VE: veealused ekskavaatorid

Veealused ekskavaatorid tühjendavad uppunud laeva

16. august 2007
Autor: Signe Kalberg
 

Kuu ajaga tõstetakse 80 meetri sügavuselt veepinnale 5300 tonni alumiiniumit.

Nädalapäevad on kestnud Soome lahes Vaindloo saare lähistel ettevalmistustööd, et alustada merepõhjas lebava ML Runneri trümmidest 5300 tonni alumiiniumi ülestõstmist. 

Kui ilmaolud lubavad, algavad lasti väljatoomistööd juba järgmisel nädalal. Möödunud aasta 6. märtsil uppunud ja suure reostuse põhjustanud laeva pardal olevat alumiiniumi asub üles tõstma lasti omaniku korraldatud hanke võitnud Hollandi firma Mammoet Salvage B.V. koos-töös Eesti firmaga AS Ecosalvager.

Ecosalvageri juhatuse liige Kristjan Kalda ütles, et eile positsioneeris ja ankurdas Tuukritööde OÜ laeva vraki kohale 27 meetrit laia ja 96 meetrit pika rauast pontooni. Lasti ülestõstmiseks töötas Mammoet Salvage B.V. välja aga spetsiaalse tehnoloogia. Millal täpselt esimene alumiiniumikogus trümmist veepinnale tõstetakse, ei julgenud Kalda veel nimetada.

“Sõltub tehnoloogia töölehakkamisest ja ilmast, mis praegu on olnud meile soodne,” selgitas ta. Kui kumbki alt ei vea ja ettevalmistööd kulgevad kavandatu järgi, toovad kaugjuhtimisega tööriistad 80 meetri sügavusel merepõhjas 45-kraadise nurga all lebava Runner-4 trümmidest esimese koguse metalli välja järgmise nädala teisel poolel.

Sügiseks valmis

Mammoet Salvage BV Hollandist koos Eesti firmaga AS Ecosalvager alustas kaubalaeva Runner-4 lasti ülestõstmistöid 11. augustil. Kalda sõnul kestavad tööd orienteerivalt kuu aega. Runner-4 lastiks on alumiiniumplokid, tõstetöödeks kasutatakse spetsiaalselt selleks projektiks valmistatud kaugjuhitavat eritehnikat. Muu hulgas kasutatakse kaht spetsiaalselt alumiiniumi tõstmiseks konstrueeritud veealust ekskavaatorit. Tööplatvormiks kasutatakse pontooni, mis on ankurdatud Runner-4 vraki kohale.

Veeteede amet on määranud lasti ülestõstmise tähtajaks 1. oktoobri. Operatsiooni ajaks on laevaliikluseks suletud kahe meremiili raadiusega ala.

Runneri uppumine

•• ML Runner-4 uppus 6. märtsil 2006. aastal Soome lahes.

•• Uppumise põhjustas jäämurdetööde ajal karavanis liikunud ja laevale tagant sisse sõitnud ML SV Apostol Andrey.

•• Kokkupõrke tagajärjel tungis vesi masinaruumi ja laev kaotas ujuvuse.

•• Kõik 14 meeskonnaliiget päästis karavani juhtinud jäämurdja Kapitan Sorokin.

•• Laeva vrakk pumbati kütusest tühjaks möödunud aasta novembris, alusest pumbati välja kokku 114 m3 veesegust õli.

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.