VE: Rute, Maive – Brüsselisse tippametnikuks

Maive Rute elavdab Euroopa majandust

03.03.2005Aivar Reinap, majandustoimetuse juhataja
Kredexi juht Maive Rute võitis ülitiheda konkursi Euroopa Komisjoni innovatsiooni ja väikeettevõtluse direktoraadi direktori ametikohale ning asub nüüd Euroopa kiratsevat majandust elavdama.

Rute Maive.jpg: Foto: Peeter Langovits

Kredexi juhi kohalt Brüsselisse Euroopa Komisjoni innovatsiooni ja väikeettevõtluse direktoraadi direktori kohale suunduv Maive Rute hakkab Euroopas hea seisma majanduskasvu ja tööhõive suurendamise eest. Foto: Peeter Langovits

Mida siis see keerulise nimega amet endast kujutab?

Ettevõtluse ja tööstuse peadirektoraadis on alajaotused ehk direktoraadid ja see, mida mina juhtima hakkan, vastutab innovatsiooni ja väikeettevõtluse arendamise eest. Euroopa Liit plaanib 2010. aastaks suurendada oluliselt majanduskasvu ja tööhõivet ning eks ka mina hakkan selle eesmärgi nimel tööle.

Kui oluline see ametikoht Euroopa Liidu hierarhias on?

Euroopa Komisjoni (EK) kõige kõrgemad ametnikud on volinikud, nagu ka Siim Kallas, kes kõik on 16. astmel. Minu tase on 14 ehk suhteliselt kõrge ametikoht. Minusuguseid direktoreid on erinevates peadirektoraatides kokku ligi 150.

Kui palju on teil alluvaid?

Praegu on planeeritud ligi 70 inimest

Kas sõel oli tihe?

Kokku oli ligi 300 kandidaati, kelle seast sõeluti mitme vooruga mind välja. Esimene voor oli elulugude põhjal. Väljavalitud pidid käima intervjuudel vastuvõtukomisjoni ees, mis oli üks otsustavamaid kohti, sest järele jäi vaid kuus kandidaati.

Järgmine etapp oli terve päev kestvad erinevad oskus-, juhtimisoskuste-, intelligentsuse- ja isiksusetestid ning erinevad rollimängud ja intervjuud. Siis oli veel üks sõelumine, kuhu pääses neli inimest, kes pidid üheksast inimesest koosneva komisjoni ees vastama küsimustele nii Euroopa poliitika kui ka isikliku motivatsiooni teemadel.

Lõpuks jäime järele mina ja üks poolakas, minu kasuks otsustas ettevõtluse- ja tööstuse volinik Günter Verheugen.

Kuivõrd oluline oli valiku puhul teie päritolu?

Tundus, et otsiti kandidaati just kümnest uuest liikmesriigist.

Kas tööleping on tähtajaline ja töö tulus?

Lepingu järgi võiks ametis olla soovi korral ka terve elu, kuid kombeks on viie aasta tagant positsiooni vahetada ehk mõnel teisel ametikohal töötada. Ametipalgaks on 11 400 eurot kuus (178 000 krooni – toim.), millele lisanduvad erinevad lisatasud, ning töökohaks on Brüssel.

Millised võimalused teil Euroopa majanduse konkurentsivõime suurendamiseks on?

Võimalusi on mitmeid, sest ELis on finantseerimisskeemid, mis aitavad innovatsiooni arengule kaasa ning praegu tulevad ka täiendavad vahendid väikeettevõtluse jaoks. Võtmesõnaks on, et tuleb rohkem integreerida erinevaid poliitikasuundi ehk regionaalarengu vahenditest tuleks infrastruktuuri kõrval rahastada ka majanduse konkurentsivõimet.

Kas on loobutud eesmärgist – jõuda 2010. aastaks USA-le majanduslikult järele?

Kui Lissaboni varasemat programmi vaadata, siis seal olid eesmärgid selgelt fokuseerimata.

Ühesuguse kaaluga olid näiteks joogivee puhtus ja majanduskasv ehk oli liiga palju eesmärke, mis omaette võttes ei olnud küll valed, kuid oli vaja selgemat fookust. EK on välja valinud nüüd kaks kõige tähtsamat eesmärki: tõsta majanduskasvu ja tööhõivet.

Maive Rute (38)

Abielus, kaks last (tütar 16 a ja poeg 14 a)

Haridus:

  • 1994-96 Danube University, Austria, MBA
  • 1985-91 EPA, ökonomist (kiitusega)
  • 1984 Türi Keskkool (kuldmedaliga)

Töö:

  • 2005 Euroopa Komisjoni ettevõtluse ja tööstuse peadirektoraadi väikeettevõtluse ja innovatsiooni direktoraadi direktor
  • 2000–2005 sihtasutuse Kredex juhataja
  • 1997–2000 Maaelu Laenude Tagamise Sihtasutuse juhataja
  • 1995–1997 Balti-Ameerika Ettevõtlusfondi vanemanalüütik
  • 1994-1995 Assisteeriv audiitor Price Waterhouse’is
  • 1992-1994 USA nõuandeorganisatsiooni VOCA Eesti programmi direktor
  • 1991-1992 Eesti Talupidajate Keskliidu välissuhted
Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.