Kolm tuntud isiksust – kohtlajärvelast

JÜRI UTT,
Kohtla-Järve volikogu linnamajanduskomisjoni liige

Kohtla-Järvel elab kolm küllaltki tuntud inimest. Igaüks neist on andnud panuse linna ellu. Nad on ilmselt väga erinevad inimesed, töötavad või töötasid täiesti erisugustel ametipostidel ja on huvitaval kombel on kõik erinevate erakondade liikmed.

Nad on siiski kõik olnud või on sarnastes olukordades: nad on oma erakonnas liidrite hulgas vähemalt linna piirides, kõik kolm on linnavolikogu liikmed ja kandideerisid riigikokku, tõsi küll, eri ajal. Peale selle kahtlustatakse neid kõiki põhiliselt raha omastamises või raiskamises ja nendega tegelevad vastavad ametkonnad, nimetatud põhjustel on nad kaotanud oma töökoha. Need isikud on Nikolai Kutaðov, Joel Guljavin ja Valeri Korb.

Kas Kutaðov raiskas Nitroferdi raha?

Ilmselt kõige kauem ja võib-olla ka paremini olen tuttav Nikolai Kutaðoviga, kellega töötasime koos mitmeid aastaid. Neil aastail muutus majanduslik ja poliitiline olukord Eestis väga kiiresti. Paljude tema seisukohtadega ei olnud ma päris nõus, mitu korda olin risti vastupidisel arvamusel, kuid meil tuli koos töötada ja ilmselt oli meil ka ühine eesmärk – ettevõtte töö tulemusi oli vaja parandada.

Nitrofert töötas pärast erastamist tema juhtimisel esimestel aastatel majanduslikult küllatki edukalt. Mõni aeg pärast Kutaðovi (sund)lahkumist jäi ettevõte rohkem kui aastaks seisma. Ma ei oska kommenteerida põhjusi, miks Nitroferdi töötulemused langesid, sest puudub vastav teave.

Juba mitu aastat saab ajakirjanduse veergudelt lugeda arvamusi väga suurtest rahasummadest, mille raiskamises ja omastamises Kutaðovi kahtlustatakse. Mind huvitab samuti, kas neil kahtlustustel on alust või mitte, kuid oma seisukoha saan kindlaks määrata ainult kohtuotsuse alusel, sest süüdi mõista saab ainult kohus.

Kas Guljavin rikkus seadust?

Joel Guljavini kohta on juba mitmeid aastaid avaldatud kahtlustusi, et äkki ta remondib oma maja enda juhitava polütehnikumi arvel või maksab tehnikumi töötajatele ja endale ebaseaduslikku preemiat, ka oli pinnuks silmas, et tema nüüdne abikaasa töötas tema alluvuses.

Polütehnikum on ministeeriumi hallata ja kahtlemata on ministeeriumil õigus õppeasutuse juht vallandada, kui see rikub seadust ega tule oma tööga toime. Ma tahaksin siiski teada, kas nendel kahtlustustel on alust või mitte.

Kuidas Joel Guljavin oma tööga toime tuli, saab mingil määral ise hinnata igaüks, kes on jälginud tehnikumi hoonete välimust ja ka sisemust viimaste aastate jooksul. Arvatavasti on olemas ka võimalus, et ta ei ole momendil “õige” erakonna liige ja koht tuli loovutada “õige” erakonna soosikule. Elame, näeme.

Kas Korbi suhtes teeb kohus lõpuks otsuse?

Valeri Korbi ühe tegemise (või osalise tegevusetuse) ümber käivad sahinad juba vist üle viie aasta. Mitmel tasandil kohtuistungeid sellel teemal on toimunud vist kümmekond ja raha on nendeks arvatavasti kulutatud suurusjärgu võrra rohkem sellest summast, mille omastamises Korbi kahtlustatakse. Kahjuks lõplikku tulemust pole.

Nii mina kui ilmselt ka paljud teised tahavad teada, kas kohus tunnistab Korbi süüdi või mitte. Teine väidetav seaduserikkumine, mis oli seotud Korbi eelmise kahtlustamisega, leidis küllaltki kiire kohtuliku lahenduse ja mul ei ole mingit alust kohtuotsuse õigluses kahelda. On meeldiv, et kohtuotsus ka kiiresti täideti.

Mulle tundub, et eelpool toodud isikute teod, milles neid kahtlustatakse, ei ole mulle ja teistele eluohtlikud. Alles mõni päev tagasi oli Põhjarannikus teave, et üks isik kuulutati tagaotsitavaks, sest ta tabati aasta jooksul kuuel (?!) korral joobnuna autot juhtimas, ja teine tabati samti mõne päeva jooksul mitu korda joobnuna autoroolis. Olen veendunud, et nende isikute tegevus oli teistele väga eluohtik.

Tahan teada, miks nendelt ei ole võetud sõiduki juhtimise õigust, kolm inimest ju vabastati ametist mitteeluohtliku tegevuse tõttu – kas õiglaselt või mitte, ei ole minu hinnata.

Kolmapäev, 9.07.2003

Postitatud rubriiki Määratlemata. Talleta püsiviide. Kommenteerimine ja trackback-viidete lisamine ei ole lubatud.