VE: Setumaa

Setumaa saab laupäeval omale lipu 
29.11.2003 13:02PM Online

Obinitsas toimub laupäeval erakorraline Seto Kongress, mille delegaadid valivad sõelale jäänud neljast lipukavandist välja ühe, millest saab Setumaa ametlik lipp, kirjutab Võrumaa Teataja.

Seto Kongressi vanematekogu liikme Sulo Nurmeotsa sõnul on erakorralist kongressi vaja just lipukavandi valimiseks. «Mullu oktoobris toimunud korralisel kongressil tegi Ain Sarv ettepaneku, et meil peaks oma lipp olema,» sõnas ta.

Järgmine korraline Seto Kongress peaks toimuma 2005. aasta oktoobris, enne seda toimub Eestis aga soome-ugri rahvaste maailmakongress, kuhu setud tahavad juba oma lipuga minna.

Mikitamäe vallavanema Inara Luigase sõnul oli lipukavandi valimisel oma sõna öelda ka Setumaa valdade elanikel. «Iga küla pidi oma lemmikkavandi valima ja selle kongressile esitama. Ka kongressi delegaadid teevad oma valiku. Valituks osutub kavand, mis kogub enim hääli,» ütles ta.

Neljast kavandist kahel jookseb setu muster pikiribana üle valge põhja, kahel moodustab muster aga valgel põhjal risti. «Rahvas eelistab ühte ristiga varianti,» teadis Luigas.

xxx

Valitsus võib hüvitada setude vara
09.03.2005 17:38PM Online

Valitsus kaalub võimalust anda setudele Venemaa territooriumile jääva vara eest kompensatsiooni, teatab ETV.

Samuti lubas täna Setomaa Valdade Liidu esindajatega kohtunud peaminister Juhan Parts, et riik püüab lahendada setude sotsiaalprobleeme, toetada senisest enam nende kultuuri ja lahendada puudusi infrastruktuuris.

Lähiajal kavandatakse uuringut, mis teeks kindlaks Ida-Petserimaal elavate Eesti kodanike hulga ja nende konkreetsed probleemid.

Eakaid inimesi võib Eesti riik aidata sotsiaaltoetustega, noori õppimisvõimalustega.

«Teine küsimus on noored, kes elavad Ida-Petserimaal. Kuidas neid, arvestades et majanduslik veelahe Venemaa ja Eesti vahel on laienev, kuidas neid aidata, et nad saaksid tulla õppima Eesti kõrgkooli, kui neil on soov,» rääkis Parts.

«On võimalik leida lahendusi, see ei ole väga kallis,» lubas peaminister.

Kohtumisel oli ühe teemana arutluse all Kagu-Eesti viisakoordinaatori rahastamise küsimus ning tasuta ja soodusviisadega seonduv pärast Eesti liitumist Schengeni viisaruumiga.

Veel oli arutluse alla võimalus luua setu keele ja kultuuri säilitamiseks Setu Instituut ning avada setu keele õpe koolides, samuti kohaliku infrastruktuuri ja ettevõtluse arendamisega seotud teemad, teatas valitsuse pressibüroo.

Setude ja valitsuse esindajad leppisid kokku, et regionaalminister Jaan Õunapuu esitab Setumaa arengut puudutavad ettepanekud valitsuskabinetile aprillis.

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.