Võsu ja sinivetikad (VT)

Tuul võib sinivetikad Võsu rannavette vohama tuua


Eile Võsu rannas peesitanud puhkajad käisid palavuse peletamiseks veel julgelt ja sinivetikaid kartmata suplemas. Foto: Urmo Udras

Pärast seda kui tervisekaitsetalitus sulges mürgiste sinivetikate rohkuse tõttu Tallinna mereäärsed supelrannad, tõmmati ka Võsu rannas eile pärastlõunal masti ettevaatusele manitsev kollane lipp.

Soojad suveilmad meelitavad randa hulgaliselt päikese- ja veeihalejaid, samas paneb kuumus veekogudes vohama mürgised sinivetikad, mille rohkust näitasid Eesti Mereinstituudi läinud nädalal eesti vetest võetud proovid.

Soome lahe ääres on mürgiste sinivetikate tõttu suletud Pirita, Kakumäe ja Stroomi rand. Neid ei avata enne, kui tuul mürgised vetikad rannast ära ajab või vetikad ilma külmenedes surevad.

Eesti Mereinstituudi teaduri Andres Jaanuse sõnul sõltub vetikate liikumine rannavetesse tuule suunast. Kui on põhja-loodetuul, siis on suures ohus kõik Eesti põhjaranniku supelrannad.

“Suplejatele on eriti ohtlikud paigad, mis on avamerele lähedal,” hoiatas Jaanus uudisteagentuurile BNS antud intervjuus. “Inimesed peaksid olema ettevaatlikud, kui merevesi on hägune, värvuselt hallikasroheline või on veepinnal kollakad laigud, mis näitavad vetikate olemasolu vees. ”

Usaldavad rannalippu

Eile lõuna paiku rahvast täis Võsu rannas puhanud soome noormehed vaatasid sogast rannavett, hüüdsid “Voi, helvetti!” ja jooksid ujuma.

Oma pisikese pojaga rannaliival päevitanud rakverlanna Andra ütles, et nemad kardavad sinivetikaid küll, aga just võeti proove ning lehvib roheline lipp, mida usaldame ja mis lubab ujuda.

Andra pisipoeg oli aga kartlikum, küsis ema käest iga taime kohta, ega see mürgine pole.

Maakonna esindusranda haldav Vihula vallavalitsus hakkas sekretär Kristi Tomingase ütlust mööda ranna seisukorra üle muret tundma läinud reedel, kui Käsmust tuli lahevees sinivetikate leidumist kahtlustav telefonikõne.

“Helistasime kohe Lääne-Virumaa Tervisekaitsetalitusse ja palusime võtta mereveest proovid, sest ilma analüüsi tulemusteta me randa sulgeda ei saa,” rääkis vallasekretäri abi Enna Tiidemann.

Tiidemann lisas, et sealt lubati tulla esmaspäeval, aga täna hommikul (eile toim.) tervisekaitsetalitusse helistades selgus, et proove pole võetud, sest ei teata, kes nende eest maksma peab.

Eile pärastlõunal leidis Vihula vald, et pole enam aega oodata ning otsustas analüüside eest ise maksta. Mida ta supelranna valdajana valitsuse vastava määruse paragrahv 7 alusel suplushooajal vee puhtuse eest vastutajana tegema peabki.

Vesi Tallinnas uurimisel

Mereveest võetud proov viidi eile mereinstituudi Tallinna laborisse uurimisele. Võsu supelranda ohustada võivate sinivetikate probleemi peaks Tiidemanni arvates selgus saabuma täna.

Senikaua lehvib Võsu rannas kollane ettevaatlikkusele manitsev lipp. Vihula vallavanem Enn Siska soovitas kõikidel pärast suplust kindlasti dushi alt läbi käia ja merevee asemel puhast vett juua. Nii dushid kui ka puhas vesi on rannas olemas.

Mereinstituudi andmetel lõpetavad vetikad õige pea õitsemise ning on päevade küsimus, mil nad hakkavad põhja vajuma. Vees hõljuvad lagunevad vetikad on aga inimesele ohtlikumad kui õitsvad taimed.

Sinivetikate õitsemine on teadlaste sõnul sel suvel Eesti viimase viie aasta suurim. See algas juuni lõpus, mis on asjatundjate hinnangul ebatavaliselt varane aeg, tavaliselt algab õitseaeg juuli alguses või keskpaigas.

SINIVETIKAMÜRGISTUSE SÜMPTOMID:

Naha ja silmade punetus

Halb enesetunne

Kõhulahtisus

Palavik

Nohu

Köha

Lihasevalu

Huulte kipitamine ja pragunemine

Nahalööve

Aivi Pargi
aivi@virumaateataja.ee

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.