VE: Werol, rapsiõlitehas

Weroli rapsiõlitehas lõpetas töö
06.06.2006 16:09

(Täiendatud kell 16.51.)
Omandivaidluse keskmes olev õlitootja Werol Tehased seiskas oma Jõgeva külje all asuva tehase teisipäeva pärastlõunal, kuna AS Pere Leib Tootmine peatas rapsiseemne tarned.

 
Foto: Peeter Langovits

«Täna umbes tund aega tagasi jäi meil tootmine seisma, kuna Pere Leib ei ole mingil põhjusel tarninud piisavalt rapsiseemet,» ütles mai lõpus Weroli uueks juhiks määratud Henn Ruubel ETV24-le. «Eks need tõkked tarnimises tekkisid sellest, et Werol pole kõiki kohustusi mingil hetkel saanud täita, aga on ju olemas lepingujärgsed viisid, kuidas toimida.”

Ettevõtte enampakkumisel osalenud ja selle tulemused vaidlustanud Pere Leib Tootmine on varem ajakirjanduse vahendusel süüdistanud Werolit 41 miljoni kroonises võlgnevuses rapsiseemne tarnete eest, kuid Weroli esindajad on süüdistused tagasi lükanud.

«Weroli seemnetarbimine on ligi 200 tonni päevas ja Pere Leib on jäänud võlgu ligi 4000 tonni seemet,» rääkis Ruubel.

Tema sõnul ei ole alternatiivsetele tarnijatele ümber lülitumine lühikese aja jooksul võimalik.

Pere Leib Tootmise juhatuse liige Eero Mikenberg kinnitas Postimées Online’ile, et Weroli töö seiskus. Mikenbergi sõnul on Pere Leib pöördunud kohtutäituri poole, sest kahtlustab Weroli vara müügis.

«Meile teada olevatel andmetel on Weroli tänane juhtkond asunud müüma kohtumäärusega arestitud ettevõtte vara ning kasutama olemaosolevate võlanõuete katteks samuti aresti all olevaid debitoorseid laekumisi,» märkis Mikenberg PM Online’ile saadetud kirjas. «Seetõttu palumegi kohtutäituril kontrollida tegelikku olukorda ja vajadusel astuda samme kohtumääruse täitmiseks ning ettevõtte varade säilimiseks.»

Vaatamata korduvatele pöördumistele pole Weroli tänane juhatus esitanud AS-le Pere Leib Tootmine saldokinnitust tarnitud rapsiseemne võlgnevuse ja teiste finantskohustuste osas. Seetõttu on Pere Leib Tootmine sunnitud Werolile toorainega varustamise peatama. lisas Mikenberg.

«Iga päev, mil õlitootmine seisab toob ettevõttele suurt kahju,» tõdes Mikenberg. «Tekib küsimus, kes selle kas rumalusest või suutmatusest tehtud juhtimisvea kinni maksab? Kui ettevõtte eelmine juhtkond otsis tarnijatega kompromisse maksetähtaegade ja tingimuste osas, siis praegu ei suudeta meile esitada isegi saldokinnitust.»

AS Werol kohustused rapsiseemne ja põhjendatud võlanõuete eest AS-le Pere Leib Tootmine on rohkem kui 80 miljonit krooni. Käesoleva aasta jaanuaris omandas AS Pere Leib Tootmine Nordea ja Hansapanga võlanõuded AS-i Werol vastu enam kui 70 miljoni krooni eest, mis võimaldas vältida ettevõtte pankrotti. Sellega kaeti oluline osa Weroli vastu esitatud põhjendatud võlanõuetest, mis on taganud ettevõtte jätkusuutliku toimimise. Rapsi kasvatamine ja sellest toiduõli tootmine annab tööd sadadele peredele üle Eesti.

Toimetas Martin Šmutov, PM online

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.