Viie lapsega lasteaed saab viieseks

Viie lapsega lasteaed saab viieseks

Sandra, Kaili, Rein ning õde-venda Hedi ja Raido tulevad hommikuti väikesesse kollasesse majja Tudu asula serval, et päeva lasteaialapse kombel koos mööda saata.

Rühmatuba, kus kuuene Raido pärast lõunasööki plastmassketastest pikka ussi meisterdab, niisama vana Sandra legoklotse kokku sobitab ning neljane Hedi doominoklotse virna laob, on puhas, hubane ja mõnusalt soe.

“Sõime makarone hakklihaga, porgandisalatit ja juustuvõileiba,” rääkis Hedi ja lisas, et sõi taldriku tühjaks nagu alati.

Maitsvat toitu valmistab lasteaia kokk Tiina Ploom, lastega askeldavad päev läbi juhataja Evelyn Vaher, kes õpetab laule ja tantse, ning Eve Süld, kes teeb tavapärast kasvatajatööd, mille hulka kuulub ka laste kooliks ettevalmistamine.

Vinni valla, lapsevanemate kohamaksu ja sponsorite toetusel töötav Tudu lasteaed, mis sel nädalal viiendat sünnipäeva peab, on kirjade järgi mängurühm, millel vajalik olemas: magamisruum, söögituba, köögiplokk, pesemisruum, rühmatuba. Lisaks turvasüsteem, õppe- ja arengukava 2005. aastani.

Töökodade naabruses tühjaks jäänud kõrvalhoone ehitati lastevanemate, Tudu osavalla ja sponsorite toel lasteaiaks ümber vanemate algatusel, kui piirkonnas tekkis juurde töökohti ning emad läksid tööle. Sinnamaani oli lasteaianduses Tudus paus.

“Majas on ruumi kaheteistkümnele lapsele ja niipalju ning veidi rohkemgi on neid igal aastal ka olnud,” rääkis Evelyn Vaher. “Sel sügisel olime fakti ees, et lapsi on kõigest viis. Paar peret kolis Tudust ära, mõned pidasid kalliks kohamaksu 120 krooni kuus.”

Kasvatajad tunnistasid, et on veidi murelikud. Vallaametnikud on küll lubanud, et lasteaeda ei suleta, aga viie lapse tarvis enam nii palju raha eelarves ei eraldata ka. Ehkki on selge, et kütet ja elektrit kulub ühtviisi nii kaheteistkümne kui ka viie lapsega ning töötajadki teevad kella 7-18 tööd nagu mis tahes lasteaias.

Lasteaiaealiste puudust Tudu kandis Vaheri sõnul pole: 2-7-aastaseid on ühtekokku 33. Paljud emad on oma lastega kodus, aga on neidki peresid, kes lapsi põhimõtteliselt lasteaeda ei vii. Ehkki on näha, et lapsed ise tahaksid käia.

Lapsevanem Katrin Kastemäe sõnas, et on Tudu lasteaiaga väga rahul. “On olemas paik, kuhu oma mõlemad lapsed olen saanud viia,” märkis ta. “Kahju, kui laste vähesuse tõttu peaks selle võimaluse külarahvalt võtma. Pealegi on lasteaia loomisse ja arendamisse nii palju tööd ja energiat pandud.”

Tillukeseks jäänud lasteaiapere sööb sünnipäevatorti täna. Viis aastat mängurühma tegusa ja toimekana hoidnud Evelyn Vaher ja Eve Süld loodavad, et järgmise sünnipäeva aegu on pidulisi rohkem.

–>Aivi Pargi
aivi@virumaateataja.ee

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.