilomeetrit, kõige kiirem mees sõitis selle maa 45 minutiga. Töökiirus pole praegu üle 5 kilomeetri tunnis,” ütles ta.
Hoolimata pikast lumesajust linn tänavapuhastajatele järeleandmisi ei teinud. “Kohati on jääkonarused lume all. Kella kolmest päeval paneme killu ja soola segu, sahkadega saame ligi ainult hõredama liiklusega kohtades. Kõige väiksema saha töölaius on 3,5 meetrit, nendega ei saa ummikutesse minna,” selgitas Proosväli.
Eile õhtul poole kuue paiku palus Teho politseist abi, et vabastada puhastusautodele Smuuli ja Peterburi tee ristmik. Kell 17.35 ajal olid politseireguleerijad väljas ka Pärnu maanteel Tammsaare tee pikenduse juures, Tartu maantee ja Peterburi tee ristmikul, Pärnu maantee Estonia puiestee ristmikul.

Allikas
Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.