VE: Uudeberg, Toomas – mõtlev ja tegus vallavanem

Tamsalu vallavanem sai Porkuni järve pärast trahvi kaela


Porkuni järvest kasvavad praegu välja suured mudakuhilad, mis lükati kokku jaanuaris, mil algasid järvepõhja puhastustööd. Järves toimetamine aga ärritas keskkonnakaitsjaid. Foto: Tairo Lutter

Tamsalu vallavanem Toomas Uudeberg sai keskkonnakaitsjatelt trahvi, sest olukorda ära kasutades lasi ta veetuks kuivanud Porkuni järve põhja puhastada.

Keskkonnainspektsiooni Virumaa osakonna Lääne-Virumaa büroo juhataja Uno Luht ütles, et Toomas Uudebergi trahviti 5000 krooniga väärteo eest.

Uno Luht selgitas, et vallavanemale tõi karistuse kaevetööd Porkuni järve põhjas, milleks oleks tarvis olnud keskkonnamõjude hinnangut ja sellele järgnevat vee erikasutusluba, mis puudusid. Taunitav oli ka järve tehissaarte loomine, mis väldiks suurte ujuvate saarte inimeste puhke-ujumiskohta sattumise.

“Kaevetöödel veekogudel on oma kindel kord,” selgitas Luht. Väärteomenetlus vallavanema vastu algatati kodanike kaebuste põhjal. Mitu külaelanikku kinnitavad samas, et järve tühjenemist ära kasutades selle põhja puhastama hakates hoidis vallavalitsus hoopis raha kokku.

Porkunist pärit ja sinna kodu rajav Eigo Laur kiitis Uudebergi tegevust. “Et tegu on paisjärvega, siis kipub see pahatihti täis kasvama ning mudakiht aina kerkib. Praegu sai kaldad korda, põhi korralikult puhastatud. Ega see ole mingi ürgjärv, vaid suveelu keskus,” rääkis Laur.

Ka mõne aasta eest suure järve kõrval asuva Karujärve ehk alumise järve aluse maa erastanud ettevõtja Toivo Hallik ei heitnud Uudebergile midagi ette. “Mõtlen, et õige aeg selliste tööde tegemiseks, aga luba peab muidugi küsima,” ütles Hallik, kes peab plaani, et ka ise alumise järve põhi korda teha.

Toomas Uudeberg tunnistas, et ta eksis, kuid töid ette võttes peeti silmas järve tulevast tervist. Veekogudel on omadus toitainetega liialt rikastuda, protsess omakorda kiirendab järve kinnikasvamist ja muudab lõpuks nii vee kvaliteeti kui ka kalade ja veelindude elutingimusi. Porkuni Suurjärve kõrval olevaid väiksemaid järvi on puhastatud ennegi.

Porkuni järve ujuvate saartega, millest üks tuulega alumise järve tammini tüüris ja seal saarel kasvavate puudega elektriliini takerdus, maadeldi juba üle-eelmisel suvel.

Vallavanem Toomas Uudeberg selgitas, et ettevõtmiste ja arengu kohta Porkunis on peetud vähemalt paar rahvakoosolekut, kus on puudutatud ka järvega seonduvaid töid. Ettevõtmistega on kursis vallavolikogu. Ometi tekkis järve tühjaks jäädes inimesi, kes tõttasid kohe vallavanemat süüdistama.

“Järv jäi tühjaks ja me ei teadnud, kui kiiresti olukord taastub, kas kuudega või mõne nädalaga,” rääkis vallavanem, “seepärast kiirustasime ning polnud küllalt aega ametnikega asju ajada, et kõiki vajalikke lubasid hankida.”

Praegu hakkab Porkuni järvel sademete mõjul veetase tasapisi tõusma. Nii Toivo Hallik kui ka Eigo Laur leiavad, et paanikaks pole põhjust ning loodavad, et ega vesi tulemata jää.

Valdo Einmann, Aarne Mäe

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.