VE: Sontag, Susan – USA kirjanik ja mõtleja

Suri kirjanik ja mõtleja Susan Sontag
29.12.2004 13:49PM Online

Eile suri 71-aastaselt USA kirjanik ja maailma üks juhtivamaid naismõtlejaid Susan Sontag, vahendab Reuters.

Sontag suri New Yorgi vähihaiglas leukeemiasse.

Susan Sontag: Susan Sontag. Foto:APSontag on kuulsust kogunud nii romaanikirjaniku kui esseistina. Tema sulest on ilmunud 17 raamatut.

Peale kirjutamise huvitus ta veel poliitikast, balletist ja fotograafiast. Ta oli USA viimaste aastate poliitikavastase intellektuaalse opositsiooni üks juhte ning eluaegne inimõigusaktivist.

Sontag on öelnud, et kirjanik on inimene, «kes peab huvituma kõigest.»

Sontagi teoseid on tõlgitud 30 keelde ja tema romaan «Ameerikas» pälvis USA rahvusliku raamatuauhinna.

Sontagi sõber, kirjanik Salmad Rushdie on teda kirjeldanud kui «suurt kirjanikku, kartmatut ja omapärast mõtlejat, kes seisis alati tõe eest.»

Pärast 2001. aasta 11. septembri avaldas Sontag ajakirjas New Yorker essee, milles kritiseeris teravalt rünnaku korraldajate nimetamist argpüksideks.

«Kui sõna «argpükslus» kasutada, passiks see rohkem nende kohta, kes tapavad kaugelt eemalt, vastase haardeulatusest väljas, taevast, mitte nende kohta, kes on valmis ise surema, et teisi tappa.»

Osa ameeriklasi süüdistas Sontagi seejärel reetmises, kuid sellest hoolimata jätkas Sontag president Bushi poliitika ja Iraagi sõja kritiseerimist.

Eesti keelde on tõlgitud Sontagi raamat «Haigus kui metafoor,» milles ta käsitleb müüte, mille inimesed on loonud haiguste ümber, nagu tuberkuloos, vähk ja aids ning esseedekogumik «Vaikuse esteetika.»

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.