VE: Ventsel, Peedu – lennukas ärimees

Ventsel ihkas lapsest saati pilvede peale Villu Päärt, reporter, 14.05.2004 

Ärimees Peedu Ventseli isiklik lennurada Võrumaal Antsla servas ootab koju peremeest, kes jäi Võrtsjärve kandis kadunuks. Eile õhtuks olid otsingud kestnud juba kaks päeva.

PVentsel.jpg:  Kõik oli lihtne: mees oli tulnud Rootsist ning asus õhtul üheksa ajal oma isikliku kopteriga Tallinnast koduteele. «Oli hästi tuuline ja pilvine,» ütleb abikaasa Virge Ventsel. Millal ta viimati oma mehega telefonis rääkis, jätab naine enda teada.

Praegu Ventselist rääkides läheb Antsla inimestel segamini minevik ja olevik. Kord räägitakse «on», siis «oli». Keegi ei tea, mis juhtus. Otsingud käivad.

Lennuk auto eest

Antsla inimesed on harjunud Ventseli lendamistega. Aiamaadelt oli läbi puude näha, kuidas varem väikelennuk, viimastel aastatel kopter õhku tõusis. Lennumasinad on ametiauto eest.

Ta on värvikas kuju, tema lahtist, avatud ja sõbralikku olekut nimetavad mitmed. Aitas lasteaialaste väljasõiduks bussi hankida, teab üks naaber.

Antsla vallavanem Tiit Tõnts ütleb kolm sõna: «Hea inimene. Ettevõtlik.»

Vallavanem räägib, kuidas mullu sügisel lennutas Ventsel teda ja abivallavanem Ustav Allast tund aega valla kohal. «Maru ilus ilm oli. Ise ta näitas, kuidas erametsades asi käib – tee äärest vaatad, et puud kasvavad, õhust näed, et nii maha võetud, et lagendik on järel.» Parematest kohtadest sai pildid tehtud.

Antslasse tuli Ventsel tagasi 1984. aastal. Tuli ära Tallinnast Järvelt Þiguli teeninduse lukksepaametist, tollases mõistes kõva koha pealt. Remontis Põlvas automootoreid ja juhtis kiirabiautot.

«Autot tunneb ta täiesti,» ütleb kaasa. Kui Eesti aeg tuli, lükkas ettevõtlik mees käima oma ärid.

Kaugveod, firmad Vehu Trans ja Ventsel Transport.

Lendama hakkas 1990ndate teisel poolel. «Ta ütles mulle, et on lapsest saadik tahtnud õhku tõusta.»

Tegi Tartus eraõppel piloodipaberid. Eksamilennul Soome oli abikaasa ühes. «Mul oli alati kõhe tunne, mina seetõttu eriti kaasa ei kippunud.»

Kodumaja taha lennujaama tegemise mõte tuli sellest, et Tartusse maandumine läks tülikaks. Nüüd sai lennukiga koju. Buldooserid tõukasid heinamaale siledaks ligi 600 meetrit maandumisrada. Lisaks kerkis angaar.

Helikopter tuli väikelennuki asemel umbes kolm aastat tagasi, teab naine. «Ta nautis õhusõitu ja oma võimu. See oli nagu tema eluunistuse täitumine. Talle meeldib pilvede peal.»

Ülistab tehnikat

Olnud ka juttu, et peaks edasi õppima, et veel suuremate lennumasinate rooli pääseks. Õhus oli Ventsel nagu kala vees. Ja õhus kaasas käisid tema kolm tütart, 11-aastane, kes käib ema juures viiulitunnis, 17-aastane, kel pooleli keskkooli lõpetamine, ja kõige vanem (19), kel käsil ülikoolis esimene aasta.

Kui Ventsel ei lennanud, siis võis teda vahel näha Harley-Davidsoniga. «Ta ülistab igasugust tehnikat. Kõik, mis teeb müra.»

Nelja aasta eest rapsas Ventsel oma kodumaja taga kopteriga lendu tehes maad – kopter purunes.

Vallavanem Tõnts ootas eile, et Ventsel helistaks. Ühiselt oli kava euroliidust raha hankida – valla uberike lammutamiseks. Ventselit huvitasid avarad vaated, valda samuti.

«Ta lubas võtta meie projektijuhiga ühendust. Siiani ei ole seda juhtunud.» Otsingud käivad.

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.