VE: Surva, Hirvo – dirigent ja mantlipärija

  • Fanaatiline koorijuht Hirvo Surva – tugev isiksus ja särav pärl

Virumaa Poistekoor võlgneb oma elujõulisuse ja kõrge taseme tugevale juhttandemile Hirvo Surva – Ello Odraks. Just Odraks oli see, kes otsis Ernesaksa-mantlipärijaks nimetatud Surva kümme aastat tagasi Virumaa poiste ette.

“Kas me ikka teadvustame endale, millise pärliga, millise isiksusega on tegemist,” ei ole Odraks kiidusõnadega kitsi.

Kuid läinud suvel noorte laulupeo üldjuhi ülesandeid täitnud Surva tähistab tänavu veel ühte tööjuubelit – tal algab üldse kokku 25. dirigendiaasta. Nimelt astus Hirvo Surva koori ette kõigest 15-aastaselt, kui võttis Otsa-koolis juhatada Kiisa rahvamaja naiskoori.

Praegu on Hirvo Surval juhatada peale Virumaa Poistekoori ja Virumaa Noorte Meeskoori veel ka põhikohaga rahvusooper Estonia poistekoor, Revaalia meeskoor, Revaalia kammermeeskoor, vabariiklik poistekoor ja ansambel Duubel 7, kellega antakse kevadel ilmselt uus plaat välja.

Autoriteetne dirigent Hirvo Surva loetleb oma töökohad ette ühe hingetõmbega, kuid võhikulegi on selge, et neid on palju. Aga jõuab küll.

Isegi puhata jõuab. Hiljuti naases andunud dirigent puhkusereisilt Kreekast. Enne seda käis aga vabariikliku poistekooriga Inglismaal sealsete koorijuhtide aastakongressil, kuhu kutsuti tegema work-shopi.

Tänavu sai Hirvo Surva ka Eesti Noorte Kommertskoja aastapreemia ning tema nimi saadeti ainsana kandideerima maailma kommertskoja aastaauhinnale.

“Täie õigusega võib öelda, et tõepoolest on see inimene teine Ernesaks,” ei väsi Odraks kordamast. Hirvo Surva vaidleb temale muidugi vastu.

Täna on Hirvo Surva kutsutud Tallinna Mustpeade majja, kus haridusminister Mailis Rand tänab ja tunnustab IX Noorte Laulu- ja Tantsupeo üldjuhte ja korraldajaid.

Eesti Laulu- ja Tantsupeo SA nõukogu esimehe Riho Raave sõnul saame hoida laulupeo traditsiooni vaid siis, kui me suudame väärtustada nende inimeste tööd, kes õpetavad meie lapsi laulma ja tantsima, tehes seda tihti olematu tasu eest.

Virumaa Teataja, 28. oktoober 2002

 

  • 20 küsimust: Hirvo Surva, koorijuht
    Esmaspäev 06.01.2003 Postimees/Arter

Mis teile enda juures enim meeldib? Et olen oma elus viinud kokku töö ja hobi, see teeb minust õnneliku inimese!

Mis paneb teid tegutsema? Vajadus näha tulemust, sellist, mida loodad ja milleni kunagi ei jõua.

Millise oma saavutuse üle ise suurimat uhkust tunnete? Loodan, et see saavutus on veel ees…

Lapsena tahtsite olla nagu… Suur inimene.

Parim viis lõõgastumiseks? Olla omaette ja mõtiskleda oma mõtteid, et jälle edasi tegutseda.

Suurim väljakutse? …oli mõned aastad tagasi, kui seisin, slaalomsuusad jalas, Ameerika kõige kõrgema suusakeskuse mäel ja üritasin sealt alla sõita… (paduvihmas!)

Teie toredaim luksusost? Luksus on minu jaoks väga kauge ja ähmane «asi».

Millist viisi ümisete kõige meelsamini? Olenevalt sellest, milline muusikaprojekt parasjagu käsil on. Lõppenud aasta viimased kuud ümisesin pidevalt üht Siiri Sisaski laulu.

Elu moto? Tee head nii palju kui oskad ja saad!

Millise kunstniku loomingu eest olete nõus palju raha välja käima? Seda minu unistust ei ole kahjuks võimalik täita, selle eest oleksin valmis andma kõik, mis mul on…

Millise maailma paiga valiksite oma teiseks elupaigaks? Mul on üks elupaik ja mul ei ole vaja selle kõrvale teist!

Teie viimane elamus? Jõulukontsert Iisaku kirikus, kus oli külmem kui väljas. Aga väljas oli miinus 18.

Kelle nahas te meelsasti näiteks kuu aega elada sooviksite? Laisklooma nahas.

Siin võite te kiita kolme filmi… «Helisev muusika», «Kaks meest linnas», kolmandat ei oska valida.

Mille peale viimati ihukarvad püsti tõusid? Pakase peale isakodus Ida-Virumaal.

Millistest olukordadest, asjadest püüate alati eemale hoida? Püüan alati leida kõigile olukordadele mingi lahenduse.

Lemmiknäitleja? Neid on mitmeid. Aga need on eesti näitlejad!

Öökapiraamat? Uni tuleb alati enne raamatut. Pealegi, mul pole öökappi.

Lemmikkangelane ajaloost? Tasuja.

Mida te enda juures ei salli? Mul kipuvad meelest minema väga tähtsad kuupäevad!

Kas teadsite, et…

• Noorte laulupeo kunstiline juht Hirvo Surva on üks kaheksast kultuurkapitali aasta peapreemia saajast 2002. aasta laulupeo korraldamise eest. Surva kandideerib juhtima ka järgmist, 2007. aasta noorte laulupidu. Preemiasumma, 80 000 krooni lubab Surva hoida mustiks päeviks.

• 2004. aasta üldlaulupeol astub Surva üldjuhina poistekooride ette.
• 1982. aastal lõpetas praegu 39-aastane Surva Georg Otsa nimelise Tallinna Muusikakooli ja 1990. aastal Eesti Muusikaakadeemia, mõlemad koorijuhtimise erialal.

• Surva on Revalia Lauluseltsi kooride peadirigent ja kunstiline juht, Virumaa Poistekoori ja Eesti Meestelaulu Seltsi Poistekoori peadirigent.

• Surva on mänginud ansamblites Kavaler ja Kapell.

Esmaspäev 06.01.2003 Postimees/Arter

xxx

(25.09.2003)

Hirvo Surva lahkub riigikogust
Kai Kalamees

Uudise pilt
Pooleaastase parlamenditöö kogemuse järel tunnistas koorijuht Hirvo Surva, et tema tõeline kutsumus on muusika. Pildil on ta eelmise aasta koolinoorte laulu- ja tantsupeol dirigendipuldis.
Foto: Rauno Volmar

Res Publica fraktsiooni liige Hirvo Surva astub lähiajal riigikogu liikme kohalt tagasi, sest ei suuda teha korraga võrdselt hästi nii parlamendi- kui ka dirigenditööd.

“Ei taha oma erialast loobuda. Kahte tööd on raske kokku viia, kuigi siiani olen seda suutnud,” ütles Surva oma lahkumisotsust põhjendades. “Leian, et olen ühiskonnale kasulikum oma erialal. Minu koht on seal, kus saab tegeleda oma alaga.”

Surva sõnul on tema seljataga praegu viis laulukollektiivi. “Ma ei saa neile selga pöörata,” lausus ta.

Päästerõngas teisele

Rahvusooperi Estonia poistekoori peadirigendina tuleb Surval peatselt dirigeerida Benjamin Britteni “Väikest korstnapühki-jat”. Samuti on mainekas koorijuht järgmise suve üldlaulupeo poistekooride üldjuht. Varem kahe laulupeo kunstilise juhina töötanud Surva juhatab tuleva aasta peol ka üldkoore.

Surva (40) kogus valimistel Lääne-Virumaal Res Publica nimekirjas 780 häält ja pääses riigikokku asendusliikmena. Praegu haiguslehel viibiv Surva annab oma loobumisotsusele ametliku käigu pärast tervenemist.

Tema sügavalt isiklik samm on aga päästerõngaks Tiit Matsulevitðile, kes jääb parlamenti edasi. Vastasel korral tulnuks Matsulevitðil pärast Tõnis Paltsu parlamenti naasmist riigikoguga hüvasti jätta.

Vahetavad kohti

Rahandusministri Tõnis Paltsu tagasiastumine ja Hannes Võrno lahkumine riigikogust vallandas Res Publica fraktsioonis suuremad liikumised. Eile andis Võrno asendusliikmena riigikogu liikme ametivande Võrumaa talunik Tiit Niilo. Oktoobri alul teeb sama lauljatar Siiri Sisask, kes hakkab asendama rahandusministri kohale siirduvat Taavi Veskimäge.

Veskimäe asemel asus saadikurühma juhtima Siim-Valmar Kiisler.

Allikas
Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.