Virumaa poistekoor valmistub USA-reisiks

Uus hooaeg viib koori USA-sse

Peatselt algav kaheteistkümnes hooaeg viib Virumaa Poistekoori järgmisel suvel suure tõenäosusega Ameerika Ühendriikidesse, kus neid ootab ees Portlandi kolledzhi kammerkoor.

Virumaa Poistekoori direktor Ello Odraks ütles, et neid kutsuti Portlandisse juba 1999. aastal, mil ameeriklased siin hingematva kontserdi andsid, kuid tollal poldud kaugeks sõiduks veel valmis.

“Nüüd on meie koor niipalju arenenud ja võib-olla ka majanduslikult on lihtsam kui kolm aastat tagasi,” rääkis Virumaa Poistekoori dirigent Hirvo Surva, “nii et üritame minna Kolumbuse-retkele.”

Portlandi koori dirigendi Lonnie Clinega on Hirvo Surval juba ammused head suhted. Seda ameerika koori iseloomustab ka suur eestilembus, paari aasta eest Tallinnas laulupeol käies esitasid nad terve repertuaari eesti keeles.

Surva käis 1996. aastal Portlandis koos Veljo Tormisega ja viis kohalikku koori õppisid siis Tormise 24 laulu kõik eesti keeles ära.

Ello Odraks lisab: “Ja mul ei lähe iialgi meelest ära, kuidas nad Eestis käies Karula kõrtsis kõik “Tuljakut” peast laulsid ja meie, eestlased, kobasime samal ajal sõnu otsida.”

Ello Odraksi sõnul ei minda aga Ameerikasse vastukülaskäigule niisama, vaid ees ootab tõsine konstertturnee.

Reisimistega on Virumaa Poistekoor juba harjunud – igal aastal on käinud nad mõnes välisriigis, mullu Shveitsis. Tänaseks on kogu Euroopa läbi sõidetud.

Virumaa Poistekooriga oma kümnendat hooaega alustava Hirvo Surva sõnul oli eelmine hooaeg poistekoorile väga pingeline, sest üks laulupidu ajas teist taga. Kuid kergem ei tule ka algav aasta. Esimesel poolaastal on põhirõhk jõuluprogrammil ning traditsiooniliselt antakse kontsert ka Rakvere linnarahvale. Märtsis ootab ees aga tõsine katsumus – meeste- ja poistekooride võistulaulmine Tallinnas.

Ello Odraksi sõnul minnakse ka laulutuurile maakonda ja ümberkaudsetesse kohtadesse.

Üleeile käis Hirvo Surva maakonna koolides uusi hääli otsimas. Asi iseenesest on üsna ainulaadne, et üks dirigent käib nõnda ringi, ja seda kümme sügist järjest, ent mäng väärib küünlaid, sest saak oli ka tänavu suurepärane.

Kokku käis kahe päeva jooksul läbi kaheksakümmend laulumeest ning sellest valiti välja 52 uut koorilauljat. See on rohkem kui kunagi varem.

“Tase on isegi tugevam kui mõnel varasemal aastal,” märkis dirigent, kelle sõnul aimab ta kohe esimese kuulamisega ära, kas poisil on potentsiaali või mitte. Surva võrdles seda kuulamist röntgenipildiga.

Vajaduse uute lauluhäälte järele tingib iga-aastane loomulik kadu, mille põhjusteks võib olla häälemurre, kuid mõned poisid ei pea ka pingele vastu. Hooaja kohta on selliseid 120-liikmelise koori kohta umbes 15.

“Tuleb kasvatada alt peale,” ütles Surva, kellele käis näiteks tänavu end laulma pakkumas ka üks tubli seitsme-aastane laulupoiss.

PROOVID:

Virumaa Poistekoori 12. hooaeg algab 5. oktoobril kell 11 Rakvere rahvamajas. Proov väikestele poistele (sopranid, aldid). Meeshääled (tenorid, bassid, baritonid) on Vinni laululaagris koos Virumaa Noorte Meeskooriga 5. ja 6. oktoobril. Laagri algus kell 11.

Aarne Mäe
aarne@virumaateataja.ee

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.