VE: Maavärin nihutas India ookeani

x(09:12 29.12.2004)

Tsunami ohvrite arv kasvab pidevalt

Uudise pilt
Foto: Reuters

BANDA ACEH, 29. detsember (Reuters-EPLO) – Kolmapäeva lõunaste andmete järgi on Aasiat tabanud tsunami ohvrite arv kasvanud 70 000 inimeseni.

Kõige rohkem ohvreid on Indoneesias, kus praeguseks on teatatud 40 000 surnukeha leidmisest. Sri Lanka ohvrite arv läheneb 22 000 inimeseni. Indias on teateid 12 500 hukkunust, kellest 7000 kaotasid elu saartel. Tuhandeid on endiselt kadunud.

Tais on leitud 1 538 hukkunut, neist vähemalt 473 olid turistd, kelle seast suudeti tuvastada 54 rootslast, 49 sakslast ning 13 soomlast. 84 lääne turisti surnukehad on tuvastamata ning vähemalt 1400 turisti on siiani kadunud. Tais on viga saanud üle 9000 inimese.

Asjatundjad kardavad piirkonnas suure epiteemia puhangut, kuna soe kliima, halb hügieen ning lagunevad surnukehad soodustavad koolera ja malaaria levikut.

Allikas

 

xxx

Maavärin nihutas India ookeani saari
29.12.2004 11:18PM Online

USA teadlaste sõnul nihutas pühapäeval Kagu-Aasiat tabanud ülitugev maavärin India ookeani saari ning pani maakera oma teljel vappuma, vahendab Reuters.

Maavärin liigutas ookeanialuseid laamu kuni 30 meetri võrra, nihutades ühtlasi Sumatra lähedal asuvaid Nicobari ja Simeulue saari rohkem ookeani poole, teatas USA geoloogia instituudi geofüüsik Ken Hudnut.

Saari nihutanud laamad asuvad ookeani pinnast umbes 22 kilomeetrit allpool.

Samal teemal:
Aasia looduskatastroofi ohvrite arv läheneb 70.000-le 
Üks Eesti turist võib Aasias kadunud olla 
Kagu-Aasia hiidlained tõid hiigelkahju 

Samuti väidavad teadlased, et 9-magnituudine maavärin võis jäädavalt kiirendada Maa pöörlemist ümber oma telje, lühendada murdosa sekundi võrra ööpäeva pikkust ning põhjustada maakera vappumist oma teljel.

NASA geofüüsiku Richard Grossi sõnul võis üks hiiglaslik laam teise serva alla jääda ja maakera kokku pressida, mistõttu see kuni kolm mikrosekundit kiiremini pöörlema hakkas.

Samuti kallutas maavärin Maa telge umbes 2,5 sentimeetri võrra.

USA geoloogiainstituudi teadlased uurivad ka seda, kas laamade kokkupõrge võis ookeani põhjast pinnale tõsta risuhunnikud, mis blokeerivad Sumatra saarel asuva Banda Acehi linna sadamat.

Sinna sadamasse on suunatud rohkelt abisaadetisi.

Viimase kümnendi tugevad maavärinad Jaapanis ja Türgis on moonutanud ka sealset rannajoont ja muutnud mitmed sadamad pärast katastroofe läbimatuteks.

Tsunami:

Foto: AFP

Pühapäeval vallandas 9-magnituudine maavärin hiidlaine, mille tagajärjel on Kagu- ja Lõuna Aasia riikides viimaste teadete kohaselt hukkunud ligi 70.000 inimest.

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.