VE: Tamm, Hillar – kalkunikitkuja

(22.12.2003)

Iirlased sundisid haige käega eestlast tööle
Agne Narusk

Ruut  Mees pääses kodumaale tagasi saatkonna sekkumisel

Ruut  Tööturuamet aitas töölepingu lõpetada enne tähtaega

Uudise pilt
Iiri tööandjaga konflikti läinud Hillar Tamm (41) on ennegi töö pärast protestinud. Kolm aastat tagasi võitles ta Valga külmutusvagunidepooga, et saada pankrotistunud firmast töötasu kätte. Toona jõudis asi inimõiguste kohtuni. Pildil demonstreerib Tamm Kerry Foodsist mälestuseks kaasa võetud mütsi-kindaid.
Foto: Rauno Volmar

Iirimaale kalkuneid kitkuma sõitnud Hillar Tamm (41) läks lootusetult tülli sealse tööandjaga, kes sundis teda töötama valutava käega.

Tamm läks Iirimaale Eesti tööturuameti saadetud kolmanda grupiga. Ees ootas hooajatöö jõulukalkuneid ettevalmistavas firmas Kerry Foods. Justkui aimates, et kohapeal satub ta paraja jama otsa, varustas mees end diktofoni, videokaamera ja hunniku kassettidega. “Kogu tõestusmaterjal on siin,” näitas ta lindistusi.
Algas aga lugu lihtsalt: ühel hommikul külmas ja rõskes ruumis tööpostile asunud mees tundis, kuidas vasaku käe ranne enam ei liigu. Midagi sellist oli ette näha, sest nädal enne Iirimaale sõitu manitses tööturuameti rahvusvahelise töövahenduse spetsialist Anu Orula “käsi masseerima”. Et tõbe ära hoida.
“Pooltel olid randmed sidemes, te ei kujuta ette, mis seal toimub – vigased inimesed töötavad 12 tundi päevas,” lausus Tamm. “Näitasin kätt tööandjale, ütlesin, et kuulake, ragiseb ju. Nemad noogutasid, et ragiseb jah, aga teisele tööle üle viia ei tahtnud.”

Järjekindla nõudmise peale soostus ettevõtte arst Tamme üle vaatama. 5. detsembril andis doktor Larry Moran välja tõendi, et mees pole võimeline töötama. Tõend kehtis kuni 15. detsembrini.
Iirimaa pinnal võib võõrsile tööle läinu viibida vaid töötades. Niisiis tegi Tamm ettepaneku, et ta võiks koju tagasi sõita. Kohalik personaliülem soostus ja broneeris lennupileti. Siis nõudis ta uut arstivisiiti, et kinnitada mehe reisikõlblikkust. Viimane sai kenasti dokumenteeritud.
8. detsembril sai tööandja ettevõtte tohtrilt muuseas faksi kinnitusega, et tegelikult on mees ikka töökõlblik. “Minu teadmata,” lausus Tamm pahaselt. “Mind viidi uuesti arsti juurde valega, tegelikult ei tahetudki mu reisikõlblikkust hinnata.”

Tööle keeldus mees minemast
“Meil oli kõva vaidlus, ütlesin, et ma lihtsalt ei saa selle käega töötada,” lisas mees.
Tööandja esindaja kaotas enesevalitsuse: “Get out!” (kasi välja! – toim).
Järgnes ähvardus kutsuda politsei, kui mees tõesti lahkuda kavatseb. Sel päeval keeldus töötajaid 20 kilomeetri taha ööbimiskohta vedanud bussi juht Tamme peale võtmast – mees ju ei töötavat siin.
Tamme Iirimaa-lindistus algab traagilise sissejuhatusega: “Kell on 20 minuti pärast kaheksa. Olukord muutus siin Kerry Foodsi tehases väljakannatamatuks, seepärast sõidan koju ära. Nüüd on mul kavas sõita Dublinisse Eesti saatkonda ja paluda sealt seaduslikku kaitset, sest mind ähvardati politseiga.”
Nii mees ka tegi. Bussis tuli telefonikõne Eesti tööturuametist. Anu Orula veenis meest, et see tagasi pöörduks ja töölepingu ametlikult lõpetaks. Ametlik lõpetamine tähendanuks nädalast etteteatamist. Nädalat aega kalkuneid sasides poleks haige käega Tamm enda hinnangul enam vastu pidanud.

Eesti saatkond Dublinis asus asja uurima
Eesti saatkond Dublinis võttis Tamme abivalmilt vastu ja helistas Eesti tööturuametisse. “Saatkond kinnitas, et pole vaja hirmu tunda, et maalt kuidagi välja ei lasta. Nad rääkisid omakorda Orulale, et firma ei taha töölepingut lõpetada,” ütles Tamm.
Ka saatkond ei näinud Tamme olukorras muud võimalust kui see, et mees ise omal käel maalt lahkuks. Asi läks käima: järgnes telefonikõne Orulalt, kes teatas Kerry Foodsi nõustumisest tööleping lõpetada.
Viis päeva enne ülejäänud grupi ametlikku Tallinna naasmist jõudis Tamm Eestisse.

Loe veel: Tamm, Hillar – mehaanik, inimõiguslane

Allikas
Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.