Viru Keemia Grupp kavandab allmaakaevandust

(13:11 10.07.2003)

Viru Keemia Grupp kavandab allmaakaevandust

Uudise pilt

TALLINN, 10. juuli (RFE) – Eesti suurim põlevkiviõlitootja Viru Keemia Grupp kavatseb Ida-Virumaale rajada uue allmaakaevanduse, mis annaks tööd 600-700 kaevurile.

Praegu on Eestis vaid kaks allmaakaevandust. Viimati avati Eestis uus maa-alune kaevandus 28 aastat tagasi.

Praegu ostab Eesti ettevõtjatele kuuluv Viru Keemia Grupp (VKG) kogu õlitootmiseks vajaliku põlevkivi AS-ilt Eesti Põlevkivi. VKG arendusdirektori Jaanus Purga sõnul peab aga ettevõte laienemisplaane ning kavatseb seetõttu rajada oma allmaakaevanduse.

“Laienemisplaanid sellises rasketööstusharus on võimalikud ainult juhul kui õlitootja omab kontrolli tooraine ressursi ehk põlevkivi üle,” ütles Purga. “Mingit investeeringut laienemisesse ei saa teha, kui pole ette näidata ressursi kindlustatust. See ongi kogu põhjus.”

Mullu oktoobris esitas VKG tütarfirma VKG Aidu Oil OÜ keskkonnaministeeriumile kaevandamisloa taotluse. Purga sõnul loodab ta, et otsus kaeveloa väljastamise kohta tuleb augustis või septembris.

Keskkonnaministeeriumi tehnoloogiaosakonna spetsialisti Erki Niitlaane sõnul on kaeveloa andmiseks vajalikud keskkonnauuringud praegu lõppfaasis.

“Keskkonnamõju hindamine on praegu käimas ja üsna lõpukorral,” märkis Niitlaan. “Aga kuna see oleneb arendajast ja keskkonnamõju hindamise ekspertidest, siis keskkonnaministeerium ei saa siin tähtaega ette öelda.”

VKG poolt kavandatav allmaakaevandus tuleks Ojamaale, piirkonda, mis külgneb Aidu karjääri ja Viru kaevanduse ning suletud Sompa ja Kohtla kaevandustega. Territooriumi suurus on 1768 hektarit. Peamiselt on tegu riigimaaga, kuid osa maast kuulub ka eraomanikele.

Uues kaevanduses saaks Purga sõnul tööd vähemalt 600-700 kaevurit. Kui suuri investeeringuid VKG allmaakaevandusse kavandab, seda ei soovinud Jaanus Purga veel öelda.

“Kui palju VKG investeerida kavatseb ja kuidas finantseerimise skeem kokku pannakse, see pole veel otsustatud,” ütles Purga. “Võib olla nii, et tulevane operaatorfirma teeb investeeringud ja võib olla ka nii, et omanik ehk VKG teeb investeeringud.”

Purga sõnul on võimalik, et kaevanduse opereerimine antakse üle Eesti Põlevkivile.

“Soovime kaevanduse juures kindlasti koostööd teha Eesti Põlevkiviga ja suure tõenäosusega anname opereerimise üle Eesti Põlevkivile, kellel on selleks vajalik oskusteave ja kogemused,” märkis Purga. “Kindlasti ei tekita me kaevandamise osas konkurentsi Eesti Põlevkivile. Kuna oleme ise tarbija, siis meile on oluline ressursiga kindlustatus, mitte see, et hakkame kaevandatavat põlevkivi kellelegi müüma. Põlevkivi, mis sealt [kavandatavast Ojamaa allmaakaevandusest] tuleb, läheb meile endale, meie oma kasutuseks.”

Keskkonnaorganisatsioonid ei vaata aga uue allmaakaevanduse rajamist Ojamaale sugugi rõõmsa pilguga.

Eestimaa Looduse Fondi juhatuse liikme Urmo Lehtveeri sõnul toob allmaakaevanduse rajamine kaasa põhjavee taseme alanemise. See jätab kuivaks kohalikud kaevud ning seab ohtu Ojamaa kaevanduse äärse Muraka raba looduskaitseala, kus asuvad metsiste mängupaigad.

“Kui põhjavee tase langeb, siis muutub raba veerezhiim ja ta ei ole varsti enam raba,” märkis Lehtveer. “Kui keskkonnamõju hindamise käigus ei suudeta põhjendada, et kaevandus ei oma erilist mõju keskkonnale ja lähedal asuvale Muraka kaitsealale, siis meie seisukoht on, et kaevandust ei tohiks tulla.”

Eestimaa Looduse Fondi juristi Kärt Vaarmari sõnul võib kaevanduse rajamine mõjuda halvasti metsiste populatsioonile. “Metsis ei talu kaevandamisega kaasnevat müra ja vibratsiooni,” ütles Vaarmari.

Kui praegu lõppfaasis olev Ojamaa kaevanduse keskkonnamõjude hinnang näitab siiski, et kaevanduse mõju keskkonnale ei ole suur ning Viru Keemia Grupp saab kaeveloa, algavad kaevanduse rajamistööd VKG arendusdirektori Jaanus Purga sõnul juba aasta-pooleteise pärast.

Ojamaal on aktiivset põlevkivivaru 61 miljonit tonni. Purga sõnul kavandab VKG allmaakaevanduse täisvõimsuseks 4 mln tonni aastas. Seega tegutseks kavandatav kaevandus 15-20 aastat.

Allikas
Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.